Panin täna Pisipiigale esimese aarete korvi kokku. Aarete korvi kogutakse maja pealt ja loodusest kokku erinevate tekstuuridega esemed, et beebi saaks neid kõikide oma meeltega avastada. See on lastepsühholoogi Elinor Goldschmiedi välja käidud heuristilise mängu idee, mille eesmärk on võimaldada lapsel avastada esemete omadusi.
Soovitatav alustusaeg on siis kui beebi oskab juba istuda ja suudab esemeid käes hoida. Esemed peaksid olema piisavalt suured, et neid ei saaks alla neelata, neil ei tohiks olla teravaid ääri ega muid omadusi, mis lapsele viga võiks teha. Arvesta sellega, et beebi paneb kõik suhu! Selles vanuses lapsed õpivad läbi maitsmise.
Heuristilist mängusessiooni on soovitatav teha mõned korrad nädalas, et säiliks uudsus. Esemed tuleb paigutada korvi, et beebi saaks ise valida, mida ja kui palju ta avastab. Läbi katsumise ja lähedase uurimise saab ta kujundada oma arvamuse esemest. Mis tunne on kui ma selle palli suhu panen? Aga kui ma taon sellega vastu maad? Aga kui ma lasen sel kukkuda? Aga kui ma pigistan?
NB! Beebit ei tohiks mingil juhul jätta aarete korvi juurde järelvalveta!
Milliseid asju valida?
Kasuta naturaalseid materjale – puit, metall, tekstiil, nahk. Väldi plastikut. Esemed võiksid pakkuda võimalikult rikkalikku avastamisrõõmu – erinevad tekstuurid, raske vs kerge, pehme vs kõva, lõhnad, helid jne.
Paljudes blogides võib leida ideid temaatiliste korvide koostamiseks. Näiteks on teemaks “pehme” ja seal kõik pehmed asjad. Või:
- hääled
- ümmargused asjad
- punane
- must-valge
- läikiv
- puit
- rõngad
- peeglid (peegeldavad asjad)
- harjad
- pallid
Teemad on toredad, kuid aarete korvi võib panna ka täiesti seosetuid asju, mis kätte juhtuvad.
Meie korvi sisu:
- metallist vispel
- väike metallist kulp
- puulusikas
- väike puidust taignarull
- korgist kuumaalus
- plekktops, mille sisse panin ühe mänguasja kolisema (piisavalt suure selle arvestusega, et kui kaas peaks lahti tulema)
- plekist purgikaas
Tundub, et ma olen Teadliku vanema portaali tegijatega ühel lainel, sest peale siinse artikli mustandi valmimist avastasin, et ka nende tänane postitus on heuristilise mängu teemal 🙂 Vahepeal on Pisipiiga lõunaunest ärganud ja mässab aarete korviga. Tema lemmikuks on vispel. Suurem õde nägi vaeva, et saaks plekktopsi lahti, et teada, mis seal sees 🙂
Loe veel:
Rohkem ideid, mida panna beebi aarete korvi, leiad:
- The Imagination Tree blogist
- Living Montessori Now blogist
Pisipiiga on 6,5-kuune, Tirts 2a10k.
Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.
Mina alustasin ka aaretekorvidega ja kui juba ka sahtlites asju avastama kippus, siis hakkasin seda enda kasuks kasutama ning sain väga paljud karbid-sahtlid-kastid lapsega koos korrastatud, milleks muidu kuidagi ei leidnud aega või motivatsiooni :).
Lugesin, et on ka soovitus kui palju asju korraga panna korvi. Kui õigesit mäletan, siis enne aastat u 5 asja ja peale aastat 10 asja, aga vabalt võin valesti ka mäletada. Igaljuhul saab oma lapse pealt jälgida kui pikalt ta huvitub asjadest ja vajadusel kogust muuta.
PS! Ühel lainel olete tõesti kui mõlemid üksteist soovitavad :).
http://www.teadlikvanem.ee/teadlikvanem-ee-soovitab-vaart-blogi-lapsevanematele/
Need kogused kõlavad jah mõistlikult, ega nii pisike liiga palju korraga ei hooma ka. Meil ta piirduski paari-kolme esimese asjaga, mis korvist kätte sai.
Ma Teadliku vanema portaalist sain teada siis kui nad küsisid luba viitamiseks ja olen sellest ajast jälgija. Neil täitsa asjalikud teemad ja hästi toimetatud tekstid 🙂
Minul on hetkel kodus kohe-kohe nelja kuuseks saav beebi ning Sinu blogi on mu viimase aja parim leid! Niiii palju huvitavat infot ja mõtteid! Suur suur aitäh Sulle ja kindlasti jätka samas vaimus 🙂
Aitäh, Krista! Seda on ikka hea kuulda!