Ettevaatust! See katse lõpeb veepeoga!
Ühel järjekordsel haige-lapse päeval katsetasime põnnidega erinevate materjalide omadusi vees – kas valitud ese ujub või upub? Kogusime toast erinevaid esemeid. Püüdsin jälgida, et satuks nii ujujaid kui uppujaid ja et oleks mõni trikiga ese ka.
Enne asjade vette viskamist palusin lastel pakkuda, mis juhtub – kas see asi ujub või upub? Tirts tunnistas, et valis klaaskivikesed just selle teadmisega, et need vajuvad põhja.
Suuremat arutelu põhjustas paberi käitumine – alguses ta ujus ja peale märgumist hakkas vaikselt põhja vajuma. Laste jaoks ootamatult käitus ka hambatikk, mille ma viskasin Tirtsu palvel kaussi veemängu ajal. Ma enam ei mäletagi, miks Tirtsul seda vaja oli, kuid seda otsima hakates ta ei leidnud seda, sest eeldas, et see vajus kausi põhja. Saime naerda ja arutleda, kuidas eelarvamused võivad mõnikord väga valed olla.
Väga hea katse saime teha ka kuivade kastanimunade ja ubadega. Uba, mis oli väiksem ja võiks eeldada, et on kergem, vajus põhja ja oluliselt suurem kastanimuna jäi vee peale hõljuma. Põhjuse nägemiseks lõikasin mõlemad lahti ja kastanimuna sees oli ilusti tühimik näha.
Meie katse lõppes suurema veega solberdamisega – seepärast on ka hea seda vannitoas ette võtta. Eks igasugused veemängud on hea rahustav tegevus ja päästevahend tubaste päevade puhul 🙂
Mõned mõtted, milliseid esemeid katsetada:
- erinevast materjalist aga sama kujuga esemed. Meil olid plastist ja keraamiline nukutaldrik – üks ujus, teine vajus põhja.
- kivikesed
- puidust ese (kui on tegu mänguasjaga, siis jälgi, et see liiga kauaks vette ligunema ei jääks)
- puukoor
- paber
- sulg
- helbed (tulemuseks ilmselt suurem segadus), riisiterad
- metallist ese (lusikas, münt, võti)
- anuma kujuga ese, mis tühjana ujub ja täidetuna põhja vajub
- nööbid
- liiv
- seemned
- veinipudeli kork
Edasiarendus: jaotage esemed enne vetteviskamist kahte hunnikusse vastavalt ennustusele, kas nad hakkavad ujuma või vajuvad põhja. Peale seda visake esemed ükshaaval kaussi ja arutage, kas hüpotees vastas tõele või ei.
Järgmiseks tasub lastel katsetada väikese paadikese ehitamist. Ühe idee leiate ka meie blogist – veinipudelikorkidest laevuke aga materjaliks saab kasutada väga paljusid erinevaid pakendijääke (piimakartong, võitops, jäätisepulgad, joogikõrred), mida omavahel kinnitada šenilltraadi, tavalise traadi, teibi või kummiga.
Vaata ka meie teisi katseid:
* Kuidas lilled vett joovad ehk värvilised lumikellukesed (khm, lumikellukesed juba piilusid enne suurema lume tulekut, nii et igati ajakohane!)
Head katsetamist!
Eveli
Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.