Lapse kõne arendamine

lapse kõne arendamine

“Appi, mu laps ei räägi!” – 2-aastaste laste vanemate seas popp teema. Mida siis teha? Ja millal siis paanitsema hakata, arvestades, et lapsed arenevad erineva kiirusega? Kuigi lapsed arenevad paljuski ise, on siiski mitmeid nippe, millega saab kõne arengut soodustada.

Meie Tirts on selles valdkonnas harju keskmine. Päris kidakeelne ei ole, kuid kõik maailma asju veel temaga arutada ei saa. Ma ei paanitse. Igasugused uurimused väidavad, et see kui vanalt laps rääkima hakkab, ei määra ei tema üldist intelligentsust ega hilisemat hakkamasaamist koolis ja mujal. Võibolla on ka vastupidiseid uurimusi olemas, kuid neid ma sujuvalt “ei näe” 🙂

Mulle on suureks abiks olnud raamat “Terane laps”, autor dr Sally Ward. Seal on vanuse järgi ära toodud, milliseid arendavaid tegevusi võiks lapsega teha ja kuidas temaga rääkida. Ja ilusti on välja toodud punktid, millal peaks selles vanuses muretsema. Samuti on ära toodud igale vanusegrupile sobivad mänguasjad ning milliseid raamatuid võiks raamaturiiulist leida. Samast raamatust on lelulaeka väljavõte toodud Looduspere kodulehel – vt kui siin lehel allapoole kerida. Minu arust hea allikas kingiideede saamiseks (no ma tõesti ei tea, mida kinkida näiteks 3-aastasele!).

Toon raamatust välja mõned soovitused, mille kohta mulle tundub, et paljud lapsevanemad teevad risti vastupidi:

 • Räägi sellest, mida laps vaatab – ehk arvesta lapse tähelepanukeset. Kui ta vaatab taevas lennukit, siis ära ürita talle näidata aia ääres pissivat koera 🙂 Räägi parem, mida lennuk teeb.
 • Ära kunagi püüa panna last häälikuid või sõnu järele ütlema. Kui sa nii teed, on enam kui kindel, et pidurdad sellega ta arengut.
 • Ära kasuta küsimusi, et last rääkima panna. Ära esita lapsele kontrollivaid küsimusi (“Mis see on?”).  Loogika siis selles, et kui laps vastust teab, siis see ei täienda ta teadmisi, kui aga ei tea, paned ta piinlikku olukorda.
 • Korda lapse poolt öeldut, kuid ära jäta muljet, nagu parandaksid teda.

Igal soovitusel on muidugi oma taust ja põhjendus, mida saab täpsemalt teada juba raamatut lugedes. Tundub, et raamat on nii kirjastuses kui raamatupoodides läbi müüdud, nii et soovijatel tuleb sammud raamatukokku seada või siis kammida vanaraamatupoode. Veidi aimu sisust saab Varraku leheküljelt , kus on ära toodud mõned leheküljed raamatu algusest.

Veidi samal teemal lugemist ka veebist:

Blogis veel :

Millal on õige aeg värvide õppimiseks?

5 lihtsat mängu lapsega koos mängimiseks

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

3 thoughts on “Lapse kõne arendamine

 1. Anne-Mari says:

  Taaskord väga asjalik postitus ja tundub, et pean enda sammud raamatukokku seadma. Meil küll ei ole üldiselt kõnega probleemi (sõnu tuleb iga päev nagu laudu Vändra saekaatrist) ent hea on teada, mida ise saan teha lapse kõne arendamiseks. Näiteks seda kordamist ja küsimuste küsimist olen küll siiani valesti teinud.

  • mutukamoos says:

   Jah, mulle tundub ka, et ega ükski raamatutarkus nüüd last rääkima ei pane. Palju sõltub ikka eeldustest ja lapse valmisolekust. Kuid sellised väikesed nipid aitavad protsessil ehk “efektiivsemalt” kulgeda…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga