Puslematid on mürgised?

Mürgised puslematid

Mingi aeg tagasi sattusin häirivale artiklile, kus kirjutati, et meie kodudes nii levinud EVA (etüülvinüülatsetaat) vahust puslematid on mürgised. Häiriv on see just seetõttu, et tean kui palju kasutatakse neid matte imikutel alusmattidena kui nad põrandale panna. Tegemist siis on kummilaadsest materjalist puslemattidega, mida kasutatakse väikelaste ruumides põrandakattena. Vanemad armastavad neid matte, sest neid on lihtne puhastada, tunduvad hea lahendusena külma põranda puhul, liikumist harjutav laps ei libise seal nii kergelt ja tunduvad ka harivad, sest tihti on neisse integreeritud tähepusle 🙂

Miks puslematte peetakse kahjulikuks?

Sest painduvusomaduste parendamiseks on neisse tihti lisatud formamiidi, mida loetakse kantserogeenseks aineks. Ta on kahjulik nii sissehingamisel kui närimisel (mida beebid tihti teevad nende tükikestega). Ta ärritab silmi ja nahka, on kahjulik kesknärvisüsteemile.

Alginfo pärineb USA päritolu lehelt http://toxicfoammats.com/. Puslemattide vastane kampaania sai alguse 2010.a kui kõik puslematid korjati nii Belgias kui Prantsusmaal müügilt. Peale seda on Euroopa Liidus peetud arutelusid regulatsioonide täiendamise teemal ja väidetavalt on alates juulist 2013 kehtiv ka vastav regulatsioon. Ma ei tea, kas Eestis praegu müüdavad puslematid on formamiidivabad või ei, kindlasti aga ei usaldaks ma otse Hiinast tellitud kaupa.

Testidest on juttu Safbaby lehel (ka USA päritolu). Lühike kokkuvõte – hoolimata tootjate väitest, et nende matid ei sisalda formamiidi, siis see väide ei ole 100% usaldusväärne. Mattide õhutamisel kaob küll hais, kuid formamiid eraldub õhku edasi sellegipoolest.

Netist võib leida palju erinevaid vastukäivaid väiteid, kas ja milline matt on ohutu. Raske valida, keda uskuda. Minu viidatud artiklid on ka mõned aastad vanad, võibolla on vahepeal turul muutused toimunud. Eks see jääb iga lapsevanema otsustada, kas nad soetavad oma koju sellise potentsiaalselt kahjuliku mänguasja / sisustuselemendi, kindlasti ma soovitan enne kümme korda järgi mõelda. Mul õnneks seda dilemmat ei tekkinud, sest kummimatil lamamine ei tundu mulle endale üldse atraktiivne ja seetõttu ei soovinud ka oma last seal hoida. Meil oli põrandal kasutusel väike, lihtsasti pestav lapitekk, mille peal Tirts maailma uudistada sai. Ja kui ta juba liikuma hakkas, siis tegi ta seda väga edukalt palja põranda peal, ilma suuremate libisemistraumadeta.

Seotud postitus: Kas võrevoodi on kohustuslik ehk Montessori stiilis lastetuba

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

5 thoughts on “Puslematid on mürgised?

 1. Katre says:

  Mina just praegu olen endale pähe pannud mõtte, et puslematti vaja, sest palja laminaadi peal on endalgi paha käia ja olla. Pealegi tahaks teda rohkem kuskile kõhuli panna. Mingi mängumati peale olen proovinud, aga siis ta jalgadega ajab selle kortsu ja üks hetk pole sellest tekikesest nagu miskit tolku tema all ja ükskord ta ka kukkus ümber (õpib ju alles keerutama) ja vastu põrandat paha kukkuda teisel. Puslematt tundub ikka hea lahendus olevat.
  Eks ta nõme ole, kui seal mingeid kahjulikke asju sees on, aga samas kipun mõtlema, et .. kui kahjulikud need asjad ka tõesti on? Just seetõttu, et need on ju meil nii levinud asjad ja pole kellelegi veel liiga teinud.

  • mutukamoos says:

   Laminaatpõrand on jah kehv variant 🙁 Samas ma kahtlen, kas endalgi oleks puslematil mõnusam olla kui laminaatpõrandal. Proovi enne paljaste põlvedega järgi 😉 Ma katsetaks naturaalsest materjalist vaibaga. Näiteks kuigi mõned puuvillased kaltsuvaibad on suht lirud, siis on ka jäigemaid variante olemas.
   See, et mingi asi on levinud, ei tähenda veel, et see liiga ei tee. Kõikidel kahjulikel ainetel ei ole sellist silmaga nähtavat põhjus-tagajärg seost nagu halvaks läinud toidu söömisel, et kohe lööb kõhu lahti. Mõni asi ilmnebki alles aastate pärast ja siis on juba raske ise aru saada, miks see või teine haigus külge hakkas. Soovitan sul lugeda raamatut, mis käsitleb seda teemat päris põhjalikult “Mina olen ookean” – http://petroneprint.ee/raamatud/mina-olen-ookean/, üks blogiarvustus selle kohta ka – http://vaatenurk.wordpress.com/2010/07/26/mina-olen-ookean/

   • Katre says:

    Ideaalis tegelikult tahaks jah miskit vaipa maha, aga seni kuni sellise armsa ja sobiva leiame, siis tuligi kohe see puslematt pähe. Samas nüüd olen natuke kahtlevaks jah juba muutunud, kuigi minu arust on tegu siiski vahva asjaga. Näeb huvitav ja värviline välja ja arendab ju ka hiljem last.
    Kahju, et mürgine on. Samas tõesti nagu sinagi ütlesid, siis kindlasti on ka tehtud ohutumaid variante, iseasi, kas meie poodides kuskil saada on.
    Igatahes aitäh põhjaliku postituse eest. 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga