Joonistame mannale või õpime tähti

montessori manna

See tegevus ei ole nõrganärvilistele vanematele 🙂

Mis teha kui õues ütleb laps kurvalt, et sooviks puuoksaga lumele joonistada aga lumi on ära sulanud? Mulle  meenus kohe Montessori meetod tähtede õpetamiseks – kandik kaetakse liiva või muu puisteainega ja laps joonistab sinna oma sõrmega kujundeid.

Meie veel tähti ei õpi, niisiis lasin Tirtsul niisama sirgeldada. Puisteaineks kasutasin mannat ja joonistasime nii sõrme kui väikese puuoksaga. Nõrganärvilistele vanematele ei soovita seepärast, et segadust tekib palju ja hiljem on koristamist omajagu – Tirts nägi lõpuks välja nagu jahuveskist tulnu. Mannat pudenes enam siis kui ta üritas kandikut raputada, et pilti kustutada. Ei tahtnud teda keelata  ka, sest see hea koordinatsiooniharjutus.

Kui nüüd vaadata seda videot tähtede kirjutama õppimise kohta, siis abiks oleks kõrgemate äärtega kandik. Meie kandiku servad olid liiga lauged ja nii see manna üle ääre pudenes. Selles videos mängivad liivakandikuga kaks erinevas vanuses last – üks õpib tähti ja teine lihtsalt möllab. Noorema kandik on selline, mida peaks meie kaubandusest ka ehk leidma. Ja sain ka ka oma vea jälile – ma raputasin kandikut kätte võttes ja loomulikult tegi Tirts samamoodi järgi. Laua peal raputades läheks ka vähem üle ääre. Videosid vaadates tundub, et peaks olema võimalik ka ilma suurema segaduseta seda teha… Ma muidugi lasin Tirtsul materjali avastada ka, mannal läbi käte voolata jne.

Manna on meil korduvkasutuses. Sama, mis puisteainete valamise harjutustes ja lusika ja lehtri harjutuses.

montessori manna 2

0 thoughts on “Joonistame mannale või õpime tähti

 1. Kadri-Anna Sklave says:

  Õnneksin on lapsel juba pisike koristuskomplekt olemas :).
  Väga head tähelepanekud, mida ise ehk ei märkakski.

 2. Kadri-Anna Sklave says:

  Üks küsimus ka tekkis. Kui pikk teie kasutatav kandik on ja kas seda on mugav käsitleda? Ma rõõmustasin, et meil on puidust äärtega kandik olemas. Üles leides avastasin, et see ikka jube pikk.

  • mutukamoos says:

   Meie kandik on tõesti pisemat sorti – 36×28 cm. Valisin selle, sest on tume, et siis on joonistus paremini nähtav. Käsitlemise suhtes ei oskagi midagi kosta. Lapse jaoks ilmselt mugav suurus, samas madalad ja lauged ääred on miinuseks.

   Tirtsul on ka oma pisike hari ja kühvel olemas, kuid hetkel jätab koristustöö tulemus veel soovida 🙂 Küll aga saab ta lapiga oma segadused ilusti koristatud (näiteks kui piimatass ümber juhtub minema, siis koristab hea meelega).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga