Näputoidu lapse nädalamenüü näidis – esmaspäev

näputoidu menüü

Ma olen kohutav kokk. Lisaks oskuste puudumisele (ok, elementaarsed oskused on mul siiski olemas) on mu kõige suurem mure köögis ideede puudumine. Nüüd kui Pisipiiga hakkas lisatoitu saama, olen kohe hädas ideedega, mida talle siis anda. Leppisin kokku toidublogija Meriliniga, kel on Pisipiigaga sama vana tütar, et ta pildistab üles oma lapse nädalamenüü. Iga päev teen teile siis kokkuvõtte, mida väike Liisu täna sõi. Merilinil on erinevalt minust vanema lapsega juba näputoidukogemus olemas. 

Liisu alustas lisatoiduga paar nädalat enne 6-kuuseks saamist ja sööb ise, näputoiduna. Esmaspäeva hommikusöök: pirn, Intsu talu tomat, oliiviõli, rosmariini ja küüslauguga küpsetatud pommu (baklažaan). Järgi jäid vaid tomati ja pommu nahad. Pirn läks üleni kaubaks.

EH - näputoidu menüü 2

Lõuna: seesama hommikune pommu, toores paprika, leib, banaan. Paprikat ja leiba ei puutunud. Muu läks isukalt.

EL - näputoidu menüü 2

Õhtusöök: lambaga täidetud paprika (+tomat, sibul, küüslauk, tšilli, tüümian, basiilik), tomat ja arbuus. Üks paprika sai täidise enne soola lisamist täidisesse ja kastmest haudumast võtsin lõpus välja enne soola lisamist kastmele. Lõikasin viltuseks, et Liisu oma ära tunneks. Õhtusöögist arbuusi sel korral pea ei puututud. Tomat maitses, nahk tagastati. Paprikat ja liha sõi isuga, aga liha mäluti tükkideks ja aeti välja, mis hakkliha puhul oli juba vanema lapse kogemusest ootuspärane.

EÕ - näputoidu menüü 2

Kõik täpsustavad küsimused on oodatud kommentaaridesse!

Otsid ideid, mida perele valmistada – Merilini blogi aitab 😉 Mina vaatan ja vesistan ja kogun end veidi ja ehk saan midagi ka sealt järgi proovitud.

Seniks aga homseni!

Näputoidu teemal blogis:

Loe ka neid:

Kuidas vältida mänguasjadest tüdinemist ja pidevalt uute ostmist?

Kas võrevoodi on kohustuslik ehk Montessori stiilis beebituba

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

6 thoughts on “Näputoidu lapse nädalamenüü näidis – esmaspäev

 1. Lugeja says:

  Tere,
  Minu laps on juba pisut vanem, kuid endiselt kardan talle selliseid suuri asju anda. Kui tal olemas juba neli hammast, kas siis ohtu pole et ta kurku tõmbab?

 2. Merilin says:

  Oht kurku tõmmata on toiduga alati, olenemata alustamise ajast või viisist. Esmaabi peab selge olema (ja ka see, mis on kurku minemine, et köhivat või öökivat last pea alaspidi keerama ei hakkaks 6-7-kuuselt). Kui laps on seni söönud püreesid on väidetavalt isegi ohtlikum tükkidega alustada kui algusest peale tükke süüa. Seda seepärast, et püree on toit, mida laps õpib mälumata neelama, kaldub kugistama ja ei õpi toitu enne neelamist mäluma. Aga kui tükkidega alustada, siis mida väiksem tükk, seda ohtlikum! Suurt tükki laps kontrollib paremini, hammustab sealt küljest, õpib tükki suus liigutama jne. Ühte suurt tükki on suus lihtsam kontrollida kui mitut väikest – tasub ise proovida. 6kuuselt alustades on suur tükk hea veel seepärast, et laps haarab peoga ja saab süüa vaid seda osa, mis peost välja ulatab. Laps on väiksemateks tükkideks valmis siis, kui ta neid haarata suudab, kahe sõrmega. Väga oluline ohutuse osas on, et laps tüki/tükid ISE suhu paneks ilma ema/isa/õe-venna jne “abita”. Samuti on oluline lapse asend, et tal oleks võimalus ette laua kohale kummarduda ja poleks seljatoe küljes rihmadega kinni.

 3. lizukas says:

  Oh nii lahe seeria-mõte! Ma läksin kohe täna poodi põnnile (7k, proovime ka näputoitumist) “ägedaid” asju ostma 😀 Üleüldse tunnen ma, et näputoitumine annab võimaluse ka enda toidulauda rikastada, muidu kipud ikka ühte ja sama kogu aeg sööma, aga nüüd põnniga mõtled kuidagi, et võiks midagi uut proovida..

 4. elina says:

  Kas te annategi kohe sellist suurt taldrikud alates 6 kuust? Meil veel ei istu, hambad alles tulevad. Enne olen andnud püreesi natukene, aga nüüd ootan kuni hakkab istuma, et saaks näputoiduga alustada. Kuigi vaikselt harjutame “lamamis” toolis. aga ta pigem purustab veidike toitu ja vaevalt et nüüd sööb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga