Näputoidulapse nädalamenüü näidis – pühapäev

Jätkame 6,5-kuuse Liisu nädalamenüü tutvustamisega (Liisu sööb näputoitu).

Viimane päev. Liisu hommik: röstsaiakang oliiviõliga, tomat, maasikas. Kõik sobis, tomatinahad tagastati.

PH näputoit 2

Liisu lõuna: eilne pasta lambaraguuga ja pannkoogid (jahu, muna, vesi) mustikaga. Lisaks kurk ja maasikas, kõik sobis.

PL näputoit 3

Kogu pere sööb sama toitu ühe laua taga:

PL näputoit 4

Liisu õhtu: kurk, tomat, kamapall, Vigala juust, salatileht. Uni oli suur ja ainult tomatit maitsti. Kamapalliks on liiga vara, ei saa veel kätte.

PÕ näputoit 2

See oli viimane postitus näputoidulapse nädalamenüü kohta. Tänan Merilini, kes oma kogemusi nii põhjalikult ja inspireerivalt jagas!

Eelnevalt oleme näputoidu teemal kirjutanud:

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

15 thoughts on “Näputoidulapse nädalamenüü näidis – pühapäev

 1. Liivi says:

  Ta võtab hästi maasikad ja tomatid omaks, ilma lööbe ja gaasiteta? Lihtsalt päris palju selliseid toiduaineid mida enne 10. elukuud või 1 aastat ei soovitata, kuna on allergeenid. Aga jah rõhutan kõik on erinevad.

 2. Merilin says:

  Lihtsasti väljendudes on need soovitused iganenud, allergia kohe pealt. Ma annan, mida annan, teadlikult, mitte kogemata.

  Pikemalt… Mul on terve, ajaline, normaalse sünnikaaluga ja eakohase arenguga laps. Alustas lisatoiduga ca 6-kuuselt (2ndl varem) ja mul ei ole alust eeldada, et ta on haige (allergia on haigus). Ei pea seda lapse suhtes ausaks, kui seda eeldaksin ja ei annaks talle värsket hooajalist marja, köögivilja jne, kui ta oma söömise alguse nii ilusti on ajastanud. Meil pole peres tugevaid allergikuid ega väljendunud allergia läbi rinnapiima. Kui oleks nii olnud, oleksin tutvustanud neid “kahtlasi” toiduaineid samal ajal, aga ettevaatlikumalt, ükshaaval, et näha reaktsiooni.

  Allergia ja gluteeniga on allergiariski/tsöliaakiariskiga selline lugu, et suure valimiga statistilised uuringud näitavad siiski, et potentsiaalsete allergeenidega igaks juhuks viivitamine, nagu mõnda aega soovitati, mitte ei aita probleemi ennetada, vaid pigem hoopis suurendab riski. Ehk et varem on isegi parem, eriti 6-kuuselt alustades. Teine asi on see, et absoluutselt IGA toiduaine on potentsiaalne allergeen. Vabalt võib olla, et laps kartulit ei talu, aga maasikas sobib ja võiks süüa. Milleks siis vältida? Allergiaga tuleb tegeleda, välja selgitada ja põhjustajat vältida siis, kui allergia avaldub. Ennetada seda vältimisega ei saa.

  Mis aga aitab allergiaprobleeme ennetada on kogused ja rinnapiim. Allergiarisk on väiksem, kui tutvustatava toiduaine kogused on pisikesed ja nendega tutvutakse rinnapiima foonil. Näputoidu puhul on kogused väikesed (enamasti väiksemad kui püreedega toites, vähemalt alguses) ja laps saab rinnapiima piiramatult.

 3. Merilin says:

  Gaasid ei ole probleem. Esimestel elukuudel on gaasivaevustel hoopis teised põhjused kui toit. Gaase toodavad sooles bakterid sellest, mida inimene ise ära seedida ei suuda. See on täiesti normaalne protsess. Lisatoidu eas imikul võib rohkem gaase tekitada liiga suur lisatoidu kogus, soolemikrofloora tasakaalutus jne, aga mitte väiksed kogused mingit konkreetset toiduainet. Ja enamasti pole neil siis enam gaaside väljutamisega probleeme.

 4. Merilin says:

  On asju, mida teistel põhjustel ei tohi anda, aga siis ei ole asi allergiariskis. Mesi on botulismiohu tõttu beebidele lausa eluohtlik, pähklid ja lämbumisoht, toores muna ja mereannid – nakkuserisk. Jne

 5. Liivi says:

  Suur tänu mind harimast 😀 Väga huvitav polegi nii varem mõelnud/ kuulnud! Olen ka nüüd julgem, et kui laps ikka vaatab huvitatud näoga (nagu eile) kirsstomatit laual siis annan natuke proovida. 😀 Kõike ilusat

 6. lizukas says:

  Ma olin ka enne kogu aeg kuulnud, et beebidele ei tohi maasikaid anda, aga nüüd Merilini eeskujul või nõuande põhjal andsin kutile maitsta. Naljakas reaktsioon oli. Tegi haput nägu, raputas korra pead ja… siis võttis järgmise tüki 😀 Sai vast kokku 2-3 maasikat, allergilist reaktsiooni ei olnud.

  Üks teine päev andsin aga kutile esimest korda melonit proovida ja no kuna sõbranna oli külas ja kutile väga maitses ja sattus hoogu, siis unustasin ära, et peaks äkki kogust ise timmima. Ehk siis ta ahmis endale mingi 3-4 viilu (u 1cm paksused sektorid) sisse ja oioi, kus pärast kõhus mulises ja möllas. Gaase oli ka öösel palju, aga samas ei tundunud need talle haiget tegevat 😀 Aga teinekord siis tean, et nii palju ei anna ette.

  Aga mis toidud siis beebidele ja mis ajani tegelikult keelatud on?

 7. Merilin says:

  Kui gaasid vaeva ei tee, siis ei pea ju piirama 🙂

  Üldiselt on need vahepealsed teatud vanuses millegagi alustamise soovitused olnud just allergiahirmu tõttu ja see on tänaseks kummutatud. Mitte miski ei ole hea liiga suurtes kogustes ja/või eranditult iga päev, olenemata vanusest. Sellepärast on hea, kui lapsel on laual mitu valikut.

  Paar asja siiski on lisaks eelmainitud meele, toorele munale jne.

  Regulaarselt piimatooteid ei ole mõistlik enne aastat anda (vähendab raua imendumist, suurendab aneemiaohtu, lisakoormus neerudele jne). Aga küsimus on siin kogustes. Aeg-ajalt väikses koguses toidu sees ja mitte koos lihatoiduga on ok. Mina pole näinud vajadust ka peale aastat spetsiaalselt piimatooteid pakkuda, saab siis, kui muu peregi – harva.

  Ja mahla ei tohiks pakkuda enne, kui janujoogina on tekkinud vee joomise harjumus ja harjumus kinnistunud. See enamasti ei juhtu enne rinnast loobumist. Minu esiklaps hakkas aeg-ajalt hommikusöögi juurde mahla saama 1.5-2a vahel ja alati söögikorra ajal, mitte nende vahel (hammaste tervis!). Näksimist meil ka ei ole – süüa saab söögiajal olenemata vanusest, nii on lihtsalt tervislikum ja oleme nii harjunud.

  Soola ja suhkrut lapse toidule ka esimesel eluaastal ei lisa va kui see juba tööstuses lisatud on (a la juust, leib). Maiustusi ei anna pikemalt ja igapäevast magustoitu ei söö keegi peres. See jube komme tuleb lasteaias lisaks ebamõistlikele piima ja teraviljakogustele (odav, seda küll…).

  Kindlasti tuleks vältida poolfabrikaate ja poemarinaadides lihasid, vorstitooteid (sool, sünteetilised värvained, ebasoovitavad lisaained). Aga sellega on meil jälle lihtne – ei söö ka ise igapäevaselt.

  • lizukas says:

   No need gaasid talle haiget ei teinud, aga piisavalt segasid ikka, et ta oli rahutu ja ei saanud kuidagi magama jääda…

   Küsiks selle mitte-näksimise ja söögiaegade kohta huvi pärast: mitu söögiaega te peres on ja kas vahepeal tõesti mingeid vahepalasid ei ole? Ma nt ise ei saaks hakkama vaid 3 korda päevas söömisega ja mu arust isegi soovitatakse vahepeal midagi väikest (aga muidugi tervislikku) ampsata.. Laps muidugi magab veel piisavalt palju ja saab rinnapiima ka “kõriauguni”, nii et talle jah neid näksipause veel ei tee.

 8. Merilin says:

  Meil on olenevalt päevast 3-4 söögikorda. Kui 4, siis see neljas on pärastlõunane puuvili vms. Point on, et toidukordade vahele jääksid vähemalt 3h pausid, mil suhu ei satu midagi peale vee (või suurtel suhkruta kohvi/tee) va rinnapiim, kui laps veel tihti sööb. Soovitus tihemini süüa on vastuoluline ja on nii teoreetikuid, kes pooldavad kui neid kes mitte. Igal juhul rikub see isu ja hambaid.

 9. Brita says:

  Tere! Kui kaua oli laps näputoiduga harjutanud, enne kui see nädalamenüü teoks sai? Mind just huvitab, et olen lapsele ca nädal aega vahelduva eduga näputoitu pakkunud, aga ideedepuudus on ja enamjaolt on ta seetõttu kartulit, porgandit ja kurki saanud.. Leiba, pastinaaki, suvikõrvitsat ja banaani on ka saanud maitsta.
  Kui 6-kuune veel ei istu, siis ei tohiks teda vist sinna söögitooli ka veel panna (meil Ikea tool), sest ta vajub seal väga kössi ka siis, kui selja taga on rätik toeks. Või kui panna, siis kui kaua ta seal niimoodi istuda tohiks, ilma et seljale viga teeks?
  Siis saaks talle palju rohkem asju tutvustada, juurde anda jne, praegu olen tal süles lasknud uudistada.

  • mutukamoos says:

   Tere, Brita!
   Tsiteerin tooli lõiku näputoidu varustuse postitusest:
   https://mutukamoos.com/2014/05/28/naputoidu-abc-varustus/
   “Esiteks peaks tool olema selline, kuhu 6kuune beebi ära ei upu, kus ta ulataks küünarnukkidega ilusti lauale ja mis pakuks tuge mitteistuvale lapsele, ka külgedelt. Enamus 6kuuseid lapsi ei suuda veel ise istuma minna ja vajavad istumiseks enam või vähem tuge. Last ei tohiks ka rihmadega seljatoe külge tõmmata. Ta peab saama end vabalt ette kallutada. Kindlasti ei tohiks last toita tahapoole kaldu asendis.”

   Ja lapse vanus esmaspäeva menüü postitusest:
   https://mutukamoos.com/2014/05/26/naputoidu-lapse-nadalamenuu-naidis-esmaspaev/
   “Liisu alustas lisatoiduga paar nädalat enne 6-kuuseks saamist ja sööb ise, näputoiduna. ”

   Vabandust, et tsiteerin. Nii mitu aastat on möödas, ega detaile enam ei mäletagi 🙂 Toolis istumise osas ma 6-kuusel probleemi ei mäleta, istusid ilusti ka siis kui muidu veel ise istesse ei tõusnud. Minu mäletamist mööda soovitati mitteistuvat last ilma toeta mitte istuma panna aga nii vana last võib toega juba istuma panna.

   • Brita says:

    Tänan vastuse eest!
    Kas see menüü oli siis kohe algusest peale selline? St lapse esimene nädal näputoiduga oligi kohe nii paljude erinevate maitsetega?

    • Merilin says:

     See oli vist ca 3-4 nädal. Aga enam-vähem, jah, on mõlemad lapsed saanud laualt samu asju mida suured söövad. Esimesel paaril nädalal ei jõua sellest kõhtu eriti midagi ja ei näe põhjust piirata,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga