Naturaalne puidust tähestik

puidust tähestik

Olin ammu otsinud sobilikke puidust tähti, millega lapsed saaksid sõnade kokkupanemist harjutada. Praegu on nad veel väikesed, kuid alguses mängiksid ja siis mingi hetk alustaks juba sõnade kirjutamisega. Mingit suvalist hiinakat ma ei soovinud mitmel põhjusel:

 1. Neil puuduvad täpitähed
 2. Nad on liiga kirjud ja värvi koostis teadmata
 3. Kõiki tähti on komplektis enamasti üks, aga alustada tahaks ju “emme” kirjutamisega 🙂

Kui ma siis avastasin, et Astangu Kutserehabilitatsioonikeskus teeb sellist komplekti, mis on NATURAALSEST puidust ja kus igat tähte on VÄHEMALT KOLM ja täpitähed on ka olemas, siis hakkasin silmi lahti hoidma, kust sellise saaks. Õnneks Mardilaadal olid nad ilusti olemas ja lahkusin sealt õnneliku tähekomplekti omanikuna.

Miks on hea, et tähed on naturaalsed?

Kuigi sellised tähed ei kuulu otseselt Montessori materjalide hulka (Montessoril on liivapaberi tähed), siis vastavad nad sellele Montessori metoodika nõudele, et võrreldavad objektid erinevad üksteisest ainult ühe kriteeriumi poolest. Kas ainult suuruse, kuju või värvi poolest – antud juhul siis kuju. Nii ei tõmba muud omadused lapse tähelepanu endale ja ta saab keskenduda erinevuste märkamisele.

Miks on hea just Astangu KRK komplekt?

Nägin sõbranna juures ühe teise kodumaise tootja samasugust tähekomplekti. Pildi järgi ei teekski neil vahet, kuid katsumisel oli vahe suur. Astangu tähed on mõnusalt “pehmed” ja soojad, kohe on aru saada, et käsitöö. Aga see teine komplekt oli oluliselt tööstuslikumalt tehtud – ääred teravad ja tähtede sees oleva tühimiku väljasaagimiseks oli tehtud sisselõiked (umbes nagu tikkimisel jääb töö pahupoolele niit jooksma, nii oli saetera liikunud läbi puidu).

Lisaks meeldib mulle selle ostu juures ka sotsiaalne külg – oma ostuga ma toetan erivajadustega inimeste kutseõpet.

mänguasjad2

Kust saab osta?

Mina leidsin Mardilaadalt, ehk käivad nad ka teistel laatadel müümas. Enne laata üritasin veebist ka leida, kuid siis leidsin ainult ühe e-poe, kus nende asjad müügil: “Ehedalt puidune”. Seal on müügil ka sarnane numbrite komplekt. Hiljuti leidis tee meie koju ka nende teekarp. Mul mees käis doonoriks ja seal saab iga kord mõne meene valida. Ta siis valis selle teekarbi, et mulle peaks see meeldima. Meeldiski 🙂 Ma veel täpselt ei tea, mis tegevust me Tirtsuga tegema hakkame, kuid sorteerimiseks peaks see karp imehästi sobima!

Kui teil, kallid lugejad, on juhtumisi ka mõningaid häid leide meie kaubandusest, siis ootan vihjeid väga! Tirtsul on sünnipäev tulemas…

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

0 thoughts on “Naturaalne puidust tähestik

 1. Katrin Veegen says:

  Tere!
  Loen huviga Sinu jagatud kogemusi ja mõtlesin, et anna antud teemasse ka väikese panuse. Meil endil on kasutuses selline puidust tähtedega mäng:
  http://www.looduspere.ee/manguasjad/lauamangud/sonamang-puidust-karbis.
  Selle juures on väga tore, et sellega saavad pusida nii minu peagi kaheseks saav ja ka kuue aastane poeg. Pisem saab puidust täringuid sorteerida, sättida mustritesse. Vanemaga harjutame lugemist ja kirjutamist ja kui juba vanemaks saab, siis ootan põnevusega meie sõnamänge. Tähti on palju ja lisatud on ka täpitähed, kuigi toodetud on Saksamaal.
  Sinu avastuse juures hindan samuti kõrgelt just seda sotsiaalset aspekti 🙂 Panen igatahes kõrva taha.
  Aitäh!
  Katrin

 2. Kristiina says:

  Aitäh selle e-poe lingi eest, seal need samad tähed olemas, peab endale ka tellima 🙂 Kuigi meie 2,5 aastane veel väga tähtede vastu huvi ei näita ja ma vahepeal mõtlesin, et alustan hoopis kirjatähtede õppimist, nagu soovitati ühes Pere ja Kodu numbris aga olen sellega liiga laisk olnud, see puidust tähtede kokku panemine tundub lõbusam 🙂

  • mutukamoos says:

   Ega me ka nendega veel väga aktiivselt mänginud ei ole. Põhirõhk läheb nende kastist välja puistamisele. Vahepeal nagu tundus, et tekkis huvi tähtede vastu, kuid see vaibus väga ruttu. Nii et tähed ootavad lapse küpsemist 🙂

 3. Toadraakon says:

  Väga tore lugeda, et ka teil tuli mõte teekarpi sorteerimismängudeks kasutada :).
  Kingiideedest rääkides. Mina kinkisin oma lapsele emailkruusi, mida kasutame kodus ja loodetavasti lähiajal ka matkates (endale ei saanud ka võtmata jätta). http://www.heatujupood.ee/lobusad-noud-1.html
  Siis on mul ootel põll, sest mäletan kui väga mulle endale meeldis põllega esimesi küpsetisi teha.
  Kinkisime lapsele Mimo jäneste pere, mida tutvustasime korralikult (minu arust siit blogist leidsime soovitused kuidas lapsele uut nukku tutvustada) ja nüüd ta hoolitsebki nende eest ilusti. http://www.mimodesign.eu/?act=9&lang=est
  Siis ostsime lapsele suure kleepitava kriiditahvli, odavama variandi sellest 3 x A4 suuruses leidsime aga Viimsi ehituspoest (comarketiga ühine maja), u 1,5 eurot maksis. Sealt leidsime ka laste aiatööriistade komplektikese (kõbla ja muu taoline), suure paki kriite. Kõik ka väga meeldiva hinnaga. Ja kui juba Viimsisse tulla, siis meil siin päris tore komisjonipood (kirbukad.ee), kus leidub vahel päris toredaid asju.

  • mutukamoos says:

   Ehhee, nüüd ma pean kahjuks (või õnneks) enamus soovituste peale ütlema, et meil juba olemas 😀 Need Hea tuju poe kruusid on meil kodus juba mõnda aega + sama sarja pudrupott. Aga vaatasin nüüd, et need suhkrutoosid ka niiiii armsad. Ja see piimakann… Mimo jänkud kingiti Pisipiigale katsikuks ja terve seina ulatuses kriiditahvel on meil köögis 🙂 Põll on tõesti selline asi, mille õmblemiseks ma hoogu võtan. Ja vastupidavad lastesuuruses aiatööriistad tuleks ka nimekirja panna. Nii et aitäh meeldetuletamast! 🙂 Mõnikord need kõige lihtsamad asjad on puudu (ja mänguasjad üle, eksju!).

 4. Silja says:

  Väga mõnusad tähed ja hea leid! Ma olen tõsine puitmänguasjade fänn, kuigi paraku on palju mänguasju kelleletki saadud ning domineerib ikkagi plastik. Samas, laps pole veel aastanegi, mul on aega neid puitasju varuda ja ehk ka ise teha küll ja veel.

  Pisut teisel teemal – kas Sul on lastetuba ka Montessori järgi kujundatud? Mõtlen, et kas su vanemal lapsel näiteks on olemas oma nurk, kus olemas kõik võimalikud vahendid mängimiseks ja meisterdamiseks? Kui jah, ehk on lootust selleteemalise postituse lugemiseks millalgi? 🙂

  • mutukamoos says:

   Eks meil on ka plastist mänguasju omajagu. Kingitakse ja olen saanud ka sõprade vanematelt lastelt. Aga üritan jõudumööda materjalivalikut tasakaalus hoida.

   Mul lastetuba päris Montessori printsiipide järgi ei ole, kuid inspiratsiooni olen sealt ka saanud. Püüan kavasse võtta, et sellest ka kirjutada ja pilte lisada 🙂 Juulis väga ei julge lubada, aga ehk enne sügist saan tehtud!

 5. Mrst T says:

  Oi, selle tähekomplekti peaks omale niisama nuusutamiseks, imetlemiseks ja miks mitte endale mängimiseks soetama kuniks kurg tuleb ja kuniks ükskord lapsele saab kätte anda!
  See puidune.ee on üldse üks tore avastus – väge täis kodumaine puidust mööbel ja igasugu muud kraami. Suur aitäh!

  • mutukamoos says:

   Ojaa, hetkel on see komplekt ka pigem mulle imetlemiseks 🙂 Aga seda on tõesti mõnus katsuda.
   Kui lapsi ei ole, kellega mängida, siis saab nendega näiteks seina peale mingi lause kirjutada või teha muu sarnase ruumikaunistuse.

  • mutukamoos says:

   Ohhoo, mis toredaid Eesti tegijaid on olemas! Aitäh, panen kõrva taha, et teinekord kui kinki vaja teha. Meil endal on kodus paar sarnase loogikaga konstruktorit olemas juba. Hetkel veel ootavad huvi tekkimist 🙂 Üks on selle firma vanem mudel – http://www.stekuworld.com/index.php ja teine on osta.ee-st kasutatult ostetud teadmata firma oma.

 6. Anneli says:

  Pisike vihje: külastage 17.-19. aprill Tallinna Käsitöömessi Lauluväljakul. Olen kohal koos Astangu tähe- ja numbrikomplektidega (välitelgis ja kergelt leitav) 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga