Piilukas meie mängunurka, kus oleme veidi eeskuju võtnud Montessori metoodikast

montessori mängutuba

Ühe lugeja palvel postitan mõned pildid meie laste mängunurgast. Ma olen jõudumööda üritanud seda üles seada Montessori põhimõtetest lähtudes, kuid puhas Montessori stiilinäide ei ole ta kohe kindlasti. Kodutingimustes tuleb lisaks arvestada nii paljude muude teguritega – ruumipuudus; väiksem õde, kes jõuab igale poole; paljud igapäevaoskuste abivahendid on mujal korteris laiali (näiteks hari ja kühvel) jne.

Eraldi lastetuba-mängutuba meil ei ole, sest elame kahetoalises pisikeses korteris, mis läheb läbi kahe korruse. Nii veedamegi me enamuse toas oldud ajast esimesel korrusel avatud köögiga elutoas, kus on ka laste mängunurk. Lisaks olen mänguasjadele eraldanud riiulinurga üleval magamistoas, samuti on vannitoas korv vannimänguasjadega.

Mängunurga sisustamisel olen püüdnud lähtuda printsiibist, et esemed võiksid olla avariiulitel nähtaval kohal, mitte hunnikus mänguasjakastis. Senine kogemus kinnitab, et riiulis olevate asjadega mängitakse rohkem kui kastis olevatega. Kuigi jah, teleka kapi all on meil ka väike mänguasjakast, mida lapsed aegajalt avastamas käivad ja kuhu mina torkan need asjad, mida ei oska kuhugi mujale paigutada.

montessori mängutuba-2_tn

Mängunurk on meil pidevas muutuses, sest ma tõstan joonistuslauda ja riiuleid pidevalt ringi vastavalt muutunud nõudmistele. Ma ütleks, et pildil olev on üleminekuperioodi paigutus. Nimelt hakkas Pisipiiga roomama, mis tähendab, et ta omastas sujuvalt alumised riiulid 🙂 Mingit kapitaalset uut lahendust ma ei ole hakanud välja töötama, sest loodan, et me saame lähitulevikus suuremale pinnale kolida.

Vasakpoolne “riiul” on vanakraamiturult (tegelikult väike diivanilaud), keskmine mu mehe kätetöö ja parempoolne sisseehitatud riiul samuti. Ainult keskmine riiul on tehtud spetsiaalselt laste jaoks.

montessori mängutuba_003-1_tn

1 – metallkohver igaks otstarbeks / 2 – kandik, lusikas ja kaks kaussi ubadega, Montessori puisteainete harjutuse jaoks / 3 – kandik nukunõudega rollimängudeks

Kõige popim tegevus sellel riiulil – oad! Mitte küll sellisel viisil, nagu Maria Montessori ette nägi, sest Tirts kallab neid kõikidesse kättejuhtuvatesse nõudesse. Pildistamise jaoks pidin ma nad välja kallama sellest pingviinikohvrist 🙂

montessori mängutuba_004-1_tn

4 – liblikapusle / 5 – avastuste pudel (värvilised kivikesed + sädeluspulber + vesi) / 6 – veerev ussike / 7 – vurr / 8 – Goki ehitusklotsid (Rainbow Blocks) / 9 – täheklotsid

Pisipiiga mängib klotsidega sama palju kui Tirts, seepärast olen ma jätnud mõned klotsid kasti peale, et ta saaks neid paremini kätte.

montessori mängutuba_005-1_tn

10-12 vt esimene üldpilt / 10 – joonistuspaberid / 11 – voolimistarbed korvis / 12 – isetehtud soolatainas ja mõned topsid Play-Doh massi / 13 – memo mängud, geotahvel, numbrite õppimise mäng, pusled / 14 – Munchkini vanni tähed ja numbrid, mida saab märjaks tehes seina külge kinnitada (Tirtsu nimetähed on vannitoas) / 15 – puidust rõngaste sorteerimise mäng (Tirts ei ole selle vastu kunagi erilist huvi tundnud, panin pigem Pispiigale lahti võtmiseks) / 16 – raadio teel juhitav retro auto (osta.ee leid, juhiks olnud Miki Hiir on kuskil mängimas) / 17 – kastike puidust klotsidega (leidsin kasutatult suurema koguse osta.ee-st).

montessori mängutuba_002-1_tn

18 – raamatud, põrandapusle, riidest koti sees on siidisallid ja rätikud tantsimiseks ja peituse mängimiseks / 19 – magneetiline tahvel joonistamiseks ja magnetite mustriladumise mäng (ma sama toodet enam ei leidnud, kuid PapaOpa poes on midagi analoogset) / 20 – lugemisnurk lambanahaga / 21 – klotsiämber (eelmisele pildile lisaports) / 22 – väike sahtlitega kapike / 23 – kokkupandav nukumaja / 24 – tegeluskapp-keskus :)) / 25 – pott ja pann

montessori mängutuba_006-1_tn

Lugemisnurk sündis juhuslikult. Talv sai läbi ja võtsin Pisipiiga kärust lambanaha välja ja otsisin, kuhu seda panna. Kuna Tirts istub seal nurgas päris tihti ja uudistab kapis ja sahtlites leiduvat, siis panin sinna maha. Lambanahal on lisaks hubasusele ka meelte arendamise eesmärk, et lapsed saaksid katsuda erinevaid tekstuure.

Sahtlitega kapikese tegi mulle mu isa minu palvel kui ma ise veel väike tüdruk olin 🙂 Ka meie piigadele meeldib selle kapiga mängida, sinna asju peita ja välja võtta (Pisipiigal siis viimane variant).

montessori mängutuba_007-1_tn

Sellest kapist peaksin vist eraldi postituse tegema 🙂 Minu abikaasa kätetöö kui ma palusin tal meisterdada midagi analoogset nagu on Melissa & Dougi tahvel erinevate haakidega. Tema tuli koju kapiga, millel igas küljes erinevad haagid ja lukud 🙂 Praegu kannab see kapike meil nukumaja ja nukuköögi funktsiooni. Punase auto juurde kuuluva Miki Hiire leiate ka siit 😉

montessori mängutuba_008-1_tn

26 – Veega täidetava pliiatsiga värviraamat, korduvkasutatav. Leidsin raamatupoest ja mõtlesin järgi proovida, et hea autosõitudel kasutada. Tirtsule meeldib, on hea rahustav tegevus.

27 – Pliiatsitopsid, vähemalt minu arvates. Tirtsu arvates on see plekist tops sobilik igasugusteks kallamismängudeks. Topsides on värvipliiatsid, rasvakriidid, pestavad vildikad, käärid ja liimipulk.

28 – Printsessi kroon, mille tegime mõned päevad varem (papp, liim ja sädeluspulber)

29 – Laegas, mis leiab samuti kasutust kallamismängudel. Hetkel tegi Tirts sellest pliiatsitopsi. Laekad on head ka kõige pisematele, et õppida anumate avamist.

30 – Eelmisel päeval voolisime usse (teised lõikas Tirts juba pooleks). Rohelise lehe lõikasin vahtkummi lehest.

montessori mängutuba_010-1_tn

31 – Pisipiiga aarete korv. Hetkel teemaks pallid + mõned üldised lemmikud (plekist kaas ja kuljused). Kiidan kahte korvis olevat palli. Parempoolne on kummist, sees vedelik, sädeluspulber ja karupoeg Puhhi kuju. See pall on igas vanuses laste lemmik olnud. Vasakpoolne on ühest suuremast Playskooli komplektist ja need teevad veeredes ja raputades erinevaid hääli (Amazoni link on illustreerival eesmärgil, hind on seal miskipärast meeletult kõrge, tegelikult on need pallid müügil suuremas toidupoes ja väga mõistliku hinnaga).

montessori mängutuba_011-1_tn

32 – Üks lelu, mis riiulis ei käi, kuid leiab igapäevast rakendust, on nukukäru.

montessori mängutuba_012-1_tn

Voolimistarvete korv: 33 – IKEA jäätise mängukomplekt / 34 – paberist muffinivormid / 35 – liivakasti vorm / 36 – torni ladumise topsid / 37 – puuoks / 38 – mini taignarull ja liharull / 39 – korvis veel erinevad vormid, loomakujud jalajälgede tegemiseks jne. Pildilt on puudu kõige olulisem voolmistarvik – nuga, mis on ilmselt pliiatsitopsi sattunud. Nuga ja voolimismassi lõikumine on Tirtsu lemmiktegevus voolimise juures.

Selline on siis meie mängunurk hetkel. Mõned asjad (nagu voolimistarbed) on pidevalt riiulis, teisi jälle vahetan aegajalt. Kui näen, et mõne asjaga üldse ei mängita, siis panen kappi seisma ja pakun mõne aja pärast uuesti. Nii teen lähiajal ilmselt selle liblikapuslega, mis meile hiljuti kingiti, kuid mille vastu Tirts veel huvi ei tunne. Praegu on see valik seal üldse veidi juhuslik, sest tegin hiljaaegu puhastust ja panin pikemaks ajaks ära pisividinaid sisaldavad mängud ja ei ole veel jõudnud teadlikult uusi asemele valida. Suvel me toas nagunii eriti ei viibi.

Mis puudutab vastavust Montessori printsiipidele, siis on meil riiulites ilmselgelt liiga palju asju. Ja pusled näiteks peaksid olema lahtiselt kandikul. Mul aga ei ole nii palju kandikuid ja kardan, et ei suuda ka tagada seda, et kõik pisikesed tükid seal ka püsiks. Sellega me näeme veel vaeva, et Tirts asjad ise riiulisse tagasi paneks.

Piltidel ei ole näha ka värvimistarbeid, mis on kõrgemal riiulil (küll nähtaval) ja mida Tirts küsib kui soovib.

Tirts on 3a, Pisipiiga 8k.

*Postitus sisaldab Amazoni affiliate linke, mis tähendab, et kui te sellel lingil klikkides ostate järgmise 24h tunni jooksul Amazonist midagi, tuleb pisike protsent sellest Mutukamoosile. Teile see lisakulu ei ole. Aitäh toetamast!

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

6 thoughts on “Piilukas meie mängunurka, kus oleme veidi eeskuju võtnud Montessori metoodikast

 1. Silja says:

  Suured tänud! Väga kasulik postitus, sain nii mõnegi asja kõrvataha panna, et oma lapsele ka soetada 🙂
  Ise olen ka siiani üritanud asju pigem riiulisse sättida, kui et mingisse kasti. Kuigi 2 väikest ämbrit on ka, et preili omi mängukanne sealt välja saab kiskuda (ta alles 9-kuune, veel tagasi väga asju ei pane).

  • mutukamoos says:

   9-kuusele on jah igasugused anumad tänuväärt mänguasi, neil kestab päris pikalt see “panen sisse ja kallan välja” faas 🙂
   Ja aitäh tagasiside eest, seda on hea kuulda kui postitusest kasu oli 🙂

 2. Jaanika says:

  Esimene postitus Sinu blogis mida lugesin ning kohe nii positiivne. Nii tore, et keegi sellest oma blogis juttu teeb, kuna muidu ei ole tavainimesed erinevate metoodikatega eriti kursis. Pooldan samuti Maria Montessori metoodikat (Waldorf, Steiner ei ühti niivõrd minu vaadetega) ning väga meeldib, et asjad on nähtaval kohal, mitte ustega kapis. Soovitan ka seda raamatud kus laps saab ise lukke tõmmata, paelu siduda, nööpe,-trukke,-krõpse kinni panna jne.
  Ise tulevikus üritan ka kodus võimalikult hea keskkonna lapsele luua õppimiseks ning arenguks. Hetkel ta küll veel pisike, aga juba ootan seda aega 🙂

  • mutukamoos says:

   Aitäh, Jaanika! 🙂
   Ma seda paela sidumise ja lukutõmbamise lelu olen aegajalt kaalunud, kas tasub soetamist (olen näinud nii raamatuid kui mänguasju), kuid kuidagi on ikka nii läinud, et kui kohe ei tegutse, siis jäängi mõtlema ja tulevad uued ideed 🙂

 3. Silja says:

  Väga mõnus lastenurk! Ja oleks mul vaid selline armas sahtlitega kapike. Piigal jaguks pikaks ajaks sinna asjade toppimisega ja väljavõtmisega tegevust 🙂

  • mutukamoos says:

   Aitäh, Silja! Meil ei seisa see kapike senimaani täis, st sinna ei saa asju “ära panna” vaid pidevalt võetakse ja pannakse mängu käigus sinna asju. Et jah, ladustamiseks ei ole sellised asjad head 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga