Nõuandeid beebiga matkale minekuks. Osa 1

beebiga telkima

Mul on rõõm esitleda järjekordset külalispostitust Mutukamoosis. Seekord on juttu beebiga metsa matkale minekust ja nõuandeid jagab juba autosõiduartiklist tuttav Elisa. Elisa on naiskodukaitsja, tema abikaasa on kaitseliitlane ja matkamine, telkimine, metsaelu on neile eluviis. Aga nüüd on sõna Elisal!

Käisime oma 9-kuuse Mürakaruga esimest korda matkamas ja telkimas. Kuigi matkamas oleme varemgi parajalt käinud ja mu abikaasa võiks tavamatkamise kohta jagada nippe vist tundide viisi, siis keskendume praegu pigem sellele “keerulisele” beebitegurile. Jagan järgnevalt mõningaid nippe ja mõtteid imikuga metsa mineku kohta.

Miks üldse lastega metsa ronida?

 • Seikluskasvatus on hea termin selle kohta, millest üritame tulevikus lapse kasvatuses lähtuda. See on oskuste õppimine läbi praktiliste tegevuste. Lisaks soovime, et meie lapsest kasvaks loodust hoidev ning väärtustav inimene, kes huvitub enda ümber toimuvast, arvestab teistega ning oskab erinevates olukordades hästi toime tulla.
 • Hea tervis värskest õhust ja füüsilisest liikumisest.
 • Alternatiivne ajaveetmisviis kodus teleka või arvutiekraani passimisele.
 • Tore perekondlik traditsioon, mis tagab parema töö “meeskonnana” ja parendab kokkukuuluvustunnet. Ühtlasi on see hea võimalus koos perega aeg maha võtta.

Kuhu minna?

Beebiga matkama minnes ei ole esialgu mõtet kuhugi kaugele sõita. Kui ise mingeid matkaradu ei tea, siis RMK leht “Loodusega koos” pakub erinevaid võimalusi matkamiseks, pikniku pidamiseks, telkimiseks. Nutitelefonide kasutajatele on olemas ka vastav rakendus, millega saate teel olles endale midagi põnevat välja otsida.

Teine võimalus on endale mingi kindel eesmärk seada – näiteks läbida RMK matkatee Oandust Iklasse (375 km). Meil on see plaanis, kuid ilmselgelt perega matkates ikka jupikaupa teha. Kuna praegu viibime pikemalt aga Eestist eemal, peab see plaan hetkel veel tulevikku jääma. Alustame mingi jupikesega vast järgmisel suvel Eestis puhates.

Varustus – kõigeks valmis ehk mida kaasa pakkida

 • Ohutus ennekõike! Võta kaasa esmaabipakk ja allergiarohud – kunagi ei tea, millal ja mis mure võib rünnata (NB! ära lapse rohtusid unusta – iial ei või teada, mis juhtub ja millal näiteks palavik või muu mure tekib), putukatõrje (jälgi, et koostis oleks ka lapsele sobilik!!), päikesekreem, maakaart, kompass/gps. Lae mobiilide akud täis ning anna kellelegi teada, et perega kuhugi lähete.
 • Tavapärane matkavarustus, mida kasutate (telk jne).
 • Piknikutekk (laps saab mängida, pikutada).
 • Mänguasjad – me pakkisime küll mõned kaasa, aga Mürakaru oli hoopis ringi müttamise ja looduse uurimisega nii ametis, et mingi kodune lelu teda üldse ei huvitanud 🙂

Lapse transpordiks

 • 1-5-kuuse beebi jaoks kõhukott. Valikuid on palju, kuid nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt kõige kasulikum kandmisasend lapsele on nägu kandja poole n-ö konnaasendis, mitte nägu ettepoole ja jalad sirgelt alla rippumas. Foorumites uurimise järel sain aru, et rõngaslina on muidu küll hea, kuid matkamiseks väga ei sobi.
 • Seljakott-tool vanemale titale, kes oskab ise istuda. Plussiks võrreldes kõhukotiga on parem mugavus eriti palavate ilmadega – kuna laps ei ole vastu kandja keha, on mõlemal pisut jahedam-lahedam olla. Ostmisel arvesta lisaks tavapärastele omadustele, mida suure matkaseljakoti ostmisel vaataksid (tugevus, reguleerimisvõimalused, kergelt puhastatav materjal jne) ka järgnevaga:
  – lapse kinnitus 5-punkti rihmaga
  – puusavöö olemasolu kandja jaoks – kannab lapse raskuse puusadele. Vastasel juhul on mõistetav, miks mult isegi kõhukoti kasutamise puhul vahel imestunult küsitakse: “Kas sa tõesti JAKSAD teda tassida veel?” Ja ometi on meie põnn alles 10-kilone…
  – tugev raam, mis hoiab tooli kindlalt maas ja ei lase toolil ümber kukkuda, kui last sinna kinnitada. Meil käib liigendiga tugijalg tahapoole – saame koti koos lapsega maha panna ilma, et see kohe ümber kukuks. Ilma liigendita jääb tugiala väheke kitsaks. Samas last niimoodi istuma kunagi ei jäta, et oma käsi küljes ei oleks – igaks juhuks, sest ta on meil hull sahmerdis ja lendaks sellega võib-olla siiski kummuli.
  – kas saab tooli kohendada vastavalt lapse kasvule
  – kas tooli on kerge selga ja maha saada ning reguleerida erinevatele kandjatele. Meil tegelikult see viimane enam oluline ei ole, sest ma jätan nüüd lapse tassimise rõõmsalt mehele, öeldes kavalalt: “Aga MA kandsin teda 9 kuud järjest!” 😀
  – peatugi – kui magama jääb. See on meil olemas, aga peame veel uurima, kuidas täpselt kasutada. Hetkel ei ole väga hea lahendus või võib-olla peab laps veel kaela pikemaks kasvatama. Kas kellelgi on kogemusi seljakott-toolis magava lapsega?
  – võib kaaluda ka tugesid jalgade jaoks. Meil ei ole, aga kui laps suuremaks kasvab ja endiselt matkame, siis võib-olla peab soetama. Olen näinud, et müüakse neid ka eraldi.
  – mitmesugused lisad: päikesekatus, vihmakate, helkurid, sääsevõrk. Meie kotil on kandja vöö küljes väikesed taskud asjade mahutamiseks ja suurem kott lapse tooli all.
 • Käru. See valik aga limiteerib maastiku valikut – igale poole käruga ei saa.

lapsekandja

Lapse riietus

 • Ilmastikule vastavad riided (kihiliselt, et saaks vähemaks koorida või juurde panna), korralikud jalanõud (kui laps juba ise käib, siis eelista kinnise varbaga jalanõusid). Riided eelistatult heledad – siis on kergem nt ronivaid puuke märgata.
  pakkige kaasa vihma- ja tuulekindel riietus, isegi kui hommikul päike paistab – Eesti ilm on väga muutlik ning märgade riietega hakkab kiirelt külm ja tuul on igal lagendikul kõvem, kuigi metsa vahel võib soe olla.
 • Lapsele ALATI müts pähe (isegi kui endal pole). See muidugi oleneb ka ilmast, me matkasime praeguse kuumalaine ajal ja mütsi lapse peas hoidmiseks oleks pidanud vist kahepoolset teipi kasutama. Lasin tal siis ilma olla, aga pea kohale sättisime päikesekatuse, et päike liiga ei teeks. Kui aga leitsakut ei ole, võiks lapsele olla mütse kaasas lausa mitu – et varuvariant kohe võtta oleks, kui üks metsa ära kaduma peaks vms.
  tite puhul kiiret mähkmevahetust lubavad riided
 • Jahedamal ajal telgis ööbimiseks tuleks lapsele soojem kombekas selga panna, müts pähe ja kindad kätte – öösel võib külmaks ja niiskeks minna. Ehk siis riietage laps umbes nagu vankrisse panekuks külmema ilmaga. Kui laps on tekiga harjunud, siis on teine lugu – mõned teki all magada ei taha, aga kombekaga magavad hästi. Kuuma ilmaga laske aga lapsel rahulikult vaid mähku väel magama jääda, küll öö peale saab midagi selga sokutada, kui kuumus ükskord järgi on andnud. Ma panin seekord Mürakarule alles 1-2 ajal öösel midagi selga ja 4 ajal teki peale.

Söök ja jook

 • Piisavalt puhast vett! Kui on palavad ilmad, siis võtke kaasa väikese soolasisaldusega vett (nt Värska vms). Sellega hoiate oma organismi soolasisalduse normis ja vähendate piimhappe tekkimist lihastesse (piimhape on see, mis lihased järgmisel päeval valutama paneb). Jooge regulaarselt väikeste koguste kaupa, isegi kui janu ei ole, nii jagub jõudu kauemaks.
 • Snäkke tee peale (endale, lapsele)
 • Beebi tavapärane söök, olgu selleks siis rinnapiima asendaja, erinev näputoit või püree. Hea variant kasutamiseks on nt n-ö tuubipüree – saab lapse nälja matka ajal kiirelt ja võrdlemisi puhtalt kustutatud.

Hügieen

 • Ei pea vast mainimagi, et lapsed suudavad end hoolimata vanusest parajalt ära määrida. Seega oleks mõttekas varuda puhtaid riideid (lapsele ja endale ka); mõni rätik kuivatamiseks; niiskeid salvrätte.
 • Ära mähkmeid (ja vajadusel mähkimisalust) unusta! Lisaks ka kilekotte, kuhu kasutatud mähkmed ja määrdunud riided pakkida.
 • Kasulik on ligi hoida ka väike pudel käte desinfitseerijaga

Mõned nipid pakkimiseks

 • Varuriided (ja lapse mähkmed) pane veekindlasse kotti.
 • Snäkid ja jook paiguta kiiresti ligipääsetavasse kohta.

Järgmises osas kirjutame matka planeerimisest, jagame näputäiteid matka ajaks ning veidi ka putukate tõrjeks. Kui teil tekkis lugedes mõni spetsiifiline küsimus matkaspetsidele, siis andke aga kommentaarides teada!

Kui vanad olid teie lapsed kui esimest korda matkama läksite või telgis ööbisite ja kuidas sujus? 

Järgmise korrani!
Elisa

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

7 thoughts on “Nõuandeid beebiga matkale minekuks. Osa 1

 1. Nell says:

  Meie kutt oli 11 kuud vana kui 2 ööd telgis magasime. Mitte küll päris metsas vaid tuttavate hoovil aga telgis ikka. Probleemiks oligi see, et öösel läks niiskeks ja jahedaks aga kutt meil tekki ei taha tunnistada. Toppisime talle küll tuduka selga ja mütsi pähe aga seda mütsi sai ikka korduvalt kohendatud.
  Siiski üldiselt tõestasime, et ei ole titega telkimine üldse nii hull kui kartsime, sääsed telki meid kuisama ei pääsenud ning hommikupäike ka ei kiusanud. Julgeme teistelegi soovitada.

  • mutukamoos says:

   Meil oli sel suvel ka üks hoovis telkimise kord, kuid siis saatsin mehe koos suurema tütrega. Pisemaga ei julenud seepärast minna, et neljakesi oleks äkki liiga kitsaks läinud – pole keerutamisruumi jne. Loodan, et järgmisel suvel saavad nad koos ikka mitu ööd hoovis telgis magatud (esialgu küll ühe vanema järelvalve all :))

 2. Mare says:

  Kas kaalusite oma varustuse üle ka? Tavaliselt kuskile minnes on auto triiki nodi täis ja ise järeleproovimata tundub telgi ja magamiskottidega koos kõigi asjade kaasa vedamine suht võimatu ülesandena :))) Lapsed 2,5a ja 3k, ööbimisega matkal pole veel käinud.

  • Elisa says:

   Varustust seekord üle ei kaalunud. 🙂
   Esialgu tegime titega katsetamiseks üldse nii, et sõitsime autoga laagriplatsile, võtsime ainult matkaks vajalikud asjad kaasa (söök, vesi jms), tegime oma matka ära, naasesime auto/laagriplatsi juurde ja siis sel ajal, kui me põnniga muru uurisime, laadis abikaasa telgid-värgid autolt maha ja tassis need paarsada meetrit telkimisalani…

   Sel korral oli meil kaasas palju asju igaks juhuks, st nii mõndagi asja ei läinud tegelikult vajagi. Nt eraldi paks magamiskott beebile – nii kuum oli, et viskasin talle ainult õhukese tekikese peale ja sedagi alles keset ööd. Sellest varustuse valimise teemast tuleb pisut aga juttu ka matkajutu teises osas 🙂

 3. Toadraakon says:

  Kas kellelgi on kogemust heast ohutute koostisainetega putukatõrjevahendist? Mina proovisin ühte ja see ei toiminud ning kuna käsi selle õlist puhtaks ei saanud, siis sääski vastu keha lüües määrisin kõik riided ka lõplikult ära.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga