Mehed soovitavad: parimad lauamängud!

parimad lauamängudIsadepäev on lähenemas ja emad otsivad kingiideid. Mis teha, kui “parima isa” kirjadega sokid-kruusid-särgid on end juba ammendanud ja ei ole nagu seda head ideed, kuidas oma perepead sel päeval meeles pidada? Üheks võimaluseks on kinkida lauamäng – selline, mida mehed ise soovitavad.

Mu abikaasa on suur lauamängusõber – nagu ka tema sõbrad. Aastate jooksul on nad läbi proovinud kümneid ja kümneid erinevaid lauamänge – nende ettekujutus mõnusast laupäeva õhtust on ümber laua, ees uus ja põnev mäng, mille reegleid kõigepealt mitu tundi loetakse ja selgeks vaieldakse ja siis mängitakse poole ööni. Palusin neil valida oma lemmikud ja mõne sõnaga põhjendada, miks just see mäng hea on. Maitsed on erinevad, seetõttu ongi valikus viie mehe lemmikud (ja sellest tulenevalt ka kirjastiil veidi erinev :))

ticket to rideAlgajatele parim: Ticket to Ride või Ticket to Ride Europe

 • Lihtsad reeglid, samas mäng on ikka põnev. Lihtsuses peitub võlu. Suhteliselt kiire, üldjuhul ei pea väga pikalt niisama pöidlaid keerutama, kuni teised mängijad ajusid ragistavad.
 • Visuaalselt apetiitne mäng, lihtsalt jälgitav, ei ole liiga palju erinevaid komponente.
 • Temaatiliselt peaks olema aktsepteeritavam ka pessimistlikumatele indiviididele, kes ei ole veel lauamängude võlusid avastanud (rongid ei ei ole ju mingi kosmos, zombied, võlurid ega midagi muud sellist kahtlast ja valgustkartvat.).
 • Otsest konflikti teiste mängijatega eriti ei teki, samas on võimalik kaasmängijatele ka möödaminnes käru keerata.
 • Õnnefaktor on mõõdukas ehk siis kindlasti on võimalik kogenud mängijal täielike algajate vastu kaotada, aga üldiselt saab siiski oma edu/ebaedu mängus tehtavate valikutega mõjutada.

Edasijõudnud huvilistele: 7 Wonders

 • Reeglid ei ole tegelikult keerulised, aga alguses tundub kindlasti hirmutav. Ehk siis esialgne õppimise kurv on kindlasti pigem järsk kui leebe. Kui enne seda piirdub lauamängukogemus Monopoly või reis ümber maailmaga, siis võiks enne 7 wonders’iga alustamist paar korda sügavalt sisse hingata ja siis asja kallale asuda.
 • Sest mängu mehaanika on lihtsalt nii hea, et kui reeglid on selged, siis tundub kõik väga loogiline. Iga mäng kulgeb erinevalt ehk siis varieeruvus on suur. Hästi balansseeritud mäng, erinevad kaardid/kombinatsioonid töötavad omavahel hästi. Õnnefaktor on suhteliselt väike.
 • Mäng ise on päris kiire, aga omajagu aega võib minna üles seadmiseks (ehk siis kaartide sorteerimiseks).
 • Käru keeramise võimalused kaasmängijatele on pigem mõõdukad.

carcasonne

Auväärne äramärkimine: Carcassonne

 • Reeglid jällegi pigem lihtsad, visuaalselt väga kergesti jälgitav. Mehaanika on põnev ja lihtne,  ring käib kiirelt ehk mängija teeb oma käigu tavaliselt ruttu ära. Temaatika peaks olema kõigile arusaadav – sisuliselt lossi(de) ehitamine.
 • Võib ette tulla intensiivset käru keeramist teistele mängijatele.

Katan

 • Reaalsus – ei ole mingi ulmeline tilu-lilu.
 • Pinge–action käib kogu aeg, ka siis kui ei ole sinu kord käia.
 • Ja üldjuhul säilib pinge lõpuni, kes võidab.

Scrabble

 • Lihtsate reeglitega vana mäng, mis muidugi võib venivaks muutuda aga seda saab hästi vältida, kui kehtestades sõnade mõtlemisele ajaline piirang.

Bohnanza

 • Ubade mäng on mõnus mänguke, mille saab kiiresti selgeks ja mängida saab kuni 7 inimest.
 • Õigete inimestega väga hea (olen mänginud nö valede inimestega ja olukord vastupidine – kuul pähe igav).

Indigo

 • Ülilihtsad reeglid, strateegiline, kiire ja natuke õnne (meie 9-aastase tütre üks lemmikuid)

  Avalon

 • Väga hea seltskonnamäng (aga sama tähelepanek mis Bohnanzaga – õige seltskond on tähtis).

  Lost Cities

 • Mäng kahele inimesele, lihtsad reeglid, lahedad strateegilised otsused, mis võivad osutuda käik hiljem suht valeks. Ja see tunne kui sa pead otsustama, millise kaardi maha paned teades, et vastane just neid kaarte ootab… Ja mäng ei võta kaua aega.

  Thebes
ja Thebes The Tomb Raiders kaardimäng

 • Mõlemad on lahedad arheoloogia teemalised mängud. Viimane meeldib isegi natuke rohkem, kuna saab kiiremini tehtud ja tundub kuidagi strateegiliselt põnevam.

Galaxy Trucker

 • Üpris hoogne mäng, mis koosneb kahest erinevast osast. Esimeses tuleb kiiresti ehitada kättesaadavatest juppidest kosmoselaev: mida kiiremini teha ja mida kvaliteetsem seda parem. Arvesse tuleb võtta erinevaid omadusi: kiirus, kauba maht, meeskonna suurus, kaitsesüsteemid, kvaliteet jne, mis kõik võivad teises osas kasuks tulla.
 • Teises osas tuleb ehitatud laev panna proovile. Sündmused, mis lennul ette tulevad on juhuslikud. Mõnikord on rohkem vaja kiirust, teine kord kohtab teel rohkem meteoriite ja kaitsesüsteemid on kasulikud, mõnikord leidub kosmoses rohkelt väärtuslikku kaupa ja kaubaruum tuleb kasuks. Seega kõik mängud on erinevad.

take it easy

Take it easy (Aeg maha)

Väga lihtsate reeglitega haarav mäng. Lihtne õppida ja sobib ka lastele. Aitab arvutamist õppida. Iga mängija peab samadest tükkidest panema kokku oma laua. Mida rohkem, pikema ja suuremate numbritega terve rea kokku saab, seda parem.

Hey, that’s my fish!

Kiire, lihtne mäng, mis sobib mängimiseks koos lastega.

Ma linkisin mängud lauamangud.ee poele ainult sel põhjusel, et ei leidnud teisi eestikeelseid veebipoode, mul ei ole nende poega mingit seost ja mänge müüvad teised kohad ka. Kui seal ei olnud, siis linkisin kas Amazoni (affiliate lingid) või BoardGameGeek lehele, kust leiab kõikide mängude kohta fännide arvustusi ja on hea leht, et enne ostu veidi taustauuringut teha. Lisaks lauamangud.ee poele müüvad lauamänge Ludo (seal on hea lai valik), WePlay! ja raamatupoed. Nipet-näpet on ehk mujal ka.

Minu isiklik lemmik on juba mainitud Ticket to Ride. Tõesti lihtsate reeglitega mäng, millega saavad edukalt hakkama isegi vanemad lapsed. Samas pinget jagub 🙂 Millised on teie lemmikud lauamängud?

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

15 thoughts on “Mehed soovitavad: parimad lauamängud!

 1. Kristiina says:

  Meil on peres nii erinevas vanuses lapsi aga kui kõige vanem oli kuskil viiene, sai tema selle lauamängu pisiku sisse ja oleme temaga väga palju lauamänge mänginud. Aga viimasel ajal on olnud põhiliseks Carcassonne ja Agricola, samas meeldib talle ka Monopoly mängida, mis on minu jaoks küll juba natuke mitte-nii-huvitav aga temaga koos võib mängida küll 🙂
  Igasugused mälumängud ka meeldivad (Eesti, Euroopa, Mälumängu Doomino, Eestimaa mäng, Geopol jne), endalegi huvitav, kui saab teada fakte, mida enne ei teadnud 🙂

 2. pr6uatamm says:

  Meil terve suguvõsa lemmik “Mees kes teadis ussisõnu” 🙂 Väiksematele küll mitte väga sobiv, aga meie pisike uurib näiteks neid vahvaid täringuid, kuni teised maid jagavad 😀

 3. Elisa says:

  Ma mäletan me lapsepõlvest kõige suuremat lemmikut – Reis Läbi Aafrika, mälu järgi pakkus põnevust meie vanematelegi 😀
  Tänapäevastest asjadest meeldivad siin mainitutest Scrabble, Ticket to Ride ja see oa-mäng.

  Muidu on hästi vahva ka Musta Notsu kaardimäng Navitrolla kaartidega – esimesel mängimiskorral tekib kogu aeg tunne, et keegi saigi just põrsa kaardi endale, sest hullem muie tekkis näole. Tegelikkuses aga on iga kaardi pilt nii naljakas, et itsitad nende peale kavalalt 🙂

 4. Helgi says:

  Minu pere on samuti lauamängudest haaratud. Vanaema juures kokku saame siis põhiline mäng on Saboteur, sest seda on võimalik mängida kuni 10 inimesega, kui on ka teine laiend ostetud. Samuti kuna tegemist on kaartidest lauamänguga, siis mõnusalt pisike ja hea kaasa võtta väljasõitudele. Sama kehtib mängu Tsitadell kohta. Mõlemas mängus on eesmärk olla varakaim ja samal ajal saab teistele käru keerata(muidugi kui on soovi). Ja vanakooli mängudest on A’st Ü’ni igavesti hea! Pead vaid lagedale tulema sõnadega kindla tähega ning teatud aja jooksul. Suurepärane mäng lastele!

 5. K says:

  Oi, Ticket to Ride on ka üks minu lemmikuid, kuna pisut saab strateegiat rakendada aga kogu aeg ei pea jälgima kas keegi mulle käru keerab või seda ise tegema, hea sõbralik mäng. Saab ka suuremate lastega täiesti edukalt mängida. Samas armastan väga VÄGA Pandemicut – 2-4 inimeseline tiim mängib laua vastu ja oh seda põnevust, kas maailm nüüd saab hukka või mitte! 🙂

 6. Mrs T says:

  Oi, lauamängud on nii minu teema!
  Ticket to Ride on meil olemas ja seda vist saabki kõige tihedamalt meie omadest mängitud. Õele kinkisime Pandeemia ja nagu eelnev kommenteerija kirjutas – väga haarav ja mulle ka väga meeldib see aspekt, et kogu seltksond pead tegema koostööd ja mängitakse laua vastu! Kahjuks on seda õnnestunud vaid mõned korrad mängida.
  Siis on tore mäng veel Tobago!
  Meil on kodus: Katani Asustajad+Linnad ja Rüütlid, Scrabble, Ticket to Ride, Tobago. See viimane on ka päris tore mäng ja sobiks koos lastega mängimiseks. Saab mängida kuni neljakesi!
  Lisaks olen mänginud veel: Agricola, Sabotöör, Pandeemia, Munchkin, Bohnanza, Tsitadell, Eesti mälumäng, Maailma mälumäng, Alias, Blue Moon City, Dixit, Finca küla, Carcassone.
  Väiksemate lastega peresse soovitan: Alias, Dixit, Finca küla.

 7. mutukamoos says:

  Ohhoo, nii palju tuttavaid mängunimesid 🙂 Mul on muidugi kohutav mälu, mis puudutab seda, milline mingi mäng oli, kuid mul on tunne, et olen ikka enamusi mainituist läbi mänginud. Siin ongi vast kohane mainida, et ma ise eelistan mälumänge :))
  Meil on lastega mängimine alles ees. Tirtsuga ühte mängu oleme katsetanud, kuid see kestab enamasti 5-10 minutit kuni ta tüdineb. Põnevusega ootan, et saaks juba tõsisemaid asju ette võtta.

  • mutukamoos says:

   Vastasin küll Fbs juba ära, kuid panen vastuse ka siia – mul mees kahjuks kindlat kohta ei mäleta. Tal oli sama mure, et kusagilt ei leidnud ja siis juhuslikult nägi. Võibolla lauamangud.ee poes, kuid ta ei olnud kindel.

 8. Märt says:

  Leidsin pööningut koristades nõukaaegse lauamängu Reis läbi Aafrika. Kahjuks oli alles ainult mängulaud (rahad ja kettad kõik rändama läinud). Kas keegi, kel see mäng veel olemas ja kõik kettad alles, saaks öelda kui palju erinevaid kettaid oli? Mäletan, et üks ketas oli lõunarist ja siis olid rahapajad ja kullakotid ja rahakirstud ja võtmed ja röövlid ja hunnik tühje kettaid. Kokku oli 32 ketast. Ette tänades.

  • Märt says:

   Vastan iseendale:) Sain oma küsimusele vastuse healt inimeselt, kes on yksik-uitaja.blogspot.com taga.
   Jagan seda ka teiega. Mängus on 3 röövlit, 3 rahapada (1000), 4 kullakotti (600), 5 rahakirstu (300), 5 võtit, 11 tühja ketast, 1 lõunarist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga