Kuidas eemaldada vanast kapist kopitanud lõhna?

kopitanud lõhn kapis

Ma olen vanade asjade fänn. Eks see on üks põhjusi, miks me sel talvel ostsime ühe vana talu ja hakkasime seda renoveerima. Vanal majal on aga omad lõhnad – veidi nostalgilised, kuid pikapeale siiski hingematvad. Kui renoveerimise käigus kõik palgini puhtaks võtta, siis saab sest lõhnast lahti, kuid jääb küsimus, mida teha mööbliga? Kuidas saada lahti sest kopitanud lõhnast vanas kapis?

Mõned aastad tagasi leidis tee meie koju üks 100-aastane kapp. Ilus ja väärikas, kuid ikka väga vänge lõhnaga. Otsisin tollal neti risti-põiki läbi, et leida viisi, kuidas sellest lõhnast vabaneda ja julgeks oma riided kappi panna. Siis sattusingi selle lihtsa retsepti peale ja minu meelest töötas see hästi.

Retsept

1 osa sidrunimahla
1 osa külmpressitud oliiviõli

Sega ained omavahel ja hõõru kaltsuga kapi sisepindadele. Lase kuivada.

Lisaks soovitati kappi panna tugevalõhnaline seep. Et täitsa kindel olla, panin selle ka ja tõesti saime kopitanud haisust lahti.

Eile võtsin uue kapipesu käsile, seekord katsetasin retsepti kapil, mis tuli majaga kaasa. 3-ukselisele kapile kulus 3 sidrunit. Hetkel muidugi ei oska tulemusi hinnata, eks see selgub ajapikku, kas sain ka seekord lõhnast lahti.

Millised on teie kogemused, kuidas kopitanud lõhnast lahti saada? Majas, kapis, kusiganes 🙂 Ja hea meelega kuulan ka muid nippe, mis puudutavad vana maja ja mööbli renoveerimist. Meil hakkab neid järjepanu vaja minema.

Loe meie remondijutte “Remondiblogi” sildi alt.

Vannitoa remont

Lastetoa remont

Köögi remont

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

 

7 thoughts on “Kuidas eemaldada vanast kapist kopitanud lõhna?

 1. Kristiina says:

  Nagu ikka, on jällegi üks põnev teema ka minu jaoks 🙂
  meie saime päris mitu korralikku kappi-kummutit-kirstu majaga kaasa ja loomulikult ka haisu, mis neis sees oli. Suurt riidekappi puhastasin ainult sidruniga, lõikasin sidunud pooleks ja hõõrusin kapi sellega üle. Alguses tundus, et isegi aitab aga ühte kapi poolde (vahesein on vahel) tuli lõhn tagasi, see oli ilmselt rohkem niiskust saanud. Peangi siis nüüd seda õliga varianti proovima ja lavendlikotikese kappi panema. Ja huviga loeb ka, mis teised teevad 🙂

  • Veronika says:

   Olen kasutanud äädikaga niisutatud lappi mööbli puhastamiseks (kummikindad kätte!). See oli küll ammu, sellepärast hakkasin internetist otsides oma mälu värskendama ja leidsin sellise retsepti:
   http://www.hingepeegel.ee/tee-ise/aadika-kasutusvoimalusi-koduses-majapidamises/
   Mööbel
   Olete soetanud antikvariaadist vana kapi, millel on sees ebameeldiv lõhn – selle eemaldamiseks tuleb kapist eemaldada kõik väljavõetavad riiulid, pesta need ja kapp seest tassi 5% äädika, tassi ammoniaagi vesilahuse ning 1/4 tassi söögisoodaga, mis on lisatud 3,7 l veele. Hoida kapiuksed lahti, et kapp saaks korralikult kuivada ning tuulduda, et alles siis riided sisse panna. Kui lõhn endiselt alles, siis asetage kappi puhas kassiliiva tops ning vahetage kapis iga paari päeva tagant liiva seni kuni ebameeldiv lõhn kaob. Kauplustes müüdavad kassiliivad tõmbavad ebameeldiva lõhna endasse.

   Ehk on abiks 🙂

  • mutukamoos says:

   Kristiina,mulle tundub, et õli aitab ka sidunimahlal imenduda ja püsida. Kapi sisemused tavaliselt viimistlemata ja õli imbub ilusti sisse. Täidab poore ja siis ka ehk ei pääse lõhnad välja? 🙂

  • mutukamoos says:

   Veronika, aitäh sooda meelde tuletamise eest! 🙂 Katsetan järgi!
   Nuuskpiirituse lahusega pesemist olen ma kasutanud siis kui tahan vanalt mööblilt viimistlust ka maha võtta (kerge lakk ja peits). Päris hästi saab vana sisseimbunud mustuse maha. Aga seda peab ikka hästi ventileeritud kohas tegema 🙂

 2. Maarja says:

  Olen mööbli renoveerimisel avastanud, et hea, aga omajagu aeganõudev halva lõhna eemaldaja on aeg. Kopitanud kapp või kummut saab oma pahast aroomist ajapikku lahti, kui seda soojas- kuivas toas hoida. Nii et kui see natukenegi lohutab, siis suuretõenäosusega kõik need ebameeldivad lõhnad, mis pesemise järel ikka Su mööblit kollitavad, hääbuvad lihtsalt ajapikku. Soe ja kuiv õhk teevad oma töö. 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga