Montessori IKEAs / lastesõbralik kodusisustus

Mul on juba mõnda aega olnud plaanis teha postitus IKEA toodetest, mis sobivad hästi Montessori keskkonda. Aga kuna viimasel ajal oleme me haiguste lainele sattunud ja Pisipiiga on seepärast viimane nädal aega konkreetselt sülelaps olnud, siis arvutiaega mul napib. Nüüd aga märkasin, et How We Montessori tegi vastava postituse minu eest ära 🙂 Niisiis ma kasutan tema postitust ja lisan lihtsalt oma kommentaarid. Viited on seal küll Austraalia IKEA lehele, kuid kuna tootekoodid on samad, siis on need kergelt leitavad ka meie lähinaabrite lehtedelt. 

Artikkel ise on siin – Montessori at IKEA. Ma kõiki tooteid ei kommenteeri, et lugege ikka originaaltekst ka läbi!

IKEA lastelaua komplekti on soovitatud mitmes Montessori blogis. Kuna Montessori keskkonnas on oluline, et mööbel oleks lapse suurusele vastav, siis on laua kõrguse vähendamiseks sellel lihtsalt jalad lühemaks saetud.

Lapse iseseisvuse arendamiseks on ka oluline, et ta ulatuks ise võimalikult palju tegema – käsi pesema, juua võtma jne. IKEAs on mitmeid astmeid, mis selleks sobivad. Meil on kodus Bekväm trepp-aste, see on saadaolevaist kõige kõrgem. Laias laastus oleme rahul ja sõbrad, kelle kodus on, ka kiidavad. Küll aga kippus Tirts alguses selle pealt kukkuma. Ta kasutas astet selleks, et saaks meid köögitöödel assisteerida ja seisis viimasel astmel püsti ja eks ilmselt tähelepanu kadus ja siis astus mööda vms. Siiski on see ta lemmikmööbliese ja veab seda igale poole, et aga ulatuks. Kes ostab, siis kindlasti tuleks see enne kasutusele võtmist ära viimistleda, sest tegemist on puuvalmis tootega. Muidu võtab kõik mustuse sisse. Kõige lihtsam oleks õlitada.

Samuti on meil see madal plastist kummiäärtega aste, kuid selle analooge on ka Prismas ja muudes sarnastes poodides saada. See sobib vannituppa suurel potil käimiseks ja kraanikausini ulatumiseks.

IKEA pissipotti meil ei ole, kuid ma kahetsen, et ma selle olemasolust siis ei teadnud kui poti ostmine käsil oli. Meil on tavaline 4-eurone, millel ei ole kummiäärt ja mis seetõttu eest ära libiseb. Peale paari kukkumist kui pott oli libisenud, keeldus Tirts iseseisvalt sinna istumast. Nii palju siis iseseisvusest. Seepärast soovitatakse foorumites BabyBjörni kummiribadega pissipotti, mis maksab ca 40 eurot. IKEA oma 5,99 – palun väga! (Beebivann on seal ka väga mõistliku hinnaga).

Postituses mainitud esemetest on meil veel kodus lapse suuruses köögiriistade komplekt, millega ma olen ka väga rahul.

IKEA Antilop söögitooli sobivus Montessori lähenemusega võib olla vaieldav, sest Montessori eeldab, et laps peab saama ise tooli ja välja ja sinna tooli üldjuhul ise ei roni. Muus osas on see aga väga hea tool, mida ma heal meelel soovitan. Lisatoiduga alustavale lapsele on see ideaalne, sest on väga lihtsalt puhastatav. Mul on kogemus kahe tooliga – Tirtsul oli puidust nö vanakooli tool, mis käis ka madalaks ja nüüd Pisipiigal on IKEA oma. Viimane on kordi lihtsam puhastada! Ma ei kujuta ette kui mul oleks veel olnud mõni nendest polsterdustega plastmasstoolidest – ma tõesti ei tea, kuidas on võimalik neid puhtana hoida? Rääkimata sellest, et paljudesse ei ole võimalik last normaalselt istuma panna (tool on pigem lamav ja liiga sügav jne). Näputoitujatele on selline kandikuga tool ideaalne ja näputoitumine oma olemuselt on väga Montessori, sest põhineb lapse iseseisvusel ja valikuvabadusel. IKEA söögitool on üle 3x odavam kui Beebimaailmas müüdav väidetavalt Eesti populaarseim söögitool Spotty (17 eur vs 70 eur). Isegi kui tool tellida läbi transpordifirma, tuleb IKEA ikka odavam.

Lisaks kasutavad paljud Montessori kodud IKEA maitseaineriiulit lasteraamatute väljapanekuks. Sel viisil on raamatute kaaned näha ja lapsel rohkem silma all.

Teemaga tutvudes leidsin veel mõned Montessori => IKEA soovitused:

Jagage omi kogemusi – teie head leiud IKEAst?

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

0 thoughts on “Montessori IKEAs / lastesõbralik kodusisustus

 1. pearnberg says:

  Ma avastasin, et Lasnamäel Idakeskuses on miski IKEA nimeline pood. Proovin sinna reaalselt kohale ka jõuda ja siis kommenteerin täpsemalt. Kui keegi ette jõuab, siis oleks ülevaadet lugeda väga tore.
  Meil on IKEA pissipott ja ei jõua ära kiita. Õppis seal päris kähku iseseisvalt käima ja sellelt saab sisemise osa lihtsalt ära võtta ehk siis laps saab ise pissi suure poti juurde viia ning ka ise tühjaks valada (ja kui on ise omal pissi paberiga ära pühkinud siis oskab ise ka selle osa potile tagasi viia). Nii et üks hea ISE soodustamise asi – jah, meie 1a9k lapse lemmiksõna on ka praegu ISE :).
  Sugulasel (3,5 a) on pehmest materjalist toitude komplekt ja lapsele väga meeldib. Üldiselt mulle ei meeldi pehmed mänguasjad (puhtastamise pärast), aga need tunduvad lapsele tõesti meeldivat – http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/70262003/ (neid erinevaid komplekte, sellel aga hea, et sangaga korv on).
  No ja siis unistan IKEA pottidest-pannidest, sest need metallist ja suuremad kui tavaliselt ehk siis reaalselt saab ka nendest midagi teha. Samuti meeldib küpsetamise komplekt. IKEA köök tundub ka väga asjalik, aga köögi otsustas mul abikaasa ise teha, sest mul on rohkelt lisasoove. http://www.ikea.com/se/sv/catalog/categories/departments/childrens_ikea/18734/.
  Ja siis on meil loomulikult IKEA ruutriiulid, kuhu on hea mänguasjad teemade kaupa sorteerida.

 2. Toadraakon says:

  Mulle tundub, et see laua ja toolide komplekt on ka sugulastel, Aga see ei meeldinud mulle, sest nendel toolidel ei saanud ise istuda, kuna need olid liiga nõrgad selleks, samuti ei olnud laud just kõige tugevam. Meil kodus on täispuidust komplekt kahe tooliga ja ma saan vajadusel lapse kõrval vabalt istuda ning komplekt tundub ka väga vastupidav – seda läheb veel ju aastaid vaja. Eks puiduga olegi siis IKEA komplektil kokku hoitud, sest täispuit maksab palju (teeme ise paljusid asju ja oleme aru saanud, et puidu hind moodustab suure osa valmistoodangu hinnast. Sama teema on lõngast ja tekstiilist tehtud asjadega). Seega julgen soovitada osta ikkagi üks korralik komplekt kodumaiselt tootjalt. Nägin ka Astangu kutserehabilitatsioonikeskuse valikus laua-toolide komplekti – toetate siis ka puuetega inimesi sealt ostes.

 3. kadri says:

  Meil on samuti see laua-tooli komplekt kodus ja nii nagu siin jutuks on olnud, siis jätab tugevus soovida. Täiskasvanu võib julgelt peal istuda vaid siis, kui toetab end tooli puidust raamile. Igatahes tooli soome papi taolisest materjalist istumisplaadil on meil kahjuks mõrad sees. Parandamiseni pole jõudnud, kuigi plaan on olemas 🙂 IKEA eelmised laste laua-tooli komplektid on muidu kobedamad olnud.

  Samuti kasutame Bekvämi maitseaineriiuleid raamatute jaoks, aga neid saab väga ägedalt ära kasutada, kui on plaanis näiteks ise mängukööki tegema hakata. Minu lemmik DIY mänguköögi idee IKEA asjadest on selline http://www.artsyants.com/2011/09/diy-simple-wooden-playkitchen.html
  Meil on kodus ka IKEA mänguköögi alumine osa, kuna pärast pikka plaanimist jõudsin siiski tõdemusele, et pole hetkel aega ise vanast riiulist seda ehitama hakata. Mängukööki hakkas meie tüdruk kasutama pärast aastaseks saamist ja see on endiselt igapäevane “mänguasi”. Köögitarvikutest on veel olemas köögiriistade komplekt ja pehmed köögiviljad.

  IKEAst leiab ka päris palju naturaalsetest materjalidest korve-karpe-kausse-kandikuid jm, mida kasutada mänguks või mänguasjade hoidmiseks http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/40252637/. Samuti võib leida nõude hulgast toredaid asju sorteerimis- või veekallamismängudeks.

  Mõned ideed veel, mis mulle IKEA asjadest meeldivad:
  Bekväm treppastmest on osavamad aretanud nn. learning tower’i, mis on turvalisem edasiarendus iseseisvaks tegutsemiseks, näiteks köögis. http://www.ikeahackers.net/2013/09/learning-tower-with-bekvam-stool.html
  Ja esikusse sobiks nii hästi selline http://3.bp.blogspot.com/-Nq_CGTzND1E/UppOu6cpP5I/AAAAAAAADbA/yzgr8UBD4Z4/s1600/bekvam2.jpg lapse mõõtudega arvestav riiuli lahendus. Kahjuks meil endal kodus ruumi sellele pole.

   • Marika says:

    Juhtumisi oli Eltern vom Mars blogis loosimine, kus blogipidaja loosis välja 3 Maria Montessori ettekannetega (saksakeelset) raamatut “Grundlagen meiner Pädagogik” (“Minu pedagoogika alused”). Sain just kirja, et üheks raamatusaajaks olen osutunud mina. Nii tore!
    Juba vaatasin enne, et saksa keeles on palju Montessori-teemalisi raamatuid (eelistan ise inglise keelele saksa keelt) ja plaanisin Kindle`isse tellida. Nüüd lükkub see seni edasi, kuni võidetud raamat käes ja läbi loetud. Aitäh, Kadri, veel kord, tänu sinule sattusin selle blogi peale. Neil on ka väga kasulik FB-rühm “Montessori beginnt bei dir”, millega saab liituda. Seal käib päris aktiivne arutelu Montessori pedagoogika igapäevaellu rakendamise teemadel.

    • lambrine says:

     Nii tore 🙂 Mõtlesin ise ka selles loosimises osaleda, aga magasin õigel ajal tegutsemise maha. Aga mul on hea meel, et võit ikka “koju” tuli 😉
     Olen ise ka seal “Montessori beginnt bei dir” grupis, tundub tõesti asjalik olevat.

     Kadri

     • mutukamoos says:

      Ma olen aegajalt mõelnud, et võiks FB-sse teha ühe Montessori teemalise grupi (eestikeelse), kus oleks hea kogemusi vahetada. Mis arvate, kas ideel oleks jumet?

    • Marika says:

     Kindlasti oleks asjal jumet juba sellepärast, et huvilisi koondada. Samuti anda üksteisele soovitusi lugemiseks ja elulistes situatsioonides.

 4. Kristiina says:

  Ikea lasteasjadest on meil mänguköök, nii ülemine, kui alumine osa. Korraga ostsime sealt ka need samad köögiriistad, potid, pannid ja ka nõud, mis on keraamilised. Lugesin kusagilt, et lastel võiks olla nö päris nõud, et siis ei jää neile arusaam, et kui nt taldrik maha kukub, et see ei lähegi katki, nagu plekist või plastmassist nõude puhul. Eks õnnetusi on juhtunud, mõned asjad on tõesti katki läinud aga samas on näha küll, et hoiavad hoolikamalt. Köögiga mängib nii väiksem (1,6) kui suurem (kohe 3). Pehmed juurviljad ka Ikeast, tahaks aga puidust juurde, neid seal pole vist..? Neid pehmeid saab masinaga pesta, mina pesin täitsa tavalise programmiga, 40 kraadi.

  Ikea antilop tool on meil ka üheks tooliks, saime järelturult j kasutasime algusest peale ilma selle kaasas oleva lauata, kuna meile on oluline, et lapsed sööksid meiega sama laua taga, et
  keegi ei istuks eemal, kuigi see laud seal ees ei ole nii suur. Olen kasutanud ühte pehme sisuga tooli ja viskasin minema, oli naha moodi sisu ja see oli kohutav, seda puhastada oli lihtsalt selline vaev ja piin ja lõpuks läks see nahk pidevast nühkimisest katki. Seega kiidan puust Trip Trapi (ka järelturult saime) ja seda Ikea oma 🙂

  väikese puidust pingi, mida lapsed saavad ise tõsta tegi meile üks sõber ja siiani polegi vajadust muu järele, kuigi olen ka seda Ikea oma nillinud, just selle puidust aluse pärast. Mulle meeldib selle juures, et see ei ole kirju ja mingite multika tegelastega.

  Samamoodi meeldib see pissipott, kuigi ka meil on selline, mille sisu käib eraldi välja aga Ikea oma tundub parem.

  Veidi teemast välja aga Toadraakon, kus seda Astangu toodandgut osta saab, kas sa tead? Meil just laud ja toolid päevakorras ja tahaks ka midagi, millel saab ise ka lastega koos istuda.

 5. Lehti says:

  Meil on ka paljud asjad IKEAst. Mitte küll niivõrd Montessori tõttu (sest ma pole selle nö tulihingeline järgija), vaid mulle meeldib IKEA puhul nende sarjade nö lihtsus, omavaheline kokkusobivus ja terviklikkus. Montessori on sealjuures lisaboonuseks. 🙂 Mõned asjad olen küll just tänu Sinu blogile soetanud teadlikult.
  Mis puudutab söötmistooli, siis meie ostsime Stokke Tripp Trapp tooli. Jah, see on kordades kallim, aga see hind õigustab ennast täielikult, sest tooli iga on eluaegne. Kui asend ühel hetkel seda võimaldab, saab selle peal ka täiskasvanu istuda. Ja ka just ennekõike seetõttu soetatud, et laps on sama laua ääres koos meiega ja muul ajal pole ka jalus, vaid saab laua alla lükata. Ning kui beebiosa eemaldatud, saab laps ise selle peale ronida jne. Kirjutasin sellest toolist veidi pikemalt ise siin: http://polledjapapud.blogspot.com/2014/12/beebile-vajalikest-ja-mittevajalikest.html Pika postituse teises pooles.

  PS! Kes IKEAsse ei satu, aga tahaks mettallist potte-panne lapsele, siis panin eile Rimi reklaamlehes tähele, et nende osades poodides on need nüüd Tudish Piip ajal müügil (võimalik, et on muul ajal ka). Olid küll vist värvilised.

 6. mutukamoos says:

  IKEA lauast ja toolidest. Mulle tundub, et põhjus, miks neid soovitatakse on see, et on kergelt kohandatavad väga väikestele lastele. Lastetoole on ju muidu väga mitmes erinevas suuruses. Meile sattusid sellised toolid, kus Tirtsul veel 3-aastaselt jalad maha ei ulatunud. Ja meie tooli jalgu ei saa lühemaks saagida ka (ühes tükis painutatud vineer). Ja kuna tool on talle suur ja esimene külg on kumer ka, siis on ta sealt palju kordi maha libisenud. Viimane kord oli alles möödunud suvel kui tõmbas ka oma värvimistöö kaasa ja värviga koos olid nii tema ise, põrand kui ka põrandal mänginud väike õde. Kõik (v.a. põrand :)) röökisid suurest ehmatusest 🙁
  Et jah, olen omadest kogemustest aru saanud kui oluline on mööbli vastavus lapse suurusele, kuid paraku on meil kasutada sellised mööbliesemed nagu on.

  • Kristiina says:

   H-l olid lasteaias kellegi eesti tegija tehtud mööbel, pisem oli siis ju vaid aasta ja mõni päev peale, kui me seal H-ga harjutamas käisime ja E istus kõik toolid muudkui läbi, talle nii kohutavalt meeldib istuda väikeste toolide peal laua taga 😀 ja no tema on meil jupike, seega need toolid pidid ikka väga madalad olema, samas nii tugevad et korpulentsemadki prouad said seal rahulikult istuda ja tool jäi terveks 😀 Mul juba pikemat aega kripeldab, et pean lasteaeda helistama ja küsima, kes tegi (me ju endiselt ei käi lasteaias). Eks need täispuidust toolid-lauad maksavad ka vastavalt, Ikeast saab see-eest soodsamalt…samas laste puhul pean ma alati kvaliteeti olulisemaks ja pigem vähem asju aga kvaliteetsed 🙂 Aga sul on ju nii tragi ja osav mees, saaks ka ilmselt toolide-lauaga hakkama? Mul endal on mõttes, et võiks ju proovida, materjali on, aga oskustest ja kogemusest jääb puudu…

   • mutukamoos says:

    Mees on osav küll, aga kuna ta nägi palju vaeva olemasoleva lastelaua restaureerimisega, siis vist ei raatsiks uut tegema hakata. Ja madalamaid toole selle juurde panna ei saa, sest siis ei ulatu enam lauale. Eks jah, kõik on ettevõtmise taga kinni 🙂 Praegu toimuvad meil paljud kunstitegevused nagunii köögilaua taga, sest sinna ei ulatu pisem segama. Eks kogu see asi vajab meil paikaloksumist, sest Pisipiigaga tekib ju sama küsimus, et mööbel paras oleks.
    P.S. Tal sama teema nagu E-l, et harrastab kõikide toolide läbi istumist 😀

 7. Alice says:

  Ikeas on ju neid laste toole ja laudasid mitmest erinevast materjalist ja erineva raskusega. Kõik enam vähem sama kõrgusega ja väikelastele sobivad. Meie peres on lapsel kasutuses alati olnud nii väikene laud ja tool kui ka suure laua taga istumiseks mõeldud tripp trapp tool. Mõnikord lihtsalt ei ole tema väikese laua taga võimalik mõnda kunstiprojekti teha, sest pinda on liiga vähe, eriti kui soovid kasutada suuremat paberit ja veel ka värvid ning veetops vaja ära mahutada.

  Meile meeldib IKEA.st veel ka selline keerutool
  http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/90264218/
  Rõõmuks nii väikestele kui ka suurematele lastele. Ja noh selline keerlemine on väga hea ka aju tegevusele

   • Toadraakon says:

    Kui koju ei raatsi osta sellist keerutooli või soov seda näha-proovida ja on asja Järve Selverisse, siis seal Nõmme tee poolses otsas on söögikoht, millel on mängutuba, kus on nii Ikea keerutool kui ka Ikea mänguköök 🙂

 8. Piret Joonas says:

  Metallist potte on Tartus ka kaupluses Magaziin, Puhhis nägin ning Kaubamajas, aga seal kallim (meie lapsed ka ei taha plastikust – kui kingiti, vaatasid otsa nagu sellise näoga et mis ma sellega teen, ei kolise, kilise ja ei ole ju päris ja nii meile metallist asjad tulidki 🙂 ).

  • mutukamoos says:

   Jah, metallist pottide komplekte olen mitmel pool näinud ja mitmed on väga armsa disainiga ka olnud (et hakka või juurde ostma 🙂 ). Plastikust kööginõud-mänguasjad on mu silmis eriti kohatud. Teatud juhtudel on plastik täitsa õigustatud ja ka meil on plastist mänguasju, kuid köögimänguasjadeks on puit ja metall palju toredamad (ja söögi imiteerimiseks on veel tohutu lai materjalivalik – alates fimost vanematele lastele ja lõpetades IKEA riidest köögiviljadega).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga