Ökopuhastusvahenditest ja piilukas meie poolvalminud vannituppa

biominerata puhastusvahendid

Mõni aeg tagasi pöörduti minu poole Biomineratast küsimusega, kas ma oleksin nõus testima nende tooteid. Tegemist on Eesti ettevõttega, kes toodab looduslikest komponentidest puhastusvahendeid. Nende pakkumises oli kaks võlusõna – öko ja kodumaine, nii et ma olin kõhklemata nõus proovima. Ma olen seda meelt, et võimalusel tuleks ikka eelistada kodumaist toodet, sest kuidas muidu meie majandus edenema peaks kui isegi me ise oma tooteid ei tarbi?

Ja kui juba puhastusvahenditest juttu tuleb, siis oleks paslik ka täita mõne lugeja palve ja näidata meie remondi tulemusi, alustades vannitoast. Kes ei ole kursis, siis umbes aastake tagasi ostsime me ühe vana rehemaja ja hakkasime seda renoveerima. Detsembris, kui oli enamvähem valminud vannituba ja köök ning paigaldatud maaküte (et oleks ka soe vesi), kolisime sisse. Aga remondist hiljem, alustuseks puhastusvahenditest.

Ma ei ole 100% öko, kuid oma tarbimisharjumustelt püüan ma loodusliku poole kalduda, eriti mis puutub kemikaalidesse. Kõige hullemad on mu jaoks WC-puhastusvahendid – need tunduvad ikka eriti vänged ja mulle üldse ei meeldi neid kasutada. Seetõttu olin ma meeldivalt üllatunud, et Biominerata toodete hulgas on WC-puhastusvahend olemas ja see toimis isegi paremini kui suvaline supermarketi oma. Lõhn oli ok, puhastas hästi ja mis peamine – sa ei kalla potist alla poolt keemialaborit! See toode jääb kindlasti mul kasutusse ja kui tühjaks saab, soetan uue 🙂

Teiseks testitavaks tooteks oli Biominerata nõudepesuvahend. Jällegi – meeldiv lõhn ja tegi oma töö ära. Ma ei ole suur nõudepesuvahendi kasutaja, sest meil on nõudepesumasin ja käsitsi pesen harva. Pean tunnistama, et ega mul ei ole nõudepesuvahendi suhtes ka väga suuri ootusi, sest kui ese ei ole väga rasvane, siis enamasti ma pesen teda üldse sooja veega. Looduslikest komponentidest koosnev vahend on minu silmis paremuselt teine.

Kolmas totsik oli vannitoa puhastusvahend, mida testisin meie vana korteri vannitoas enne väljakolimist. Et siis oli ikka, mida puhastada 🙂 Alustasin dušinurgast. Puhastamine oli üllatavalt lihtne – erilist küürimist ei olnud vaja teha. Pihustasin vahendi seinale, õige veidi lasin toimida ja siis pühkisin lapiga ära. Juhend küll ei käskinud midagi sellist teha, aga need juba on kord mu harjumused 🙂  Kraanikauss kohe läikis eriti. Ainuke asi, mis mind selle vahendi juures häiris oli lõhn, mis jäi vannituppa. Aga see on juba maitse küsimus.

vannituba palkmajas

Meie rehemaja vannituba tuli sellesse maja poolde, kus vanasti oli laut. “Enne” pilt sellest nurgast on ikka väga masendav ja kogu rehealune vajas korralikku puhastuskuuri (alustades vana sõnniku välja viimisest). Pilt ongi tehtud peale sõnniku äravedamist ja suuremaid lammutustöid (seal nurgas oli vanasti kemmerg). Kogu rehealune on meil valatud põrandaga, mille sees on põrandaküte. Vannitoas jooksevad küttetorud ka seina sees (välissein + dušinurga sisesein), et vältida palkide niiskuskahjustusi.

rehemaja vannituba

Põrandaplaadid: Plaadipunkt
Sein: paadilakiga kaetud puitlaudis + lubikrohv
Lagi: tegemata
Kraanikauss ja segisti: K-Rauta
WC-pott: Espak
Kraanikausi kapp: vana kirst
Kapp WC kohal: osta.ee
Riiul kraanikausi kõrval: JYSK, väga ammu ostetud

vannitoa remont palkmajas

Selle üle, kas panna laudis ka dušinurka, vaidlesime pikalt. Mina olin veidi skeptiline, kuidas puit seal vastu peab, kuid mees lubas, et kui ikka ei sobi, siis hiljem teeme ringi. Nii me siis eksperimenteerime. Tähelepanelik vaatleja näeb, et laudis ei ulatu põrandani, et laudade otsad ei jääks vee sisse (otsad tõmbavad teatavasti kõige rohkem vett sisse).

palksein vannituba

Omad vitsad saime kätte palkseina õlitamisega. Kasutasime alguses linaõli ja sein läks korduvalt hallitama. Me ei elanud veel sees ja dushiruum ei olnud kasutuses. Küll me mõistatasime, milles asi, kuni saime vihje, et linaõli võib niisketes ruumides hallitama minna. Kui õlitasime tiigiõliga, siis seda probleemi enam ei olnud.

Hetkel on meil vannituba väga spartalik ja erilisi sisustuselemente veel ei ole. Isegi peeglit mitte. Kuna lagi on puudu, siis ei ole ka dušikardinat ega valgusteid. Alguses ma plaanisin oodata ära, kuni vannituba saab päris valmis ja alles siis teile pilte näidata, kuid kuna hetkel on pakilisemaid töid, mida maja peal teha, siis vannituba ei lõpeta me niipea. Soe vesi on olemas ja pesta saab – see ju põhiline.

Kui ma vaatan kodude pilte sisustusajakirjades, siis küsin endalt tihti, et kas nad päriselt ka elavad nii? Riiulid on tühjad või ei ole neid üldse (kappe ka mitte). Pildil ei ole midagi üleliigset, iga detail on paigas. Nuh, meil nii ei ole. Tean küll, et ilmselt on nende ajakirjapiltide tegemiseks ka veidi potjomkinit tehtud, kuid esitlus on ikka selline – lõplik. Et nii elatakse ja nii saabki. Ma tegin pildistamise ajal ka veidi potjomkinit ja eemaldasin mõned kastid kraamiga, millel ei ole veel ma kohta, samuti  laste vannid (sest suur vann on veel ostmata). Aga rätikuid ei hakanud peitma. Sellised nad ongi, erinevat värvi ja vannitoaga mitteharmoneeruvas koloriidis. Puuduvaid liiste ei pea mainimagi 🙂

Plaanid seoses vannitoaga

Kunagi paneme sinna ka suure vanni (seda nurka piltidel ei ole). Ilmselt siis kaob ka kraanikausi kõrval olev riiul. Rätikute riputamiseks on vaja leida koht – sellele me planeerimisel ei mõelnud ja nüüd nagu ei olegi head ideed, kus nad olla võiks. Lagi vajab teostamist ja peale seda siis valgustid ja dušikardin. Kraanikausi kohale tuleb otsida sobiv peegel (tahaksin vana). WC kohal olevale kapile ja ka kraanikausi kapile on vaja riidest kardinat ette – vaja leida sobiv kangas ja siis teostada. Kraanikausi kapp ilmselt vajaks ka mingit sisu asjade paremaks ladustamiseks. Jne 🙂

Et siis selline ta meil on. Kunagi võibolla panen pilte ka meie samamoodi mittevalminud köögist. Kui ikka huvi on? 🙂

Biominerata toodetest kirjutas hiljuti ka Tikker oma blogis.

Loe meie remondijutte “Remondiblogi” sildti alt.

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

14 thoughts on “Ökopuhastusvahenditest ja piilukas meie poolvalminud vannituppa

 1. Merilin says:

  Väga kena kukkus ju välja!
  Ja just protestist steriilsete ajakirjapiltide vastu ma oma vannituba pildistasin koos kogu eluga peale titevanni, mis kuidagi ühes tükis pildile ei tahtnud mahtuda 🙂

 2. Laura says:

  Minul on ka huvi kõiki kodupilte näha! Ja ootaks väga infot, kuidas laudis pärast aastast või rohkemat kasutust dušinurgas vastu on pidanud.
  Nende ajakirjapiltidega on nagu on. Eks tore on ikka näha nö puhast pilti, aga ma juba eos üritan endale meelde tuletada, et nii ei elata. Samas on see ajendanud mind looma kodus rohkem varjatud panipaiku, kuhu igapäevased asjad peita.

 3. Lehti says:

  On küll huvi! Mulle väga meeldivad sellised lood! Kas dušikardina asemel lihtsa klaasseina peale pole mõelnud? Ma unistan ka sellisest puitseintega vannitoast! 🙂

 4. mutukamoos says:

  Aitäh teile! Järgmiseks siis köök 🙂 Ja eks ma annan jooksvalt teada ka, kuidas mingi lahendus ajahambale vastu on pidanud. Ma ise päris palju mõistatan kui netis mõnda huvitavat lahendust näen, et kas see püsib ka või laguneb kohe peale pildi tegemist 😀
  Lehti, me klaasseina ei ole kaalunud. Mulle isiklikult suured raamita klaaspinnad sisustuses ei meeldi ja abikaasa ei ole ka ettepanekut teinud. Ju tal sama arvamus 🙂
  Laura, ma ka murran pead, kuidas luua varjatud panipaiku ja samas siiski hoida seda stiili, mis mulle meeldib (ehk siis kõik asjad nähtaval).

 5. herz says:

  Minu suurim peavalu me kodu remondi ja sisustamise juures on ka panipaigad!
  Mul (ja härral veel rohkem) on väga palju asju.Samas meeldib mulle minimalism ja puhtus,sh visuaalne puhtus, et silma jaoks ei tohi olla liiga palju värki. AGA mul on ka palju detaile ja aksessuaare, mida ma jällegi kappi peita ei taha ja mis annaks sisustusele vunki juurde. Kõige suuremaks erroriks aga on, et praeguses elatavas majaosas pole kappe kuhugi võimalik panna-tekitada.
  Nii keeruline 🙂

  Meie tegime vannitoas palkseinad Saunasupiga. Spetsvahend ehituspoes.Sinu valamukapp on ka vahva ja isetehtud. Nii tore ikka teiste kodusid ja remonti ka piiluda.

  Meie maja küljes olevasse endisesse lauta ehitame teleritoa. Härra käib muudkui peale, et telekat on vvaja…

  • mutukamoos says:

   Ma tean, mida sa tunned 🙂 Mul sama häda panipaikadega. Praegu on see põhiteema – kuidas hoiduda visuaalsest virvarrist, samas kui sisustusmaitse on selline, khm, kirju.

 6. Diana says:

  Väga tore lugemine! ma olen ikka aeg-ajalt siin blogis käinud, põhiliselt küll lastega seotud teemadel ja mänguasjade valimisel ideid saamas. Aga et siin ka remondinurk on, vaid rõõm! Oleme ise kodus remontimas viimased peaaegu kaks aastat, küll hoopis teises stiilis, aga ikkagi on põnev vaadata teiste ideid ja teostusi. Ja see duššinurk näeb väga äge välja, loodan, et peab hästi vastu!

  Ja et mitte mitut kommentaari kirjutada, siis ütlen siinsamas, et ma sain alles nüüd teada, et Maret ei ilmu enam. Korduvalt olen kõndinud ajakirja leti juures edasi-tagasi, mõelnud, et ma ju tahtsin siit midagi, midagi oli ju minu jaoks ka, ent siis pettunult minema kõndinud…nüüd siis tean, milles asi: ma ei kohanud enam Maretit

  • mutukamoos says:

   Aitäh, Diana! Kui endal remont käsil või plaanis, siis on ikka huvitav teiste lugusid lugeda 🙂

   Ma nii loodan, et Mareti asemele tekkib midagi sarnast. Kuigi samas mingil põhjusel nad ta ära kaotama pidid… Kas polnud piisavat turgu või halb majandamine?

 7. Johanna says:

  Tere. Leidsin teie lehelt lause, et vannituba läks linaõli kasutades korduvalt hallitama. Mul tekkis sama jama. Ja nüüd saingi vastuse miks. Aitäh selle eest. Aga mul tekkis küsimus, et millega te hallituse palkseinalt puhastasite enne tiigiõliga õlitamist? Ja kas peale tiigiõli võib veel mingit õli olla, mis siinkohal aitaks?

  Aitäh! Johanna

  • mutukamoos says:

   Tere Johanna! Uurisin abikaasalt, ,tal ei ole täpselt meeles, kuidas ta seda tegi. Variandid – et kraapis relakaga või nühkis niisama maha, sest oli õhuke kiht ja pani siis teise õli peale. Kindel ei ole, aga arvatavasti ei kasutanud mingit keemiat. Alternatiivõlide osas arvas, et peaks sobima kõik puiduõlid, mis ei ole puhas linaõli.
   Edu teile!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga