Suvi on puhkamise aeg ja kõige parem on teha mitte midagi. Aga kui on ikka tunne, et tahaks täna midagi erilist teha, kuid mõtteid ei ole, siis koostasin nii enda kui teie tarbeks ühe ideede nimekirja. Ideed peaks sobima pea igas vanuses lastele ja paljud on soovituslikult teostatavad kogu perega 🙂
- Tooge värvid õue! Värvige kive, puuoksi, kangatükke – mida iganes. Vanemad lapsed saavad vildikatega kive värvides väga huvitavaid tulemusi, pisemad saavad lihtsalt kogemuse pintsliga 3D objekte värviga kattes. Kui värve pole, siis maimikud vaimustuvad ka vee ja pintsliga maalimisest (kivile, kõnniteele, seinale jne).
- Ehitage onn (puuokstest, kardinatest, põhust vms)
- Tehke hernehirmutis
- Sooja ilmaga on paras aeg igasugustele mökeldamistele – tehke näiteks lima.
- Kuivatage lilli ja tehke herbaarium
- Piknik pargis
- Aaretejaht
- Perekondlik rattamatk (lühike või lausa mitmepäevane)
- Kirjutage kiri, kleepige mark ja pange koos posti
- Lennutage tuulelohet
- Tehke ise mängulaevuke ja minge seda ujutama
- Küpsetage koos kook, mida saavad lapsed kaunistada
- Tehke tuulekellasid
- Vaadake päikesetõusu või -loojangut
- Tehke jäätist
- Võtke kaasa taskulamp ja pange aias telk püsti. Julgemad ka magavad!
- Tehke pesupäev – pesemiseks sobivad nii lapse oma riided, nukuriided kui ka mänguautod-nukud-misiganes.
- Tehke moosi
- Valige välja üks matkarada ja nautige loodust!
- Korjake lilli ja tehke lilleseade
- Õppige linnulaule
- Veesõda!
- Minge muuseumisse
- Mine isale – emale tööle külla või külastage tehast
- Pane vett täis karpidesse pisikesed lelud (nt üllatusmuna omad), külmuta ära ja lase lastel hiljem kaevandada. Vett võib ka värvida.
- Tehke värvilised jääkuubikud, visake kõik vanni ja vaadake, kuidas sulades värvid segunevad
- Joonistage kriitidega
- Istutage puu
- Ehitage linnumaja / haldjamaja
- Tehke paberimassist vulkaan ja pange see pulbitsema
- Kuduge pisike tekike või lausa vaibake hularõnga abil
- Minge vanavanematele külla ja paluge jutustada mälestusi oma lapsepõlvest ja vaadake koos pilte
- Tehke lõbus perekondlik fotosessioon (ise pildistades), kasutades kostüüme ja koduseid aksessuaare
- Tehke ajakapsel ja matke see kuhugi
- Ehitage õue hubane lugemisnurk või -telk
- Printige välja oma koduümbruse kaart ja minge orienteeruma (ehk on kompasski kaasa võtta?)
- Kaunistage t-särke – värvide, nööpide või aplikatsioonidega
- Ehitage pakendiülejääkidest robot
- Tehke lilletrükki
- Küpsetage oma tähestik (nt liivataignast)
- Tehke Alice imedemaal stiilis teepidu
- Peitke valguspulgad metsa alla ja minge hämaras neid otsima
- Tehke lõkkel süüa, küpsetage pulgaleiba
- Minge hobukaarikuga sõitma
- Minge talusse lehmi ja lambaid vaatama
- Tehke ise seepi
- Minge madal- või kõrgseiklusrajale
- Kas loomaaias juba käisite? Aga botaanikaaias?
- Tehke kindlaks, missugused puud teie lähiümbruses kasvavad, korjates igalt puult näidislehe
- Joonistage ise üks koguperelauamäng.
Mida teie siia nimekirja lisaksite? Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.
*Tutvuge erinevate töömeestega 😀 (me täna vaatasime veerand tundi muruniidukiga meest töötamas ja siis järgmisel tänavanurgal veel veerand tundi kiivritega ehitajaid suure kortermaja tellingutel toimetamas). Kindlasti on lastel põnev jälgida ka teetöölisi (kuidas saab sebra autotee peale?!) jne.
*Minge metsa marjule! 🙂
Maalapsed esimest punkti ei loe, vaid hüppavad kohe teise juurde 😀 Aga meil on kõrvalpõllul kaks päeva kombain olnud!
Kastke lilli. Eelnevalt siiski selgitustööd tehes, et lilled ei armasta, kui vesi survega “lagipähe” tuleb. Parem sõelaga kastekann.
Uhh, selgitustöö on raske. Ka see osa, et teised lilled tahavad ka vett, mitte ainult see üks. Õnneks kolmveerandneljane juba saab aru, aga pisem ei mõika sel aastal kindlasti veel mitte. Õnneks pole kogused nii suured, et lilled hätta jääks 🙂
Seenelkäik, lõkkeõhtu, põllu äärde traktoreid ja kombaine vaatama, mereäärde kive loopima
Ma vist peaks selle nimekirja checklistina vormistama 🙂 Siis saaksin kombaini ja lõkkeõhtu koha peale linnukese teha 🙂 Kivid vajavad veel loopimist ja seened kasvamist…
Minu meelest peaks sellise inspireeriva nimekirja tegemine ja nägemisulatusse riputamine juba ise üks punkt olema. Ma tahan nüüd nii paljusid asju proovida kohe, aitäh! 🙂
Laura, ma tahtsin eile ka sulle aitäh mitme asja eest öelda, aga ei saanud kommentaari edastatud (blogspot ja mu miljon sisselogitud kontot ei ole sõbrad ja on pidevalt identiteedikriisis). Kirjutan siis siia – mulle väga meeldis selline seeliku outfiti postitus su blogis ja üldse ei pahanda kui neid veel tuleb 🙂 Ja hernehirmutis oli väga hea ajstusega, sest ma just lugesin kuskilt mingit suvenimekirja, kus see sees oli ja tekkis tahtmine teha ja jäin ideega jänni, millest pea teha 🙂
Ma tahaks nii nimekirja lisada tavalisele kirjale lisaks ka pudelipostiga kirja saatmise. Me just saime ühe ja see oli tore üllatus kogu perele. Samas tundub see aga hirmsal kombel looduse reostamisena… Mulle Sinu ajakapsli mõte meeldib ka väga-väga.
Aga veel võiks teha näiteks vihmamaale, rannas suure liivalossi ehitada, lakas heinte sees magada, värsketest marjadest suure kausitäie toormoosi teha ja siis selle ühe korraga kõik ära süüa 🙂
Kuidas see pudelipost teile kohale jõudis? Ja kuidas käib vihmamaalide tegemine? 🙂
Leidsime rannast 🙂 Vihmamaale saab teha väga mitmel erineval moel (värvidega, vildikatega), pole ise veel proovinud, seepärast lisaksingi selle enda nimekirja. Toksi Pinteresti otsingusse ‘painting with rain’ 😉
Suurepärane nimekiri! 🙂 Järgmine aasta võtan ette ja loodan juba midagi sellest teha!
Plaanime tigude võiduajamist korraldada, teemal kes saab enne ämbrist välja. Võtta kompostist mulda läbipaistvasse anumasse, et vihmausse natuke jälgida. Kiige külgejällegi ämbri-vintsi teha nagu Sinu blogist võis lugeda ja “Fairy garden”. Paneme jällegi üles tilaga kätepesupaagi mängimiseks (ka meie plastmassist variant on vastu pidanud, metallist lihtsalt ei leidnud). Ostsime veoauto sisekummi (või oli see traktori oma), mille peal saab laps hüpata. Miks see batuudi asemel – selline valmistas pikalt rõõmu ka mu ema ja minu lapsepõlves ning see võtab vähem ruumi-kergemini teisaldatav-ära paigutatavam kui batuut. Tavaliselt küll kompostime, aga vahel viime naadid-võililled jmt naabruses elavatele koduloomadele, sest loomade toitmine on tore. Me oleme küll ka päriselt kirja kuskile saatnud lapsega, aga oleme ka teinud teiste koduste jaoks ja viinud enda postkasti – nt issil oleks ju hea meel avastada töölt tulles tema nimel kirjake või hoopis naabrilapsel. Kui laps vanem, siis plaanin aaretejahi teha ehk üks leitud paber suunab teise juurde jne. Matkavõrkkiik on meie peres väga populaarne – kerge kaasa võtta ja matkal kiikuda, magada selles, samuti koduaias kerge paigaldada ja eemaldada. Loodusest materjali otsimine – nt mereääres on kriidikõlbulikke kive, okasmetsas lõkkematerjali mis tekitab mõnusat lõhna põledes, liiva saab puistematerjalina raputada PVA liimile, et siis toredaid pilte teha. Ja Tallinna loomaaias on seikluspark, kuhu saab päevapileti osta ehk siis vahepeal võib vabalt loomi vaatamas käia ja siis tagasi minna – rajad 2-7 aastastele, avastuste rada alates 115 cm pikkustele ja siis suuremate rada.
PS! Aitäh oma nimekirja eest ja kõikide muude toredate ideede, millest paljusid oleme juba praktiseerinud.
Toadraakon, aitäh põhjaliku täienduse eest! Ma hirmsasti tahas võrkkiike, aga meil ei ole puid, mille vahele seda riputada 🙁 Ja postide tegemisega läheb veel aega.
Sisekummi mõtte söödan mehele ette 😀