Eksperiment: liblikakasvatus

loodusõppe katse liblikas

Kui mu mees tuli ükspäev peotäie röövikutega, mis ta nõgeste alt leidis, siis otsustasime lõpuks ka teoks teha kaua plaanitud eksperimendi ja kasvatada purgis röövikutest liblikad*. Ma arvasin, et eksperiment osutub keerulisemaks ja ei pruugi õnnestuda, kuid minu üllatuseks oli kogu protsess ülimalt lihtne.

liblika kasvatamine

Panin röövikud koos värske söögiga kolmeliitrisesse purki ja kaane asemele kinnitasin kummiga õhku läbilaskva kanga. Mida röövik sööb, saad teada selle järgi, millise taime pealt sa ta leidsid. Meil siis olid söögiks nõgesed, mida tuli aegajalt purki juurde panna, et röövikutel oleks kogu aeg värske söök ees. Kuskilt lugesin ka võimalust söök nö vaasi panna (nt lilleseadetes kasutatavad pisianumad), kuid kuna meil ei ole pikk maa uut nõgest tuua, siis ma selle osaga ei hakanud vaeva nägema. Ilmselt kortermajas elades ma kaaluks seda võimalust rohkem.

Eksperimendi kestus oli umbes kuu – kuna meil olid juulis pidevalt külalised ja palju sagimist, siis mul lihtsalt ei olnud seda hetke, et aegu üles märkida ja ka röövikute faasist jäid pildid tegemata. Aga mälu järgi panime röövikud purki mõni päev pärast jaani.

 

Panin purki ka pisikese puuoksa lootuses, et röövikud selle külge nukkuvad. Nemad tegid seda siiski purgi põhjas. Aga päris asjatu see liigutus ei olnud, sest kui liblikad välja tulid, siis neile see oks just meeldis.

liblika kasvatamine 2

Lapsed olid kogu eksperimendist väga elevil, eriti Tirts. Tema käis purki pidevalt jälgimas ja esitas palju küsimusi. Tema oligi see, kes avastas, et nüüd on liblikad välja tulnud 🙂 Liblikad lasksime pidulikult kogu perega loodusesse ja nad lendasid ilusti minema.

liblika kasvatamine 3

 

Mis liigiga tegu? Tegemist on päevapaabusilmaga, kelle röövikud toituvad rühmadena nõgestel. Tema röövik on algul rohekaskollane, hiljem must – meie panime purki mustas faasis röövikud. Lendlusaeg on aprillist maini ja juulist septembrini.

liblika kasvatamine 4

 

Kas te olete ka proovinud libikaid purgis kasvatada ja kuidas õnnestus? Mis taime ta söögiks sai ja mis liblikaga oli tegu?

P.S. Suvel olen endiselt blogis vaiksevõitu, kuid kajastan meie tegemisi ikka Instagramis.

Eveli

* Kuna ma kohe ei jõudnud suut purki otsida ja panin röövikud ajutisse kohta, siis lasid enamus vahepeal jalga ja eksperimendi jaoks säilis kaks.

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

10 thoughts on “Eksperiment: liblikakasvatus

 1. lambrine says:

  Väga lahe, päevapaabusilmad on mu lemmikud! Tänu Sinu postitusele on mul nüüd veel üks suvine tegevus juures, mida kindlasti on vaja katsetada. 😛

 2. Anonüümne says:

  Meil õnnestus paar suve tagasi mõned pääsusabad kasvatada. Rohelise ja mustakirjud röövikud leidsime tilli ja porgandi pealsetelt. Lastele ja meile suurtelegi oli väga huvitav jälgida kuidas ilusast röövikust sai nukk ja nukust koorus imeilus liblikas. Väga vahva kogemus.

 3. reet says:

  Oi kui vahva. Meie kasvatasime eelmisel aastal ilusatest karvastest röövikutest kaks koledat teelehe-karuslast. Koledast sellepärast, et minu jaoks on liblikas just see päevapaabusilm, keda mu lapsepõlve aias oli massiliselt, aga karuslane oli paksu kerega nagu ööliblikas … Ma olen selline pirts ema, ämblikku kardan ka. Vanim laps igatahes kurtis nende röövikute kasvatamise ajal, et küll see loomapidamine on ikka raske, muudkui too lehti ja puhasta purki! Selleaastased röövikud pole kahjuks nukust välja tulnud, kardetavasti on surnud.

  • mutukamoos says:

   Kui mu mälu mind ei peta, siis päevapaabusilmal on kaks põlvkonda ja teine põlvkond talvitub nukkudes. Nii et Reet, teie kasvandikud ei pruugi surnud olla.
   P.S. Reet, ma hiljuti avastasin su blogi ja väga huvitav on lugeda!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga