Kuidas sisustada lastetuba Montessori põhimõtete järgi

montessori stiilis lastetuba

Eelmises postituses ma tegin teile tiiru Tirtsu (4a) pisikeses toas, kus oli õige veidike ka Montessorilikke elemente. Kuna tegemist on ajutise ja väga piiratud ruumiga, siis ei ole me seal rakendanud kõiki printsiipe, mida võiks ja tahaks. Siiski koostasin teile inspiratsiooniks loetelu sellest, mida võiks silmas pidada kui sisustada lastetuba Montessori printsiipidest lähtuvalt. Varem olen ma kirjutanud ka Montessori stiilis beebitoast, mõni aasta hiljem ilmus ka järg.

montessori stiilis lastetuba 13

 1. Rahulik ja esteetiline sisekujundus
 2. Naturaalsed ja erineva tekstuuriga materjalid
 3. Lapsemõõtu mööbel (nt laud ja tool)
 4. Isiklike asjade hoidmise koht (riided, juuksehari jne), seatud nii, et laps leiaks ja ulataks asjad ise võtta (madalad nagid, riiulid, seinakorvid). Valikus väike kogus hooajalisi riideid.
 5. Peegel lapse kõrgusel
 6. Lüliti lapse kõrgusel
 7. Raamaturiiul, kus raamatud on näoga lapse poole, et oleks kergem sobivat valida. Korraga on väljas u 10 raamatut ja neid vahetatakse. Kui riiuli võimalust ei ole, siis võib väike kogus raamatuid olla eksponeeritud ka korvis (eriti mugav maimikute puhul).
 8. Võimaluse korral võiks lugemise jaoks olla omaette nurgake, kus on piisavalt valgust ja mugav istuda.
 9. Looduseuurimise nurk, kus laps saab uurida loodusretkel kogutud esemeid (teokarbid, linnusuled jne)
 10. Koht lapse kunstitööde eksponeerimiseks
 11. Pildid seinal (tuntud kunstnike tööde reprod, fotod pereliikmetest) lapse silmade kõrgusel
 12. Kõike (mänguasju, kaunistusi) olgu korraga väljas pigem vähe kui palju. Lapsed mängivad leludega sügavamalt ja tähenduslikumalt kui neid on korraga valida vähem. Samuti aitab roteerimine tekitada huvi juba unustatud mänguasja vastu. Montessorilikus toas ei ole klassikalist mänguasjakasti, vaid lelud on eksponeeritud riiulites või korvikestes, kus lapsel on kohe hea ülevaade pakutavast.
 13. Toa sisustamisel lähtu lapsest – tema vanusest, huvidest, iseloomust. Võimalusel lase lapsel osaleda toa sisustuse valimisel (kasvõi voodipesu :))

montessori stiilis lastetuba2

Lisaks veel üldised montessorilikud märksõnad, millest võiks lähtuda:

 • valikuvabadus
 • liikumisvabadus (seda eriti beebide ja maimikute puhul, keda kiputakse piirama)
 • iseseisvus (saab ise tule põlema, riided kätte jne)
 • kord ja lihtsus
 • huvi tekitamine, inspiratsioon
 • ilu

montessori stiilis lastetuba 11

Valikuvabadus tähendab ka seda, et laps saab ise valida, kuidas ta mänguasja kasutab. Paljud tänapäevased mänguasjad kahjuks dikteerivad lapsele kasutusviisi või teevad lausa kogu töö lapse eest äa (näiteks paljud patareitoitel lelud). Lapsele on parimad piiramatu kasutusvõimalustega lelud (ehitusmaterjalid, rollimänguasjad). Ka nukkude puhul tasub jälgida, et nukk ei piiraks kasutusvõimalusi (näiteks pruutkleidiga Barbie seab kohe mängule piirangud). Ma olen ka pannud tähele, et multikast pärit minifiguuridega mäng kipub väga multikakeskseks jääma ja igal tegelasel “peavad” olema just need omadused, mis filmitegijad talle ette on näinud, mitte laps.

montessori stiilis lastetuba 12

Inspireerivast lastetoast kirjutas lambrine ühel päeval väga inspireerivalt 🙂 Tsiteerin:

Lastetoas võiks olla: /…/ asjad, mida on keeruline mõista – lapsed õpivad koguaeg ning nad on huvitatud sellest, et neile tutvustataks uusi asju. Seega võib neile pakkuda midagi, mis on nende jaoks huvitavalt keeruline, mis tutvustaks midagi uut või oleks mõeldud natuke vanematele lastele.

Sellest inspireerituna soetasin Tirtsu tuppa linnumunade piltidega plakati (vt pilt ülal). Mulle üldse väga meeldivad sellised entsüklopeediastiilis plakatid loodusteaduste kohta ja kui ma seda Viru Keskuse Rahva Raamatus märkasin, siis ostsin pikemalt mõtlemata ära. Kodus aga selgus üks selle plakati puudus – nimelt ei ole seal munade juures kirjas, millise linnu munaga on tegu.

Kommenteerin ka teisi pilte. Meil käisid sõbrad külas ja nende u 10aastane tütar joonistas ühe neist pesulõksuga kinnitatud piltidest. Pilt jäi lastelauale ja peale nende lahkumist võttis Tirts selle ette ja teatas, et soovib samasugust joonistada. Pusis ja pusis ja veidi kurvastas ka, et päris samamoodi ei oska joonistada, aga tulemus on mu meelest päris vahva (kuused ei ole tema joonistatud). Ja nii tore oli vaadata, kuidas laps ise leidis endale teose, mida proovida järgi joonistada. Soovitatakse ju anda lapsele matkimiseks ka päris kunstnike töid ette.

Kunstiteosed seinal. Üritasin valida sellised teemad, mis lapsele huvi pakuks. Jänesed on meil kuum teema. Tantsijad mitte nii väga, aga see teos lihtsalt meeldib mulle endale ja tundus pisikese tüdruku tuppa sobilik. Praegu takkajärgi vaatan, et veidi sünged toonid sattusid ja ega raam ka asja helgemaks ei tee. Eks järgmisel korral teen teisiti. Ja heal meelel võtan vastu soovitusi teemal, milliseid kunstiteoseid te soovitate lastetuppa riputamiseks?

Milliseid Montessorilikke elemente olete teie oma kodu sisustamisel kasutanud ja kuidas toimivad?

Kui sind huvitab Montessori teema, loe lisaks teisi Montessori-teemalisi postitusi.

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

18 thoughts on “Kuidas sisustada lastetuba Montessori põhimõtete järgi

 1. k2rduke says:

  Väga inspireeriv lugemine. Ja tänud eelmise postituse juures kolimise selgitusest. Tekkis kohe huvi, kolimise teema algusest peale läbi vaadata 🙂

 2. Kristiina says:

  Nii hea postitus, minu jaoks täiesti hädavajalik!! Aitäh! 🙂 Mul on vaja leida see moment, kui neid kumbagi pole toas, et neid asju vähemaks võtta. Meil teeb vist keerulisemaks asja see, et poiss tahab oma autosid kindlasti tuppa ja kõiki (enamus suurelt vennalt päritud), mina aga peida jälle aeg-ajalt suurema osa ära. Lemmikud on ka veel Legod, millega mõlemad ennastunustavalt võivad mängida, ehitavad muidu väga lahedaid asju kuid muidugi meeldiks, kui plastmassi asemel ehitaks puust klotsidest ja kasutaks rohkem fantaasiat. Kuna aga need sai juba soetatud kunagi, siis neist enam nii kergelt lahti ei saa. Lisaks tunnen nüüd isegi, et meie laste tuppa sai ilmselgelt liiga kirju tapeet. Kuna ülejäänud maja on heledates ja naturaalsetes toonides, siis arvasime, et annaks lastetuppa värvi. Samas tunnen ise, kuidas see kirju sein seal väikeses toas väsitab. Aga õnneks on tapeet vahetatav ja ma ootan juba esimest “remonti” 😀
  Sain väga palju häid mõtteid tõesti, läheks või kohe nende kahe nohiseja tuppa korda looma 😀

  • mutukamoos says:

   Kristiina, ma vist pean ikka mänguasjade roteerumise postituse kiiremas korras ära tegema 😀 Mõlgutan selle kirjutamise mõtet vist blogi algusest saati 😀 Et las need autod olla kui need talle nii suured lemmikud on ja roteeri muid asju. Sama teema legodega. Meil ei ole legod nii tugevalt kasutuses ja kannatab roteerida (meil on ring legod => puidust klotsid => rongitee ja aegajalt siis on neist kaks komplekti saadaval või lausa kõik, nt suvel kui oli pidevalt külalisi). Meil nt on enamus nukke ja minifiguure pidevas kasutuses ja neid ma ei roteeri. Toa pilt oli ekslikult minimalistlik mänguasjade suhtes, sest valdav osa on elutoas ning rehe all olevas remonti ootavas tühjas alas.

  • aleuti says:

   Kristiina, nende Legode pärast ei maksa tõesti väga muretseda 🙂 Lego on vägagi loomingulisust toetav, tuleb lihtsalt originaalkarbid ja juhendid “ära kaotada”. Lisaks on need head peenmotoorikale.

 3. Laura says:

  Ma olen pikalt mõelnud, et kas ja kuidas ma mingeid Montessorilikke põhimõtteid tahaks Mirdi toas rakendada ja sellest on tekkinud ka toa valmimise venimine. Hea oli seda nimekirja lugeda ja enda jaoks selgemaks mõelda ning näha, et mõned asjad toimivad ka kuidagi teadmatult.
  Hakkasin kohe ka soovitustele mõtlema ja avastasin, et kaks minu lemmikut (Toulouse-Lautrec ja Frida Kahlo) vist väga lastetuppa ei passi. Aga miks mitte Van Gogh “Magamistuba Arles’is” või midagi Renoir’lt?

  • mutukamoos says:

   Aitäh, magamistoa pildi panen kõrva taha! 🙂 Olen ise ka Renoir kaalunud, eks näis, millega lõpuks hakkama saan. Toulouse-Lautreci ei kujuta tõesti lastetoas ette, kuigi ta ka üks mu lemmikuid. Mõlgutan mõtteid ka Dali “Sulanud aja” suhtes, kuid tahaks selle veidi hilisemaks jätta.

 4. Thea says:

  Ootan ka väga seda mänguasjade sorteerimise artiklit. Sellega tuleb ikka ja jälle tegeleda ning enne kui arugi saad, on tuba jälle justkui imeväel mänguasjadest üle kuhjatud. Eriti tore on seda muidugi teha koos lastega, nemad võtavad ikka kätte just need mänguasjad, mille olen mõelnud just ära panna. 🙂 Lapsed 2a10k ja 11k.

  • mutukamoos says:

   Ma sorteeringi laste uneajal. Kui mõni neist kõrval on, siis on ILMVÕIMATU midagi ära panna 😀 Kusjuures need ärapandud kastid on ka heaks tagavaravariandiks kui vaja kiirelt midagi ära teha, siis lastele kast ette ja saab rahus näiteks nädalavahetuse väljasõidu asju pakkida.

  • mutukamoos says:

   Ma olen seda kaalunud, aga kuna raam on spoonitud ja kaetud kõrgläikega lakiga (st lihvida ei saa), siis ma ei ole väga kindel, kas sinna värv peale jääb. Muidugi on variant kasutada paljuräägitud Annie Sloani värvi, mis pidi iga pinna peale jääma. Midagi peab sellega ikka ette võtma 🙂

 5. lambrine says:

  Nii hea on vahepeal selliseid nimekirju lugeda, tuletab kohe meelde, mida teha võiks. Meil on paraku hetkel väga väike elamine, niiet enamikke asju pole lihtsalt ruumipuudusel võimalik rakendada. Õnneks saab alati unistada, kas pole? 🙂
  Aga mis meil on… Avatud mänguasjariiul väikese mänguajavalikuga. Seda roteerimist peaks tegema, aga kuidagi ikka ununeb taas. Klotsidega on meil ka teema. Puidust klotsid ei paku eriti huvi, plaanin mõned huvitavama kujuga klotsid soetada, vaatame, mis siis juhtuma hakkab.
  Seinal on praegu Eesti kaart (üks tavaline suur ja teine väiksem loomadega) ning tähestikuposter. Mulle nii meeldib see linnumunade plakat, olen ise ka sellisest unistanud. Ja teine asi, mis mulle endale kohutavalt meeldib, on botaanilised joonistused (botanical prints). Neid tahaks ka ükskord seinale saada. Kunsti reprosid võiks ka muidugi olla. Kuna meil on tantsuteema väga aktuaalne, siis ilmselt tuleb ka midagi Degas’ baleriinidest leida 😉 Või siis mõni maastikuvaade eesti kunstnikelt, mulle endale meeldib väga Konrad Mägi.

  PS! Kas päevapaabusilm on liblikaeksperimendist?

  • mutukamoos says:

   Jaa, ma ka fännan botaanilisi joonistusi! Muudkui pinnin neid ja unistan, kuidas ükskord ise teen 😀
   Päevapaabusilma leidis mu mees kevadel surnult saunast. Eksperimendi omad lendasid loodusesse ja nende edasine saatus on teadmata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga