Kolmapäevaõhtused mõtted. Jõululainel.

Ma otsustasin sel aastal olla hästi ettevalmistatud ja alustada jõuluostudega varakult, et jõulukuul jääks aega nautida jõulumeeleolu, mitte stressata siinkandi olematu kaubanduse pärast ja istuda öö läbi internetipoodides, et kombineerida oste nii, et postikulu meid paljaks ei rööviks. Üht-teist on veel puudu, kuid vähemalt on idee olemas. Ja mõne asja kohta idee puudub – mida kinkida välismaalasest sõbranna lastele, kes ei mõika eesti keelt, aga kellele tahaks midagi eestipärast postiga saata? On teil ideid? 🙂

Päkapikud

Jagasin FB lehel ka kunagist päkapikupostitust. Ühtteist on mul juba olemas, midagi õnnestus hiljuti kaubandusest lisaks saada. Magaziinist leidsin sussi sisse panemiseks kaks hästi armast retrostiilis kuuseehet – vedru otsas rippuv metallist lennuk, mille sees jõulumees ja sarnane helikopter. Samuti olid seal jõulupiltidega kleepekalehed – 50-60 senti tükk, mis on mu meelest päris soodne leid. Arve oli siiski mõrvarlik, sest lisaks oli mul ju vaja osta mingeid korvikesi ja dokumendialuseid. Aa, ja laste sõrmikuid ostsin nüüd mitmeks aastaks ette, selliseid õhemaid, esimeste jahedate ilmade jaoks. Ma ei tea, mis värk sellega on, aga juba mitmendat hooaega otsin ma neid nagu tikutulega taga ja kuskilt ei leia (ok, heleroosad ja sädelevad on ikka kiirmoepoodides, kuid neid ju õue liivakasti ei pane). Nüüd sügisel olin juba sunnitud ostma Frozeni pildiga variandi… Magaziin on üks hea pood. Kahju, et meist nii kaugel.

Jõuluehted

Järgmine meiekandis mitteleitav pood on Home4You. Sinna ma ei oleks pidanud minema. Nüüd on süda haige. Kõik need Shishi jõuluehted! Uhh. Kui mul ei oleks olnud lennuk ja helikopter juba ostetud, siis oleksin ilmselt kahe baleriiniga koju jalutanud. Selles mõttes on hästi tore olla tütarde ema, et saad kõik oma lapsepõlve unistused teoks teha ja arvad hästi teadvat, mis neile meeldida võiks (loe: mis endale kunagi meeldis). Eks Kadregi ju selle pärast oma Nukuraamatu tegi 🙂

Ja nüüd süda valutab nende ehete pärast. Ma olen otsustanud, et igal aastal ostan mõne üksiku erilise ehte (ja neid suvalisi kuule ei osta üldse) ja nii siis aastate pärast kujuneb üks mälestusi täis kollektsioon. Aga nüüd on ühes kohas koos kõik sellised ehted, millest ma olen unistanud. Või  kui ei unistanud, siis seepärast, et ei teadnud unistada 🙂 Huvitav, kas tasub allahindlusi oodata ja peale jõule otsima minna? On teil kogemust Shishiga just?

Ja ma arvasin, et mina vast kunagi ei hakka blogisse soovinimekirja kollaaže tegema, aga siin ma nüüd olen. Need on lihtsalt liiga ilusad asjad, et lihtsalt linkidena panna.

jõuluehted shishi

Kui baleriinid välja arvata, siis need kujukesed ei ole päris need, mis mul poes silma jäid. Tundub, et veebis ei ole kõik üleval (mis sest, et enamuse kohta ütles nagunii, et e-poest ei saa). Igatahes need baleriinid on mul senini südame peal. Ja kui sul on kaks tütart, siis neid peaks vist ikka kaks olema? Aga 2×12 eurot. Khm… See lennuk sarnanes stiililt veidi sellega, mille ma Magaziinist leidsin. Ahvikese panin seepärast, et sarnase stiiliga oli seal üks poiss, kes mu üldse selle riilulini juhatas ja siis tulid kõik need baleriinid ja muud südametemurdjad. Ja üks pähklipureja võiks ju ka jõulupuul olla? Veebis on veidi modernsemad, aga kohapeal oli üks täitsa retro ka olemas.

Jõulutraditsioon – raamatud

Ja siis jagaksin teiega ideed, mida algselt jagas Alice – paki ära 24 raamatut ja pane virn kuuse alla (meil ilmselt nii vara ei ole, seega ilmselt pühendame selle jaoks ühe korvi). Lase lapsel igal õhtul üks raamat valida, mida siis koos loete. Eriti meeldib mulle selle idee juures see, et raamatud ei pea olema uued. Nii on hea taasavastada mõnda unustusse jäänud raamatut. Ja lapsel on põnevust, sest üllatusmoment on ju ikka 🙂 Keegi seal kommenteeris pakkepaberi raiskamist. Nuh, ma nagunii pakin väga harva uude paberisse. Ajalehed näiteks on väga dekoratiivsed. Kuna tegu on koduste kinkidega, siis ma ilmselt raatsin mõne oma kangasiilu ka pakkematerjali hulka poetada. Kõige suurem pähkel on ilmselt välja valida need raamatud, mis saaks ühe õhtuga loetud. Mul on mõned uued jõululuuletuse raamatud ka õnneks varuks.

Kuidas teil jõuluettevalmistused edenevad? Ja mida eestipärast te kingiksite eesti keelt mitteoskavale algklassieas tüdrukule?

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

31 thoughts on “Kolmapäevaõhtused mõtted. Jõululainel.

 1. lambrine says:

  Heh. Tundub, et sa oled mu reedese postituseidee minu eest juba täna valmis kirjutanud 😀
  Ettevalmistustest – katsun selle nädalaga jõulukalendri või päkapikuplaani valmis saada. Sisu on laias laastus olemas (hakkasin tegutsema juba siis, kui eelmised jõulud lõppesid), endiselt on õhus üleval küsimus, et kuidas siis seda ikkagi teha. Ja enne jõulu suurpuhastus on ka käsil, seekord proovin konmari meetodit.
  Jõuluehetest… Ma tean täpselt, mida sa tunned seoses nende baleriinidega. Ma nägin neid ka esimest korda läbi Home4you akna ja läksin lausa poodi piiluma. Tõesti ilusad on ja mõtlesin ka kaua, kas nad seda raha ikka väärt on. Aga siis kohtasin neid uuesti Stockmannis, kus osad neist ei olnud niimoodi ilusti konksu otsa riputatult välja pandud, vaid pead-jalad segamini korvi sees. Ja sealt oli näha, kui haprad need ehted on. Paljudel olid käed küljest ja jalad murdunud. See tegi mulle otsustamise palju lihtsamaks. Sel aastal me nii õrnade ehete jaoks veel valmis pole, sest paistab, et neid peab väga hoolega hoidma.
  See raamatute lugemise mõte on mul ka plaanis teha, aga pole jällegi suutnud veel otsustada, kas kaasata see ka äkki jõulukalendrisse kuidagi pidi. Igatahes mulle see mõte tohutult meeldib. Ja jälle üks hea õigustus endale raamatute juurde ostmiseks, eksole 😛

  • mutukamoos says:

   Kas konmari meetod on selle bestseller raamatu põhjal? Kus särkide voltimiseks on oma meetod? 😀 Mul ei tule praegu raamatu pealkiri meelde, aga olen selle kohta arvustusi lugenud ja tundub hirmutav minusuguse korilase jaoks. Ma tegelen lihtsalt vaikselt jõudumööda suurpuhastuse ja kappide tuulutamisega ja üritan asju vähemaks saada. Ja siis avastan end poes uusi asju juurde ostmas.

   Kas need baleriinid olid kindlalt samad? Kuskil kodukal oli kirjas, et Shishi ehted ainult Home4You poes. Kuigi eks ta on loogiline küll, et nad on õrnad ja muid erilisemaid ehteid ju ka pakid paberisse. Mul süda valutab, et äkki neid järgmisel aastal ei ole müügil 😀 Kuigi tänapäeva kaubanduslikus maailmas oleks see vist ilmvõimatu. Ainult raamatutega saab nii juhtuda (jälle üks põhjus nende juurde ostmiseks, eksole :P)

   • lambrine says:

    Konmari on jah selle raamatu põhjal, kuigi ma raamatut ennast pole lugenud. Üritasin Pinterestist aru saada, millega tegu ja siis tegin endale lihtsustatud reeglid. Siiamaani on asjade vähendamine läinud päris hästi.

    Baleriinid on täitsa samad. Neid käes hoides ei tundugi, et nad nii väga õrnad oleksid. Mul õnneks kadus isu neid osta, kui neid seal katkisena nägin 😀 Kuigi nad on tõesti nii ilusad. Nagu sa ütlesid, enda lapsepõlve unistuste taaselustumine. Ja meil pealegi tantsuteema väga aktuaalne praegu. Ma loodan sellele, et ehk on järgmine aasta midagi veel ilusamat 😛

    • lambrine says:

     Minu reeglid (lihtsustatud ja kodustatud variant) on sellised:
     – Laota kõik ühesugused asjad (nt kingad) korraga nähtavalt laiali. Sh kõik need, mis on kuskil panipaigas või mujal hoiul. Oluline on, et kõik oleks korraga silme ees. Siis näed, kui palju asju sul tegelikult on.
     – Asjade sorteerimine peaks siis toimuma selle põhimõtte järgi, et alles jätad vaid need asjad, mis teevad sind õnnelikuks. Teoorias on nii, et riideid-kingi ei tohiks üldse seejuures selga proovida, aga ma mõnda asja ikka proovisin.
     – Lase lahti asjadest, mis on vanad ja kulunud ja katki ja mida sa nagunii ei kasuta. Mis sest, et nad on väga armsad, lase ikkagi lahti.
     – Lase lahti asjadest, mille oled kunagi ostnud, aga pole peaaegu üldse kasutanud (sest need sulle lõpuks ikkagi ei meeldinud või osutusid ebamugavaks vmt), aga mida süütundest (kulutasin nii palju raha) alles hoiad.

     Ja selline lähenemine peaks siis toimima iga “tootegrupi”, sealhulgas mälestusesemete ja raamatute (!!!) puhul. Pinterestist leiab pikad nimekirjad, mis rühmade kaupa asju sorteerida (otsi ‘konmari list’). Soovitatakse alustada riietest, kuna nendega seondub vähem emotsioone.

     Üllataval kombel on nende põhimõtete järgi sorteerimine osutunud väga tõhusaks. Just see, et laotad kõik asjad korraga nähtavale. Siis tekib üldse mingi ettekujutlus sellest, mis sul on ja mida pole. Mitte nii, et võtad ükshaaval riiulist mõned kingad ja siis mõtled, ah, neid ma veel kannan. Või et hoiad mingid kingad alles ainult sellepärast, et need on ainsad x värvi kingad, mis sobivad selle või teise asjaga. Mina sain kingariiuli igatahes poole tühjemaks ja olen väga rahul. Katsun järjest siin uued valdkonnad käsile võtta.

 2. tibinas says:

  See raamatute mõte on väga mõnus, aga meil pole eriti selliseid väikeseid raamatuid. Äkki teha siis peatükk? Ja siis ma hakkasin mõtlema, et miks ainult lapsed, võibolla teha tervele perele selline kalendrimoodi asi, et iga päev keegi võtab näiteks purgist paberilehe, kus siis peal kas raamatukuhjaraamat, mäng kogu perega või midagi muud, mida saame koos teha. Kasvõi lumememme ehitamine. Siinkohal tervitused saarele, meil on päris korralik lumi juba maas 🙂
  Ehetega on meil õnneks lihtne: kuusk seisab/kasvab aias ja tuppa me teda ei too 🙂 Kõik, mis kannatab õues olla, võib kuuseokstele tee leida. Ilusad klaasehted jätan igaks juhuks ära.

  • mutukamoos says:

   Kui teha peatükk, siis ei saa iga kord lahti pakkida. Kui just ei tee nii, et erinevate raamatute peatükid. Näiteks lühijuttude või muinasjuttude kogumikud oleks selle jaoks head.
   Meie ei saa lumememme ehitamist küll loosi peale jätta 😀 Teatavasti oli meil eelmisel talvel tervelt nädal aega lumi maas. Ma ise olen praegu mandril koos lastega, aga mees eile raporteeris, et viimanegi lumekirme on saarelt kadunud 😀 Aga aitäh, võtame tervitused saarele kaasa kui tagasi läheme 🙂

 3. Alice says:

  Oeh, sa oled juba uue postituse jõudnud juurde kirjutada, kui ma pole veel su viimaselegi postitusele kommenteerida jõudnud (kuigi olin vist üks esimestest kes selle läbi luges). Praegu ka ei sa pikemalt kirjutada, sest mees juba tõstis häält, et ma voodis klahvide klõbistamise lõpetaks, sest see segab ta magamist. Tulen seega siia hiljem tagasi 🙂

  • mutukamoos says:

   Tule-tule 🙂 Kas ma kirjutan juba liiga tihti? 🙂 Ma olen ka sinu blogi lugemisega ajast maas, mingi 4 vist veel lugemata aga näed, raamatuidee sain ikka enne adventi loetud 🙂 Ja aitäh sulle jagamast, ma blogisse ei jõudnudki ise kommenteerima (telefoniga tülikas).

   • Alice says:

    Oi ei, liiga tihti ei kirjuta sa kohe kindlasti 🙂 Jätka aga samas rütmis, mul endal lihtsalt pidevalt mingi tegevus käsil ja pole üldse aega ei blogida ega teiste blogidesse kommentaare jätta.

    Ma muideks just eile pakkisin 20 raamatut ära, et siis seda kuuse alla panemise asja teha. Ma panen nad lapse tuppa mingi mängukuuse alla, või kui saame oma kolmanda toa 1 detsembriks tühjaks siis teen hoopis sinna mingi vaibakese peale sellise mängukuuse aluse koos raamatutega. Meil õnneks on väga palju selliseid 4 aastastele mõeldud raamatuid alles ja neid jõuab kergelt enne magamaminekut läbi lugeda. 20 raamatust on praegu eesti keelsed ülekaalus, aga ma just plaanin homme mõnda heategevuspoodi minna ja seal 5 tükki lisaks valida. Meil sellepoolest veab, et heategevuspoode on palju ja seal on alati väga odavalt lasteraamatuid saada. Ühes meie lähedal olevas poes veel koguni nii, et sa võid valida nii palju raamatuid kui ise tahad ja pärast lihtsalt annetad summa mida ise tahad või saad. Ehk siis võid ka 20 raamatut võtta ja vaid 1 naela nende eest maksta kui soovid (ma muidugi annan alati rohkem, sest see läheb ju heategevuseks).
    Raamatulugemisega saab siis ka nii olema, et kui satub eestikeelne raamat siis loen mina ja saadan lapse magama ja kui inglisekeelne siis on isa töö laps õhtul magama minemiseks valmis seada ja raamatut lugeda 🙂

    Mõnusat jõulude ettevalmistust teie toredale perele!

 4. Pikajuukseline Ema says:

  Raamatute mõte on väga hea! mina arvan, et sellest kuhjast, mis ma jõuludeks valmis olen varunud, saab oma 15 raamatut ära küll. Ülejäänud tulevad siis kodustest, “unustatute” hulgast leida.
  Ja meil on erinevate vanuseastmete raamatud, pean ka nuputama, kuidas serveerida, et kõigil oleks huvitav.
  Aitäh heade ideede eest 🙂
  Üks laps käis mul paar aastat balletis ja teine käib praegu rühmvõimlemise kohustusliku lisatunnina balletis, seepärast ma nende baleriinide pärast ei muretse, sest balletiisu on üle 🙂

  • mutukamoos says:

   Ma ei tea, kas meiekandis ballet üldse tulekski kõne alla, pole veel kuulnud, et oleks mõni trenn. Iluvõimlemine on jälle popp ja täitsa kaalun, et ehk mõne aasta pärast 🙂
   15 raamatut on mu jaoks hea südant rahustav number – järelikult teised emad ka ostavad kokku 😀 Kuigi pean meeles pidama, et mul siiski lapsi üle poole vähem…

   • Pikajuukseline Ema says:

    seni saad ju ise balletiminuteid teha lapsele – küllap juutuubist leiab inspireerivaid 5-minutilisi laste balletiharjutuste videoid 🙂 Trikoo selga, valged sokid jalga ja täitsa kodune variant painutustest tantsusammudeni 🙂
    Aga mis raamatutesse puutub, siis meie kodu ongi selline raamaturiiulitekodu 🙂 Pidime suuremaid-valgemaid valgusteid ostma, et oleks valge igal pool lugeda, aga nüüd olen oma valgete tubadega nii ära harjunud, et mõnikord külas tundub täitsa pime!
    Ega nemad vist õhtuti ninapidi raamatutes ka ei istu… pered ongi erinevad 🙂

    • mutukamoos says:

     Pered on jah erinevad – eriti kui vaatan ajakirjadest neid minimalistlikke kodusid, kus kappe-riiuleid pole ja siis on 10 (ilusat) raamatut reas. Aga ülejäänud? 😀
     Kodused balletitunnid tulevad täitsa kõne alla. Hetkel on see baleriini teema muidugi rohkem ema peas 😀 Mitte, et ma arvan, et mu laps peaks balletitunnis käima (ma ise olin tantsutundides väga kehva), vaid lihtsalt mulle meeldivad baleriinikujukesed 🙂

  • mutukamoos says:

   Aitäh vihje eest! Ma googeldades jõudsin ka infoni, et neil kuskil ladu ja seal käiakse. Tõenäoliselt siiski sinna ma ei jõua, sest Saaremaalt mandril käies on hea kui kaubanduskeskusse jõuan, sellised nurgatagused kohad jäävad kindlasti ajagraafikust välja. Pelegi ma kardan, et seal ma kaotaks pea 🙂

 5. Kersti says:

  Nägin üsna korralikke, pildi järgi täpselt nagu Shishi baleriinid, Budapesti lennujaamas. Oleks ostnud küll, aga 19 eurot! Seega kõigil on see baleriini teema üleval. Neid teevad mitmed firmad ja netis nägin odavamaid ka, aga polnud isegi pildil nii ilusad enam. Äkki olidki Shishi omad seal… Ja ootan postitust selle aasta kindisoovitustest. 🙂

  • mutukamoos says:

   Mmm.. kingisoovitusi kellele? Või mislaadi? 🙂 Ma olin kahevahel, kas üldse teha, aga kui nõudlust on, siis ju võin. Aga palun suuniseid! 😀

  • mutukamoos says:

   Üks on algklassilaps ja teine vast 4aastane. Aitäh vihje, eest – ma ei teadnudki, et seda tangramit nimetähtedega saab tellida. Nii armas idee 🙂

 6. Tiina says:

  Ma ka ei teadnud, sest ostsin Mardilaadalt, aga pakendil oli aadress 🙂 See näeb minu meelest väga kena välja, alla on pisikeselt eestipärane motiiv ja puha ning see on kenas pakendis ka.

 7. Kristhel says:

  Meie alustasime kaa emaga mitu aastat tagasi huvitavate ehete soetamist. Igal aastal üks uus. Kuulikesed on meil kõik klaasist, ehtsad vene aegsed pallikesed. Aga nii palju erinevaid kujukesi on ja nii oleks kuuse juures ka kordades rohkem põnevust jälle 🙂 Nüüd oma kodus alustasin enda kuuse tarbeks korjamisega ja mõned lahedad juba soetatud 🙂

  See raamatu idee on kaa nii armas! Oleks ainult juba laps kellele lugeda 🙂 Praegu pean kassidega piirduma!

  • mutukamoos says:

   Mäletan ka oma lapsepõlvest, et jõuluehete karbi lahti pakkimine oli nii põnev ja sai imetleda kõiki neid sädelevaid iludusi. Seepärast ma mõtlengi, et kui isegi muidu olla tagasihoidlik ja minimalistlik, siis jõulupuu ehete valikul võiks oma sisemise lapse valla lasta. Kord aastas võib ju veidi kitš olla 😀

 8. Toadraakon says:

  Ehk sobiks talle kingituseks heegelnõel ja erinevatest värvidest natuke lõnga ning õpetus kuidas teha heegeldatud ketti ja võib-olla ka midagi keerulisemat?
  Mina üritan oma tegevustega rõhuda lapsele kui tore on jõuluaeg..sest siis sugulased pühendavad üksteisele aega. Ja täisa õnnestubki see, täna tegime näiteks ühiselt jõulukaarte sugulastele. Aga ikka domineerib vahepeal üle “tahan kinki, hästi suurt”. Üritan selle siis oma olemasoleva huumorisoone ja kannatusega ära lahendada :).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga