20+ isetehtud kingi ideed

isetehtud kingid

Eelmise aasta jõulude ajal jagasin teiega Mutukamoosi Facebooki lehel iga päev ühte ideed, kuidas ise mõni jõulukink meisterdada. Koondasin need ideed nüüd ühte postitusse kokku. Head avastamist!

Idee 1  – onni ehitamise komplekt

– 2 voodilina, mille otstesse ja külgedele tuleb õmmelda aasad või nöörid
– padjapüür ümbriskotiks
– pesulõksud
– suured klambrid
– iminapaga nagikonksud
– taskulamp
– nöör

Pildimaterjali juhenditega leiad siit ja siit ja siit.

Idee 2 – soolataigna komplekt

1) Isetehtud soolatainas klaaspurgis (eestikeelne retsept). Soolataignale võib lisada erinevaid värvaineid (nii toiduaineid, toiduvärve kui ka vedelaid vesivärve), lõhnaaineid (essentsid, lõhnavad taimed ja vürtsid), sädeluspulbrit. Palju ideid, mida lisada, leiate The Imagination Tree blogist.

2) Vidinad, millega kaunistada või mustreid teha:
– nööbid
– litrid
– merekarbid
– käbid
– jälgede tegemiseks erinevad köögiriistad (vaata ringi kirbukatel!)
– šenilltraat
– kleebitavad silmad
– suled

Vidinaid võib lisada suvaliselt või mõnda teemat silmas pidades – nt suled ja silmad linnu tegemiseks.

Idee 3 – erikujulised kriidid

Sulata ca 140 kraadi juures vanad kriidid jääkuubikuvormides ja lase taheneda. Tore kingitus kasvõi päkapiku sussi sisse! Inglisekeelne juhend.

Idee 4 – trummid

Vaja läheb: plekkpurgid, nahk, ilusamustriline kangas, nahkpael, puidust pulk + pall, kuumaliimipüstol, auguraud või sukanõel, vatt. Inglisekeelne juhend.

Idee 5 – ise värvitud mängu-siidisallid

I.k. play silks on tuntud Waldorfi maailmast ja on oma olemuselt lõputult võimalusi pakkuvad lelud – neid saab kasutada keebina, tekina, kardinana, kostüümideks, kandelinaks nukule, onni seinana, lipuna jne. Materjaliks on siid ja enamasti on nad värvitud erksates vikerkaarevärvides. Ma seekord juhendit ei hakka panema, sest see sõltub värvist.

Rohkem mängust – Discovering Waldorf – The Magic of Play Silks.

Idee 6 – tasakaalulaud

Vaja läheb puitplaati, puitkuuli, puidukruvi. Kui tööriistad on olemas, siis tegemine ei tohiks kaua aega võtta 🙂 Juhend ja pildimaterjal.

Idee 7 – võlukepike

Vaja läheb: puupulka, kruvitavat konksu, sädelevat värvi (või liimi või sädeluspulbrit), kuumaliimipüstolit ja paelu.

Kruvi konks pulga otsa. Värvi pulk soovitavat tooni. Peale kuivamist seo konksu otsa paelad. Sõlmed on püsivuse huvides soovitatav kinnitada liimitörtsuga. Soovi korral võid lisada konksu otsa ka ühe aisakella, mis varjab hästi sõlmi (praegu on hea aeg – poodides on aisakellad heategevuskampaania raames kassade juures kohe saadaval).

Juhend ja pildimaterjal.

Idee 8 – Lego reisikomplekt

Vaja läheb: puidust kasti (soovitavalt libiseva kaanega), värvi, tugevat liimi ja Lego ehitusalust.

Värvi kast soovitavat värvi ja lase kuivada. Lõika Lego ehitusplaat kaanega sobivasse mõõtu ja kleebi see kaanele. Lisa legod ja valma!

Juhend ja pildimaterjal.

Idee 9 – meisterduskomplekt

Meisterduskomplekti tegemiseks on mitmeid variante:
– kogu karpi erinevad meisterdusvahendid, ilma kindla teemata
– vali teema (näiteks haldjad, liblikad, kollid, robotid jne), otsi netist juhend (või veel parem – tee ise!) ja prindi see, kogu vastavad vahendid ja paki kõik ilusti karpi. Komplekti võid lisada ka meisterdusraamatu.

Idee  10 – loo rääkimise kivid

Piltidega kivid, mis aitavad lapsel üht toredat lugu välja mõelda! Joonista kividele pildid, millega on kingisaajal seos, et tal oleks nende põhjal lihtsam oma lugu genereerida. Ideid, mida täpselt joonistada, saad kasutades otsisõna “story stones” kas Pinterestis või Googles.

Juhend.

NB! Hea nipp on pildi siluett eelnevalt valgeks värvida, siis jäävad värvid erksamad.

Idee 11 – nahast mokassiinid

Ülilihtsa lõikega mokassiinid beebile või väikelapsele. Need on lihtsalt niiiii armsad! :))

Juhend.

Idee 12 – teaduskatse komplekt

Koduse teaduskatse tegemiseks ei ole palju vaja, enamasti piisab juba köögis olevast. Tihti jääb asi siiski teadmiste ja vanemate ajapuuduse taha, seetõttu oleks tore selline kink, kus on komplektis nii katse juhend kui ka kõik vajaminev.
Mõned näited leiate antud lingilt.

Idee 13 – õmbluskomplekt

Ühe konkreetse projekti jaoks koostatud õmbluskomplekt oleks vahva kingitus. Siit lingilt leiate juhendi, kuidas panna kokku komplekt lindude õmblemiseks, kuid tegelikult võib ju teha midaiganes?

Idee 14 – värvitavad pehmod

Joonista kangale koomiksi stiilis figuurid ja õmble need padjaks kokku. Kingile võib juurde panna ka erinevaid toone kangavärve või – vildikaid.

Täpsem juhend.

Idee 15 – kassisõbra muhv

Vanast džemprist saab vahva kassikujulise muhvi – talviseks hooajaks igati sobiv.

Juhend.

Idee 16 – kaasaskantav kunstimapp

Vali oma lapsepõlve lemmikraamat, mis on ehk liiga räsitud, et lugemiseks enam ei sobi, lisa sangad ja sisu ja ongi armas isikupärane kingitus valmis!

Täpsem juhend.

Idee 17 – põletatud piltidega klotsid

Õmblemisele vahelduseks üks puidust kingiidee. Vaja läheb erineva suuruse ja kujuga puidust klotse ning puidupõletusmasinat.

Juhend.

Idee 18 – printsessi kroonid

Isetehtud kostüümid on hea kingiidee. Ükski ema ei jõua neid nii palju valmis vorpida kui lastel soov oleks ja poe omad on pehmelt öeldes kehva kvaliteediga. Haldja võlukepikese juhendi leiate ülevaltpoolt, seekord siis lihtne õpetus printsessi krooni tegemiseks.

Juhend.

Idee 19 – sensoorse mängu komplekt

Sensoorsest mängust kirjutasin ma blogis siin.

Sensoorse mängukomplekti võiksid kuuluda igasugused toredad vidinad:
– nööbid
– klaaskuulid
– värvilised kivikesed
– suled

Kingituse puhul sobiks ideaalselt vikerkaarevärvides riis – selle värvimisega ilmselt iga lapsevanem jännata ei viitsi ja hea ju kui keegi valmis teeb 🙂 Enne palun muidugi veenduda, et lapsevanem on üldse nõus sellise segadust tekitava kingiga 😉

Idee 20 – puitketastest tähemagnetid

Kui ka sina leiad, et plastist või neoonvärvides puidust tähemagnetid ei sobi su köögisisustusega, siis siit leiad puidust ketastega magnetite tegemise õpetuse. See pole kuigi keeruline – vaja läheb puidupõletusmasinat, puidust kettaid, magneteid ja liimi.

Idee 21 – põnev otsimismäng

Vaja läheb läbipaistvat anumat, palju väikeseid vidinaid, riisi. Pildista esemed üles, et laps teaks, mida otsida ja lisa väljaprinditud leht (soovitavalt lamineeritult) mängule.

Täpsem juhend.

Idee 22 – aardekarp pähklikoores

Ilmselt see pisike aare ei anna päris jõulukingi mõõtu välja, kuid see on nii armas 🙂 Juhend.

Idee 23 – telk

Kingi lapsele mõnus lugemisnurk koos vastava raamatuga  😉

Juhend.

Idee 24 – tikkimiskaardid

Neid on võimalik teha erinevaid raskusastmeid ja seetõttu sobivad igas vanuses lapsele. Lisan mõned lingid, kust saab kaarte välja printida, kuid võite ka näiteks armsale vintage postkaardile naaskliga augud ette teha. Noorematele lastele on sobilikud suuremad augurauaga tehtud augud.

Idee 25 – oakotikesed

Tänane juhend pärineb Mutukamoosi blogist 🙂 Lisaks tööjuhendile leiate sealt mängude juhendi väljaprintimiseks.

Idee 26 – lubaduste kupongid

Lubadused võivad olla kas ühised teatris, muuseumis või kinoskäigud, kohvikuring või siis koos legode kokkupanemine. Või ka ekstra unejutt 🙂

Üks näide.

Milliseid kinke olete te ise meisterdanud? Kas jäite rahule?

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

 

 

 

7 thoughts on “20+ isetehtud kingi ideed

 1. Kristiina says:

  Keskmise lapse, poja, esimeseks sünnipäevaks meisterdamise kiik-draakoni. Suurema poisi lasteaia kingipakki panime ühe puidust kastiauto tükid, väikese haamri, mõõdulindi, väikesed naelad, paar laste plaastrit (juhuks, kui peaks töö käigus õnnestus juhtuma ;-)) ja muidugi joonise, mille järgi auto kokku panna. Laps võis ise seda hiljem värvida. Meil siiani see alles, 10 a hiljem. 🙂 Sel aastal teeme lasteaias sabaga villapalle 🙂
  Tahaks 2,5 aastasele ise teha puidust nuku vankrit aga ei ole päris kindel, kas jõuame, pole veel leidnud head õpetust…

  • mutukamoos says:

   Oi kui palju asiseid asju olete meisterdanud! Mis need sabaga villapallid on? Või õigemini – kuidas tehakse?
   Ma vahepeal unistasin ka ise nukuvankri tegemisest, aga nii, et korvi osa oleks punutud: Korvi oleks tellinud aga otsides selgus, et see pole ühel juhul võimalik ja teisel juhul rahaliselt mõistlik. Õnneks leidsin kohe peale seda osta.ee-s ühe kasutatud punutud nukuvankri, mis vajas ainult veidi üles vuntsimist (millega ma olen ikka veel poole peal).

   • Kristiina says:

    Ma ei tea veel täpselt, kuidas neid villapalle tehakse, peale 8.ndat detsembrit aga juba tean ja siis võin jagada õpetust 🙂 Aga arvan ise, et see on viltimise tehnikas ja saba siis vilditakse ka külge. Eelmisel vanemate õhtul viltisime igatahes lambaid, täitsa vahvad said 😀 Ma nii ootan Waldrof nuku koolitust, mis aga tuleb vist alles kevadel. Suur unistus on lastele ise nukke teha 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga