Raamatuarvustus: Mauri Kunnase “Jõuluvana”

kunnas_jouluvana_kaas

Kuigi haigus mu vahepeal maha murdis, jätkan raamatututvustustega. Alustan jõuluteemalistest, et enne pühi nendega ikka ühele poole saada. Ja siis jõudumööda tulevad ka teised 🙂

Jõuluvana
Autor: Mauri Kunnas
Kirjastus: Sinisukkk, 2000/2012

kunnas_jouluvana_018

“Jõuluvana” on esimene Mauri Kunnase raamat meie riiulis aga mulle tundub, et see ei jää viimaseks. Mul on lapsepõlvest jäänud armastus detailirohkete pildiraamatute vastu ja nii ma ikka soetan neid oma lastele ka. Et ehk nad jagavad mu vaimustust. Selle raamatu ma valisin välja teiste seast põhjusel, et kirjeldab elu Jõulumaal. Kuna Tirtsu jaoks on kõik jõuluvana ja päkapikkudega seonduv alles avastamata valdkond, siis selline raamat tundus sissejuhatuseks hea.

Kadri Lambrine blogist nimetas nii armsasti sedalaadi raamatud kubisemisraamatuteks. “Jõuluvana” ei ole selle liigi esindaja puhtal kujul, sest sisaldab päris palju teksti. Nii palju, et ega neljase tähelepanu alati tekstil püsida ei suudagi, eriti kuna nii palju on uurimist. Ühe õhtuga me seda raamatut läbi ei loe. Muinasjutuna ehk isegi loeks aga siin on nii palju infot, mida seedida, et seni pole õnnestunud jutti lugeda.

kunnas_jouluvana_019

Raamat kirjeldab elu jõulumaal. Saame piiluda päkapikkude kooli ja töökotta, kus kõik laste kingid valmivad. Samuti saame teada, kuidas jõulumees kingid kohale toimetab ja mida teevad väsinud päkapikud peale pingelist jõulukuud. Pildid on mõnusalt humoorikad ja huvitavad vaadata ka täiskasvanuil.

Konkreetselt selle raamatuga on poodides kehvad lood – ma ei silmanud seda ei Rahva Raamatu ega Apollo veebipoes. Küll aga on Kunnasel teisi jõuluteemalisi raamatuid, mis küll poes saadaval – “12 kinki jõulutaadile” ja “Jõulutaat ja nõiatrumm”.

Ma nüüd vaikselt piilun Mauri Kunnase teisi raamatuid ka, sest selliseid detailirohkeid pildiraamatuid on meie kodus vähe. Millised teil on ja kas kiidate?

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

12 thoughts on “Raamatuarvustus: Mauri Kunnase “Jõuluvana”

  1. K. says:

    Jõuluvana ja 12 kinki Jõuluvanale on mu lapsepõlve jõuluraamatud! 🙂 Need 1990 aastast pärit vihik-köites teosed on siiani riiulis aga suurest raamatuarmastusest ka korralikult väsinuks loetud. Suur oli rõõm, kui möödunud talv poest kõvakaanelise Mauri Kunnase Jõulujutud ( http://www.rahvaraamat.ee/p/jõulujutud/48945/et?isbn=9789949340743 ) leidsin, seal lisaks eeltoodud kahele raamatule lisaks ka Jõulutaat ja nõiatrumm. Ja otseloomulikult tõin selle koju kaasa 🙂
    Lapsepõlvest mäletangi seda mõnusat detailirohkust ja joonistusstiili. See lõi kohe kuidagi sellise erilise jõuluootuse tunde ja nendesse piltidesse sai nagu nö sisse minna ja kogu seda päkapikkude elu vahetult kogeda ( segane lause aga loodetavasti mõistetav 🙂

  2. lambrine says:

    Meil on Jõuluvana raamat soovinimekirjas, praegu küll siis jah selle Jõulujuttude kogumiku näol. Meie lemmikuks on aga Kunnase Ööaeg, selle aasta üks loetumaid raamatuid päris kindlasti. Soovitame! 😉

  3. aleuti says:

    Meil tulid üksvahe raamatukogust kaasa vaheldumisi Kunnase “Pööraselt põnev autoraamat” ja Richard Scarry “Autod, kallurid ja muud liikuvad asjad”. Ja niimoodi umbes aasta järjest 😀 Nad on mõnes mõttes sarnased, mulle endale meeldib Scarry rohkem aga samas tundub, et Kunnase raamatud on pikaealisemad, kuna sisaldavad palju selliseid detaile, mis avanevad lapsele aegamööda, mida rohkem tal maailmast ja meie kultuurist teadmisi on. Täna hommikul, kui väike inimene otsustab lõpuks ärgata, tuleb advendikalendrist välja Kunnase “Jõuluvana”

  4. Pille says:

    Raamat, kus väike päkapikupoiss Ville Jõuluvanale 12 kinki teeb on väga tore ja lõbus ning minu lastele väga meeldib. Eriti tore on igalt pildilt väikest kelmikat Tolmukübet otsida. Raamatutest on meie pere lemmikud veel “Tere, Volli” (I. Tomusk), Kivirähu “Karneval ja kartulisalat” ning minu enda lapsepõlvest “Pätu” (A. Reinla).

  5. Kristiina says:

    Mul olid lapsena olemas nii “Jõuluvana” kui ka “12 kinki jõuluvanale” ja viimane neist oli vaieldamatu lemmik, nii et kindlasti julgen soovitada

  6. Kristhel says:

    Mäletasin seda raamatut algklasside ajast koolist kui käisin pidevalt raamatukogus neid maruvahvaid päkapikupilte vaatamas. Ja nüüd mõned aastad tagasi hakkasin poodidest otsima. Ja tõin kõik raamatud koju! Ma jumaldan Mauri Kunnase raamatuid ja neid lahedaid joonistusi 🙂 Vaieldamatu lemmik!

  7. Laura says:

    Need 1990.aastal ilmunud Kunnase raamatud on ka minu vaieldamatud lemmikud senini. Lisaks vaatamisele oli neid pilte tore ka ise proovida joonistada. Ma soovitan hoida silmad lahti ka teiseringipoodides, näiteks nii Raamatukois kui Vanaraamatus tundub, et on mingi aeg neid ikka liikunud.

  8. Diana says:

    Meil kodus Kunnase “Pööraselt põnev autoraamat” ja “12 kinki jõulutaadile”. 4-ne vennas huvitub esimesest, teine hetkel pigem minule 🙂 2-ne õeke eelistab hetkel veel puhta pildiraamatuid.
    Aga tõesti fantastilised pildid! Ma tahaks ka kõiki jõuluteemalisi koju.

    Sellega seoses meenus, et kunagi oli mul üks tore värviraamat, jõuluteemaline. Päkapikud ronisid suure maja akna taga ja pilte oli mu meelest jõulumaast. Ei ole ma seda ema kodust üles leidnud ega kunagi kuskil poes kohanud midagi sellist. Jube kahju on… Rohkem kui 20 aastat hiljem ikka igatsen neid toredaid pilte.

  9. helikunnapas says:

    Minu jaoks meenuvad samuti Kunnase raamatute pehmekaanelised köited 1990ndate algusest. Ilus mälestus lapsepõlvest. Seekord enda põnnidele neid veel ei ostnud, kuid kindlasti on plaanis. Meie neli pisikest on kõik koolieelikud ja sellistele sobivad just raamatud, kus on piisavalt huvitavad pildid teksti kõrval. Laste piltide kommentaare kuulates kujuneb sellest vahel omaette uus lugu. See on nii vahva!

  10. mutukamoos says:

    Ohhoo, nii paljudel teil lapsepõlvemälestus Kunnase raamatutega! Ma tunnen end nüüd hiiglama vanana, sest minu lapsepõlve lektüüri need ei kuulunud. Häguselt tundusid tuttavad küll, kuid ma kahtlustan, et ju ma olin siis nende lugemiseks veidi liiga vana 🙂
    Igatahes aitäh soovituste eest, panen need kõrva taha! Ja vabandan hilise vastamise pärast, meil oli siin vahepeal kodus korralik laatsaret (mina kaasa arvatud) ja blogi jaoks mahti ei olnud 🙁

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga