Looduskatsete klassika – kuidas lilled vett joovad?

loodusõpetuse katse lilledega

Ma arvan, et seda katset on küll vist kõik lapsepõlves teinud? Oma lapsepõlvest mäletan lillede värvimist kui väga maagilist nähtust. Lisaks vau-efektile õpivad lapsed selle katse kaudu, kuidas vesi lilles liigub. Eksperiment on nii lihtne, et ma loodan, et kordame seda sel aastal veel mitu korda, et asi kinnistuks.

värvitud_lilled_014_v

Tõin õuest mõned lumikellukeste õied ja valisin katse jaoks kolm läbipaistvat klaasi, et värviline vesi oleks ikka hästi näha. Lisasin Tirtsu nähes igasse klaasi vett ja siis toiduvärvi. Juba see oli omaette vaatemäng, kuidas värv vees laiali liigub. Asetasin igasse klaasi kaks õit ja jäime ootele.

Tulemus ei andnud kaua oodata – juba mõne tunni pärast olid lilled silmnähtavalt värvunud. Esimesi märke võis ka varem silmata.

Tirts arvas, et ka ükssarvik peaks kompositsiooni lisanduma 🙂 Väikestiviisi võlumaa see ju on.

värvitud_lilled_015_v

Kõige kiiremini paistis välja sinine värvumine, kollane ei andnud erilist tulemust. Selle klaasiga katsetasime värvide segamist – lisasin sinna kõrvalklaasist törtsu sinist. Tirts oli elevil, kuidas sinine muutis kollase roheliseks. Seekord oli lille roheliseks värvumine ka hästi näha.

värvitud_lilled_016_v

Lisaks põnevusele on see kompositsioon oma värvikülluses ka mõnus silmale vaadata. Peaasi, et väikesed käekesed klaase suure uudishimuga ümber ei aja ja kogu lauda ära ei värvi 🙂 Päev hiljem on punase klaasi õied juba väga-väga erkpunased ja kihvtid. Kui need lilled ära närtsisid, siis avaldas Tirts soovi uued tuua 🙂

Milliseid looduskatseid te olete kodus teinud?

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

8 thoughts on “Looduskatsete klassika – kuidas lilled vett joovad?

 1. Kristi says:

  Ma ilmselgelt linnalaps, sest sellest katsest kuulen tõepoolest esimest korda aga väga lahe idee. Teen oma poistega järgi 🙂

  • mutukamoos says:

   Heh, mu meelest oli see katse isegi mõnes kooliõpikus. Ma vähemalt mäletan, et ise lugesin sellest kuskil ja siis planeerisin, kuidas teha. Meie ajal oli toiduvärvi asemel kasutusel tint 🙂 Nüüd kogun kuivanud vildikaid, et nendega ka proovida.
   Ja proovige kindlasti. Su poisid suuremad ka, las passivad ise juures, sest tulemused ilmnevad päris kähku. Meie omad läksid vahepeal mängima, polnud kannatust. Ja saate ka nii proovida, et on erineva pikkusega varred ja siis milline kiiremini värvub.

 2. Kaarina says:

  oh kui põnev. Ma ka pole sellest kunagi kuulnud. Proovin homme kas mustikas ja spirulina ka toimivad =))

  • mutukamoos says:

   Väga hea, anna siin ka teada! Meil nt vesivärvide lahus hästi ei toiminud aga kui asendasin toiduvärviga, siis töötas ilusti. Nii et tundub, et õnnestumine oleneb sellest, mis värviga tegu.

   • Kristel Pikkas says:

    Kuskohast olete leidnud toiduvärve? Pärnus leidsin lõpuks peale lõputuid poodide läbikammimisi vaid pulber-toiduvärvi. Vedelat toiduvärvi pole… 🙁

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga