Legokomplektid, mis ei süvenda soostereotüüpe

legod-tudrukutele-3

Mõned aastad tagasi kirjutas 7-aastane tüdruk Charlotte Lego firmale kirja: “Mulle meeldivad Legod, aga mulle ei meeldi, et seal on rohkem Lego poisifiguure ja tüdrukute omi imevähe.” Lego maailma tüdrukud on hõivatud koduste tegevustega, rannas käimise, pidutsemise ja ostlemisega samal ajal kui poistel on ametid, nad päästavad elusid ja käivad seiklemas.

Olen ise sama asja üle pead murdnud – ma ei taha, et mu kaks tütart arvaks, et tüdrukutele sobivad tegevused on vastavuses Lego Friends seeriaga ja muud valdkonnad jäävad poistele. Olen nüüd püüdnud meile koju soetada Lego komplekte, mille tegevus on veidi tõsisemast valdkonnast ja kus sisaldub ka naisfiguure. Tuleb tunnistada, et nende leidmine on paras pähkel. Hiljuti panime kokku Lego City sarjast vulkaaniuurijate komplekti, kus oli ka üks naisfiguur. Suur oli mu heldimus kui peale seda rääkis Tirts pikka aega, kuidas temast saab vulkaaniuurija. “Emme, miks sina ei hakanud vulkaaniuurijaks?” küsis ta. Ma ei osanud muud vastata, kui et ma ei teadnud, et selline elukutse on olemas. “Pole hullu, ma toon sulle ka ühe tulekera kui ma vulkaaniuurijaks hakkan!”

legod-tudrukutele_v

Korjasin meil hetkel müügilolevast Legode valikust välja komplektid, kus:
a) on naisfiguurid
b) tegevusala on naistele mittestereotüüpne ehk tehnilisemad alad** või seiklusliku iseloomuga

Jah, Friends sarjas oli tervelt kaks komplekti, mis neile kriteeriumitele vastasid. Kuidas teile tundub, kas kipub pigem nii olema, et tüdrukutele ostetakse Friends sarja ja poistele muid, sh City sarja? Kui sageli on juhtunud, et teie tütrele on kingitud või olete ise ostnud City sarja? Mulle tundub, et pigem ikka kipuvad kõik vaatama Friendsi poole kui tüdrukutele kinki otsivad ja nii need soostereotüübid vaikselt tekivad. Kuskilt on kõrvu jäänud, et uuringute järgi suur osa tüdrukuid isegi ei kaalu mõnda tehnilisemat laadi karjääri, sest on levinud arvamus, et see on poiste valdkond. Kuigi meil on kodus printsessid ja haldjad ja kleidid ja ehted väga teemaks, siiski olen püüdnud lastes tekitada arusaama, et üks ei välista teist. Sa võid kanda oma printsessikostüümi ja ikka unistada kosmosesse lendamisest või maadeavastamisest.

legod-tudrukutele-1_v

Kusjuures, kui ma nüüd selle postituse jaoks hakkasin välja otsima City sarja komplekte, kus oleksid naisfiguurid sees, avastasin, et neid komplekte on rohkem kui ma seni arvasin. Enamvähem igas valdkonnas (raudtee, lennujaam, kosmoseuurimine, süvamere avastajad jne) on vähemalt üks komplekt naisfiguuriga. Kahjuks on küll enamasti max 1 naine nt 2-3 mehe kohta. Aga asi seegi – kui see üks naine ka paneb 5aastase mõtlema, et temast võiks laavauurija saada, siis on ju hästi? Ilmselt on naisi neis komplektides ka raskem märgata, sest enamasti saab vahest aru ainult pikkade ripsmete ja värvitud suu järgi, erinevalt Friends sarja miniseelikutes figuuridest. Ja ei peakski ju üldse probleemi tegema kui figuurid pealtnäha nii sooneutraalsed on, eriti skafandrites. Ei teekski, kui ainult mõnele figuurile poleks silmnähtavat habemetüügast peale joonistatud 😀 Ja ei teekski, kui mu 5-aastane ei küsiks küsimusi stiilis, kas ainult mehed võivad jalgpalli mängida (EM-i ajal sel suvel, sest siis oli ju ainult mehi väljakul näha). Uskumatu, kui vähese info pealt nad põhjapanevaid üldistusi teevad!

Kui lugeda põhjusi, miks Lego läks soolise eristamise teed (sest varem osteti Legosid ca 90% ulatuses poistele), siis võib ju müüginumbrite tõusu põhjal öelda, et hea, et tüdrukud on nüüd vähemalt ehitama hakanud. Jah, see on hea, kuid mis sõnumi need roosad komplektid neile tüdrukutele saadavad? Ja mitte värv ei jää mulle hambusse, vaid rollid, millesse tüdrukud on neis komplektides pandud ja millega mängides kinnistuvad ka väikeste tüdrukute teadvusse soostereotüübid.
Hea on, kui need klotsid lendavad ühisesse hunnikusse ja lõpuks mängib laps seda mängu, mida ta parajasti soovib. Sest kui vanemad on teadlikud mõtteviisist, mida stereotüüpsed lelud kinnistavad, vestlevad nad lapsega neil teemadel ka rohkem.

Ja siin ka mainitud komplektid:

  1. 41116 LEGO Friends Olivia uurimisauto – observatoorium ja tähtede uurimine
  2. 41121 LEGO Friends Seikluslaagris parvetamine – seiklused ja matkamine
  3. 60120 LEGO City Vulkaani põhikomplekt – vulkaaniuurimine
  4. 60122 LEGO City Vulkaani roomikauto – vulkaaniuurimine
  5. 60123 LEGO City Vulkaani varustuskopter – vulkaaniuurimine
  6. 60107 LEGO City Tuletõrje redelauto – päästjad
  7. 60077 LEGO City Space Port Kosmose põhikomplekt – kosmoseuurimine
  8. 60092 LEGO City Süvaallveelaev – süvamereuurimine
  9. 60106 LEGO City Tuletõrje põhikomplekt – päästjad
  10. 60091 LEGO City Süvamere põhikomplekt – süvamereuurimine

Tegelikult on naisfiguuridega komplekte veel, ma ei hakanud siia kõige kallimaid panema, samuti ühe valdkonna kohta mitte liiga palju.

P.S. Ma pole täiesti Friends sarja vastu, ka meil on kodus neid komplekte ja lausa minu algatusel siia sattunud.

*Fotode autorid: Kõik komplektide fotod on tootjalt. Esimene foto on minu tehtud.
** Tehnilisemad alad, et murda müüti mutrid+poldid=poisid.

Loe ka teisi postitusi MÄNGUASJADE kategooriast.

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

23 thoughts on “Legokomplektid, mis ei süvenda soostereotüüpe

  1. Mari-Liis says:

    Minu arust on Lego üldse kuidagi alla käinud, võrreldes kunagise ajaga. Mulle eriti ei meeldi, et Lego on läinud kindlalt piiritletud sarjade peale, olgu siis need mõeldud poistele või tüdrukutele või mõlemale korraga, aga kogu sari koosneb klotsidest, millega on mõeldud kokku panema kas ainult ühte moodi asja või siis piiratud arvu variante.
    Palju raskem on leida mitmekesiseid universaalseid klotside komplekte, millega võiks lapsed ise omast peast välja mõelda piraadilaeva või printsessilossi või mistahes oma maailma. Ikka laiutavad riiulitel Chimad, Ninjad, Friends’id või Elves’id. Ja ma pole enam aastaid näinud ainult rattaid, katuseid või muid majadetaile sisaldavaid komplekte, kuigi need on vahel kõige olulisemad, sest lapsed tahavad ise midagi leiutada ja kokku panna. Tegelikult netipoodidest neid isegi leidub, küsimus on selles, et meie kaupmehed toovad maale miskipärast seda ettenämmutatud pudi, arvates, et seda saadab suurem müügiedu.

    • mutukamoos says:

      Mari-Liis, ma ei teadnudki, et universaalseid komplekte ka olemas on! See oleks ju küll hea kui Eestis ka neid müüdaks…. Miks Lego sarjade teed on läinud – nii väga kui mulle sa ka ei meeldi, aga selline turundus töötab. Kasvõi seesama Friends sari, sellega nad võitsid palju kliente juurde…

    • Alice says:

      Oi aga Lego universaalsete klotside komplektid on täitsa olemas ja on alati olnud. Tavaliselt need ongi just need kõige esimesed komplektid mis lastele ostetakse, sest väikesed lapsed ei oskagi veel juhendite järgi asju nii häti kokku panna ja kasutavad Legosi niisama ehitamiseks. Komplektiga on küll kaasas ideedeleht lihtsamatest asjadest, aga see on vaid ideeleht.
      Meil ongi Lego Classic klotsid peamiselt kasutusel. Need tulevad tavaliselt ka sellise hea suure plastmass sangaga ‘ämbriga’ (vähemalt vanema versiooni omad, uuemad on lihtsalt plastmass kaanega kastid) kuhu on hea ja kege alati neid klotse ka pärast kokku koristada.
      https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=lego+classic&rh=i%3Aaps%2Ck%3Alego+classic
      Huvitav et Eestis neid siis ei müüda?? 🙁
      Rattaid ja aknaid peaks ka saama eraldi juurde ostma. Võib olla ei ole väga populaarsed ja igas poes ei müüda, aga suuremate lego müüjate juures küll. Internetist kohe kindlasti.
      Ebay on hea koht kust näiteks just rattaid väga odavalt saab.
      Meil tegelikult on siin Inglismaal ka eraldi LEGO poed kus on kohe eraldi sein kus konteinerite sees igasugu lahtiseid legoklotse müügil. Sealt saab neid klotse osta nagu lahtiseid komme kaalu järgi 🙂 (Pane google image otsingusse lego store)

        • mutukamoos says:

          Need Classicud on Eestis täitsa müügil – aga ma arvasin, et see on vahepealne suurus Duplo ja siis nende City/Friends jne vahel? Kas need detailid sobivad City ja Friends sarja suurustega?

      • Mari-Liis says:

        Eestis müüakse Lego Classicu komplekte küll, aga täna just ekstra poest toodud Lego kataloogist vaatasin järgi, et sellele sarjale pühendatakse vaid 2 lehekülge (120’st). Ja komplektid varieeruvad vaid klotside arvu järgi.
        Samas, oma 8-10 a tagasi võis veel vabalt meie poodidest neid lisaklotside komplekte osta ning mäletan, et sisuliselt viimase kuu raha eest ma need kunagi soetasin. Mõtlesin küll, et paras risk, aga näed, vist sain Eesti (no olgu Tartu) viimased ja pole kordagi kahetsenud.
        Muidugi on netist neid eritükke võimalik tellida, aga minu nurin on sellest, et küsimus on põhimõtteline pahameel meie kaupmeeste valikute üle. Muidugi, Eveli, on sul õigus, erilised sarjad, mida saab veel pealegi pidevalt uuendada, suurendavad läbimüüki ja Lego riiul on teinekord sama ohtlik, kui kommiriiul, sest laps arvab, et seda või teist asja on KOHE KINDLASTI vaja saada. Samas, mõnikord on õnnestunud kodus näidata, et ihaldatud komplekti saab juba ka olemasolevate klotsidega üles laduda. Üks selline näide oli Lego Simpsonite maja, mille me joonise järgi oma klotsidest üles ladusime. Siiamaani seisab see koos ja pole kordagi tulnud küsimust, et oleks vaja laiali lammutada.
        Tegelikult on Legod lahedad ja kui veidi pingutada, saab kõik kätte, mida soovid. Peale selle mulle meeldib, et ka üle 10 aastased tüdrukud käivad meil külas nendega mängimas.

  2. Alice says:

    Sa nagu oleks mu mõtteid lugenud või mind täna lego riiuli ees näinud 🙂 Ma sattusin just täna lapsega poes lego osakonda (harv nähtus, sest tavaliselt seisame ikka playmobil riiulite ees). Kõikide nende saadaolevate lego komplekide seast valis laps jõuludeks välja selle komplekti
    https://www.amazon.co.uk/LEGO-City-Great-Vehicles-60117/dp/B013GY8TH2/ref=sr_1_2?s=kids&ie=UTF8&qid=1478380636&sr=1-2&keywords=lego+city
    Ma üldse ei imestanud, sest talle on alati autod, inimesed ja loomad meeldinud ja just mõtlesin seal riiuli ees, et nii tore et ta automaatselt Lego Friends-ide ja Lego printsesside poole ei vaata vaid valibki seda mis talle huvi pakub.
    Me laps ei ole küll suur lego fän olnud, aga oleme ise ostnud ja ka klassikaaslased on paaril korral kinkinud just Lego city sarja asju (üks klassikaaslane veel sellise auto, lennuki laeva komplekti ja seda ilma, et ta oleks eelnevalt teadnud meie lapse eelistusi ).
    Ma ise polegi enne märganud, aga nüüd vaatasin Amazoni lehelt ja neid tüdrukutega City sarju on ikka üsna palju.

    • mutukamoos says:

      Alice, ma vaatasin sedasama komplekti, et Tirtsule võiks selline meeldida 🙂 Ta ei ole küll eriline autode fänn, aga rollimängudes kasutab ta neid palju.
      Meil on väiksemad legod alles uus teema, kuid hetkel ma suurt fännamist ei näe. Pigem on ühekordne kokkupanemise rõõm ja siis juba teiste mänguasjade manu. Ja ei ole vahet, kas on printsessilossi komplekt või täheuurija.

      • Alice says:

        Ja jah, meil sama asi, et nende komplektidega eriti ei mängita pigem just ehitatakse ise klotsidest erinevaid asju ja siis mängitakse nendega. Lego auto komplektidega aga mängitakse küll pärast kokkupanemist edasi (mitte et meil neid palju on). Lego Friend sarjast kasutatakse vaid väikeseid koeri ja kasse ja vahel ka mõnda tüdrukut, aga enamuses ikka neid kandilisi Lego inimesi.

        • mutukamoos says:

          Jah, meil sama teema. Nt sellest Olivia täheuurimise komplektist läks auto käiku, mõnikord ka see minifiguur, aga muud osad jäävad nagu on…

  3. Silja says:

    Meil veel väikeste Legode jaoks vara. Ja Duplotes on enamasti nii poisse kui tüdrukuid, seega pole teema üle vaagima hakanud. Aga mis mind ennast rohkem selle Lego teema juures hämmastab, on see, et paljud hoiavadki ostetud Lego komplekte eraldi. Et see nüüd siin on haiglakomplekt ja see nüüd siin politseikomplekt ja jumalapärast ei tohiks laps neid sassi ajada. See ju seab lapse kujutlusvõimele piirid ega lase laiemalt ja loovamalt mängida.

    Samas, meil kodus sellist suurt printsessitamist pole ja kuna mees on kalur ja keevitaja, siis plika (3a) nendest aladest tunduvalt rohkem teadlik, kui nii-öelda stereotüüpsetest naistealadest. Ja nukkude vastu siin majas ei tunne keegi huvi. Nukukärugi pigem on kas autodele või äärmisel juhul pehmetele kaisukatele. Aga võib-olla ma ise teadlikult juba olen rohkem vältinud neid liiga printsessilikke ja sädeleb-sädeleb asju, sest olgem ausad, lasteaiast ja algkoolistki hakkab seda teemat palju sisse pressima nagunii. Seega alustalad kodus tahaks rohkem reaalsematele ja vajalikematele asjadele rajada.
    Oih, kuidagi laialivalguvaks läks see kommentaar. Aga igaljuhul huvitav on paari aasta pärast lapsega Lego riiuli ees seistes näha, millise komplekti ta ise kõige meelsamini valib 🙂

    • mutukamoos says:

      Hahaa, ma olin ka alguses põnevil, mida ta küll valib. Mitu aastat tagasi seisime pärlite riiuli ees – laps valis roosa. Ma suunasin, et äkki ikka see või too värv. Mkm, roosa.
      Enne peole minekut kleidivalik – ma tõstan kapist välja ilusa rohelise kleidi. Vaatab ja keerab ümber, üle õla hõiskab: “Ma lähen valin midagi roosat!”.
      Kusjuures ma olen püüdnud, ise ei ole väga blingbling maitsega jne, aga no see sädelus ja roosa lihtsalt hiilib kuskilt koju 😀 Ok, meil oli enne roosamaaniat ka roosasid riideid, sest enamus asju teiselt ringilt ja eks sealt ikka pudeneb neid. Praegu olen võtnud suuna, et kuitahab sädelevat, las siis saab. Praegu on veel see iga, kus see sädelus ei mõju kohatult. Las elab praegu selle faasi üle kui et 50selt 😀
      Ja nukukäru on meil pop, mõlema lapse jaoks. Olen püüdnud nii teha, et saadaval on nii autod kui nukud-kärud ja nad valivad nukud. St autodega ka ikka mängivad, aga mitte nii, nagu olen näinud poisse mängimas, et parklatäis ja siis sõidavad ja sätivad. Meil on nad ikka loomade ja inimeste veoks kasutusel.

  4. Aleuti says:

    Ma soovitaks ka esimese legona Lego Classicut. Ja kui ma viimati poes Lego riiuli ees seisin siis oli seal ka karbitäis erinevaid tegelasi, selliseid tavainimesi. Üks neist oli lausa ratastoolis, kui ma õigesti mäletan. Aga mitte nii ammu olid legotegelased kõik neutraalsete nägudega. Nii et mängisid nendega keda tahtsid: naist, meest, lahket politseiniku või hoopis mõnda kurjami. Nüüd on ju ka tegelaste tunded ette määratud ja hämmastavalt paljud neist on kurjad või vihased.

    • mutukamoos says:

      Jaa, legoinimeste komplektist oli meil sõbrannaga ka juttu aga siis vaatasime, et pildil on rollid ikka veidi stereotüüpidesse kalduvad. Loomulikult karbist väljas on nad kõik segamini ja kasuta, kuidas tahad. Ma ei tea, kuidas teised lapsed neid komplekte käsitlevad, aga Tirts vaatab väga suure huviga kaanel olevat pilti ja lavastatud tegevust. Jah, ta ei mängi selle järgi, aga usun, et kui näeb, et naistele on alati sarnased rollid antud, siis see jääb kuhugi ajusoppi. Nt see jalgpallurite märkus (et kas ainult mehed tohivad jalkat mängida) – meil ei olnud EM ajal kodus jalgpalli üleküllust. Telekanaleid meil pole ja mees vist midagi arvutist vaatas. Seega lapsed nägid jalkat kas vilksamisi üle isa õla või kuskil küla peal ja ometi nii vähesest nägemisest tekkis eelarvamus.
      Ja täitsa piinlik, et ma Classicu komplektid alles nüüd “avastasin”. Mul oli ikka kindel veendumus, et nende suurus on vaheetapp Duplo ja nende pisemate vahel 😀

  5. kadri | lambrine says:

    Ma olen sinuga, Eveli, täpselt samal seisukohal. Mind samuti häirib see, milline on nö tüdrukute Legode valik, need tegelased seal ei tee mu meelest (peaaegu) mitte midagi kasulikku. Samas meeldivad mulle nende hulgast Friendsi ratsutamisteemalised komplektid, mis on vähem tibilikud. Mustikas nimelt käib ratsutamistrennis, niiet talle meeldib sealt omandatud teadmisi oma Lego mängudesse kaasata. Ehitab igasuguseid ratsutamisplatse tõketega ja latreid hobustele jne.
    Mustikal on kusjuures need Friendsi tüdrukud ainukesed inimfiguurid, millega ta mängib. Teda ei huvita nukud, Playmobili inimesed talle ka ei meeldi. Klassikalised Lego-inimesed on tema arvates koledad. Niiet meil on siiski peamiselt Friendsi ja printsesside Legod, lisaks üks Classic komplekt. Õnneks on nii, et õpetuse järgi pannakse need ainult esimene kord kokku, edasi tulevad juba enda välja mõeldud ehitised. Aga mina unistan samuti tõsisemate ametitega/tegevustega tüdrukute komplektidest.
    Ja mul on siin muide mõlemad (nii 4,5- kui 2-aastane) väikeste Legode hullud. Päevas mängivad vähemalt tunnikese nendega omi mänge.

    • mutukamoos says:

      Kadri, ma ka kaalun Tirtsu ratsutamistrenni panekut, teda väga hobused tõmbavad. Ei osanudki arvata, et nii noortele juba pakutakse? Kas ta käib seal täitsa üksi?

  6. Marilin says:

    Mul on kodus 2,5-aastane tirts ja üritan samuti roosat maailma lükata edasi või ignoreerida, samas võimaldada talle siiski nii nukud kui autod. Mängib meeletult palju just väikeste legodega, Classic ja Creator sarjast. Me mehega nägime poes kahte Creator sarja maja ja ostsime nad ilma pikema jututa plikale teiseks sünnipäevaks ära, mõeldes, et kui praegu vara, siis hiljem mängib. Duplodega mängib ju ka, aga pisikesed legod on ikka megahitt nüüdseks pea pool aastat. Plaanimegi Creatori ja Classicuga läbi ajada kuniks ta unistuseks saab mingi Friends või Elves vms. Juhendi järgi kokkupaneku kohta ma lugesin, et see pidi ka hullult piirama laste loovust, seega meil juhendid kopitavad pööningul, loodetavasti ka tulevikus. Igatahes uuringust selgus, et kui oskab ise ehitada, siis juhendi järgi oskab kokku panne igatahes. Tuttavate kogemused on seda kinnitanud. Ja sellest lugesin siit esimest korda, et keegi hoiab erinevaid legokomplekte eraldi. Täielik hämming. Tore oleks küll, kui legod ei oleks nii hullult sarjadesse aetud, kuid see on vist kaduvväike osa vanematest, kes nii mõtlevad.

    • mutukamoos says:

      Kahjuks kipub jah nii olema, et sarjad müüvad ja tüdrukute puhul ikka roosa-roosa ja printsessiteema. Kusjuures ma arvan, et müüb emadele ja tüdrukud ise ehk isegi väga ei hoolikski (kuni ajapikku lähevad vooluga kaasa). Mul ei ole iseenesest printsessiteema vastu midagi, mulle lapsena väga meeldisid printsessimängud ja kardinatega printessiks riietumine jne jne. Lihtsalt ei tohiks ära unustada, et ka muud valdkonnad on olemas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga