Kingiideid 5-aastasele lapsele

kingiideed-5aastasele-3

Mul on saanud toredaks traditsiooniks panna kokku laste lemmikmänguasjade nimekirju, et jagada ideid, mida kindlas vanuses lapsele kinkida võiks. Maimikueas oli see lihtsam, siis joonistusid lemmikud paremini välja ja olid ka minu silmis universaalsemad, st sai kergelt üldistada teistele lastele. Aga mida aasta edasi, seda keerulisemaks üldistamine muutub. Aina rohkem mängivad rolli lapse konkreetsed huvid. Kui Tirtsu (5a) käest küsida mingeid soove, siis suure tõenäosusega vastab ta midagi ponide valdkonnast. Mõni teine laps Frozeni, Petshopi ja ma isegi ei tea, mis tegelased poistel veel on… Ma hetkel ei lasku arutellu, et kuidas see üldse juhtus, et minu kui põhimõttelise roosamanna ja poninduse väljanaerja kodus lõpuks ponid maandusid, vaid keskendun hetkel ponidevälisele maailmale.

Niisiis, mida võiks kinkida 5-aastasele lapsele? Just lapsele. Kuigi ma koostasin seda nimekirja Tirtsu silmas pidades, siis usun, et nii mõndedki ideed on siin laiendatavad kõikidele sama vanadele lastele, ka poistele. Mõned asjad on meil järele proovitud, mõne puhul olen mõelnud, et võiks talle meeldida. Valisin erinevas hinnaklassis tooteid, et kõik leiaks midagi sobilikku. Igaks juhuks sugulastele ääremärkus, et ei, see ei ole Tirtsu jõulukinkide soovinimekiri, sest mitmed asjad, või nende analoogid, on meil juba olemas.

kingiideed-5aastasele_v

1.Helisev muusika DVD – Apollo. Või mõni muu vana hea klassikaline lastele sobilik film või lastemuusika plaat.

2. Kirja kirjutamise komplekt – Rahva Raamat. Hinnaklass 4-5 eurot. 5-aastased teevad esimesi püüdlusi kirjutamises ja miks mitte kirjutada vanaemale või kirjasõbrale?

3. Sädelevad vildikad – Lavex. Või muud kunstitarbed (augurauad, ilupaberid, kleepsud, vikerkaarepliiatsid jne).

4. Väljakaevamiskomplekt – Taibula. Pildil oleva hinnaklass on 15 eurot, kuid neid komplekte on ka oluliselt odavamaid, isegi mõneeurosed minivariandid. Olen ka kalliskivide väljakaevamise komplekte silmanud 🙂

5. Kristallikasvatus – Taibula. Hinnaklass 15 eur, aga on ka väiksemaid, alla 10 euroseid komplekte. Tegelikult on äge misiganes katsetekomplekt selles kategoorias.

kingiideed-5aastasele1v

6. Maailma piltkaart – Apollo. Hinnaklass 22 eurot.

7. Gloobus – ma siia ei pane ühtegi konkreetset linki, sest ma ei julge ühtegi soovitada. Käisin poes neid valgustusega variante piilumas ja kohtasin seal kõrval tuttavat, kes hoiatas, et tal oli selle gloobuse jalg (see kaares osa) esimesel päeval ära purunenud. Nüüd olen vaadanud, et enamusel on need jalad plastist. Milliseid gloobuseid te soovitate?

8. Valik helmeid ja ehk ka mõned tarvikud – Pärlipesa. Ja pärlite lükkimine ei ole ainult tüdrukutele. Ehk meelitab poisse nt oma nime helmestega kodeerimine või kodeeritud jõuluehete meisterdamine.

9. Paberi valmistamise kunst – Taibula. Hinnaklass 15 eurot. Meil oli mõnda aega tagasi Tirtsuga jutuks, kuidas paberit valmistatakse ja plaansin ühel hetkel seda ka omal käel katsetada, kuid seni on see mõte unustusehõlma vajunud. Ise tehes ei ole see ka kuigi keeruline, kuid komplekt teeb asja kindlasti lihtsamaks ja annab ka teisi vaatenurki juurde. Kirjeldus tundus huvitav.

10. Brio raudtee signaaljaam – Juku mänguasjakeskus. Hinnaklass 20 eurot. Selle punkti mõte on selles, et ehk on peres mõni seeria või komplekt juba olemas, millele saaks uusi jubinaid kinkida. Olgu selleks Brio, Playmobile, Lego või midagi muud. Meil on Brio raudteekomplekt ja lapsed on alati rõõmsad mõne uue osa üle, mida saab olemasolevatega sobitada.

11. Playmobil röntgenituba – Karupoeg Puhh, hinnaklass 12 eurot. Sellel punktil on sama loogika, mis eelmisel – kui Playmobil komplekte on peres juba olemas, siis neid saab ideaalselt omavahel sobitada. Erinevalt Briost pole tegelikult isegi vaja, et midagi oleks olemas. Konkreetse komplekti valikul tasub lähtuda konkreetse lapse huvidest, sest teemade valik on seinast seina.

12. Lego Classic komplekt – Klotsipood, hinnaklass 30 eurot. Komplekte on erineva suuruse ja hinnaklassiga. Classic sattus siia nimekirja inspireerituna mu Lego-teemalisest arutelust 🙂

kingiideed-5aastasele2v

13. Klean Kanteeni roostevabast terasest joogipudel – veepudel.ee, hinnaklass 18 eur. Meil said mõlemad lapsed need eelmise aasta jõuludeks ja oleme väga rahul.

14. Taskulamp või pealamp – Matkasport. Isegi kui pere pole väga matkajate tüüpi, siis tubastes tingimustes leiavad lapsed taskulambile lõputuid rakendusi. Meie põnnid armastavad varjuteatrit teha.

15. Lauamäng Labürint Junior – Photopoint, hinnaklass 18 eur. Tirtsul on hetkel suur huvi labürintide vastu ja see on üks ta lemmikuid lauamänge hetkel (meil on Frozeni versioon). Vaata ka teiste lauamängude soovitusi.

16. Taskulamp-projektor – 4kids, hinnaklass 12 eur. Meil on kodus üks reisilt toodud variant, kus pildid jutustavad lugu ja see on laste seas täielik hitt.

17. Magna-Tiles magnetitega ehituskomplekt – hinnaklass 100 eur, Amazon.co.uk (affiliate link). Ma ei tea, kes sellest komplektist rohkem vaimustuses on – mina või lapsed. Tegemist on kalli investeeringuga, kuid see annab minifiguuridega rollimängudele nii kõvasti juurde. Kui võrrelda nt legosid ja magnetkonstruktorit, siis viimasega valmivad ehitised kiiremini ja saab rutem fantaasiamängu kallale asuda. Seetõttu sobib ta hästi neile lastele, kes muidu klotsidest vaimustuses ei ole ja heal meelel ainult nukkude-loomakeste ja teiste figuurikestega (loe:ponidega) mängiksid. Läbipaistvaid detaile saab tagant valgustada ja anda mängule maagiat ja värviilu juurde. Kuna erinevalt teistest Eestis müüdavatest magnetkonstruktoritest on siin magnetid tahvlite sees, mitte lahtiselt kuulikestena, siis sobib ka pisematele lastele.

Mida teie siia nimekirja lisaksite?

Varasemad kingisoovitused:

1-aastasele

2-aastasele

3-aastasele

6-aastasele

30 kinki, mis ei ole mänguasjad

Väikesele aednikule

Õuemänguasjad

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

16 thoughts on “Kingiideid 5-aastasele lapsele

 1. Kristiina says:

  Oh, Eveli, ole sa tänatud selle asjaliku nimekirja eest, tahaksin sind praegu tänutäheks kallistada!!! 😀 Ma sain siit nii mitu ideed, et nüüd ei teagi, mida valida 😀 Kuigi meie pea 5-aastase poja suur soov on saada puldiauto, siis ma olen ikka proovinud teda ümber veenda, tuginedes sellele, et koerale (ja peagi majja saabuva kutsikale) ning kassile ei meeldi kindlasti toas ralliv auto, siis leppis mõttega, et ehk saab sellise, millega saab õues sõita. Aga samas ma mõtlen, et kui kinkida talle nt paberi valmistamise komplekt, siis on ta selle üle ka õnnelik, ta lihtsalt ei oska selliseid asju tahta. Eks nad tahavadki seda, mida kuskil näevad. Samas on meil võimalik neid suunata huvitavamate mängude juurde ja tihti lähevad need silme eest kirjuks ajavad asjad ruttu meelest. Nii, et mina võtan selle riski ja komplekteerin sinu nimekirja järgi eriti ägeda paki kokku. Tellisin just soodushinnaga kineetilist liiva, see on meil imekombel otsa saanud…Samuti plaanime pakki panna Lego ehitusplaate, tahaks kunagi valmis saada nn Lego lauda, kuhu neid plaate saab peale liimida ja siis laual ehitada. Praegu on nt Kaup24 e-poes neid plaate soodushindadega.
  Kolme aastase neiu unistus on muusikaga ehtekarp. See on jällegi seetõttu nii, et ta poes sai ühe näppu, tegi kaane lahti ja see hakkas laulma. Samas ei ole ma kindel, kas see just kolme aastasele hea kink on. Nii, et nüüd ma panen H-le nimekirja kokku ja lähen otsin üles su postituse 3-aastastele mõeldud kinkide kohta. Aitäh sulle, armas Eveli! 🙂

   • mutukamoos says:

    Võta heaks! 🙂
    Vaatasin su lingitud putukamängu – Tirtsule meeldivad hetkel sellised Tsirkuse stiilis mängud, et selles mõttes läheks ilmselt peale. Kahjuks on seal ainult väike pilt, et täpsemalt hinnata, aga mulle tundub, et takistuseks võib saada see, et käsud (mine tagasi-edasi) on kirjutatud ja nad ei oska ju veel lugeda. Seega iseseisvalt mängida ei saaks.
    Ära puldiauto mõtet veel maha mata 🙂 See ikka iga poisikese unistus. Ta on küll lärmakas ja tüütu, aga minu hinnangul ka arendav, sest see nõuab oskust, et kuhu ja kuidas autot juhtida, et ta sõidaks ka sinna, kuhu tahad. Me kinkisime isegi selle Tirtsule üks aasta, aga praegu on ta kahjuks parandamist ootavate asjade hunnikus, sest väike õde (kes tollal oli veel väga väike) sai puldi kätte ja väänas antenni pooleks… Unistuste täitumise osas – ma olin kahevahel, et kas meile on tõesti veel ühte poni majja vaja. Tirts nimelt unistab Printsess Taevaliku ponist. Siis aga arutasime mehega, et mõned unistused võiksid ikka täituda, et laps tunneks, et unistused võivad teoks saada. Muidugi me ei osta kõike, mida laps tahab (nt üllatusmunadega on meil pidev vaidlus), aga kuna ma tean, et see on ta nr 1 unistus, siis otsustasime, et Jõulumees võiks ju selle ühe unistuse täita, isegi kui see meie meelest mõttetu vidin on…
    Selles osas ma olen Sinuga väga nõus, et lapsed tahavad seda, mida näevad ja teisi asju ei oska tahtagi (mis neile ehk rohkem rõõmu ja tegevust pakuks). Seepärast ma ei poolda ka seda, mida tean, et mõned vanemad rakendavad, et annavad lapsele Juku kataloogi kätte ja las valivad. Seal on ju väga piiratud ja suunatud valik!
    Olen ise ka pikalt kaalunud muusikatoosi kinkimist aga mul on selle välimuse osas kõrged nõudmised 🙂 Tahaksin sellist klassikalist baleriini või tsirkuse kujukestega. Seni kaubanduses nähtud on ikka väga plönnid. Eile Amazoni lapates jäi aga selline asi silma: https://www.amazon.co.uk/Kikkerland-What-Wonderful-World-Music/dp/B000W0RW0Y/ref=sr_1_20?s=kids&ie=UTF8&qid=1481186669&sr=1-20&keywords=music+box
    Ta ei ole küll klassikaliselt ilus oma baleriinikesega aga tehnilises mõttes just huvitav – et kuidas saab nende punktikestega muusikat teha. Märkisin ta endale üles ja seedin-vaatan ja võibolla kunagi isegi rändabki kingikotti.
    Mul 3-aastaste nimekirja ei ole kahjuks veel tehtud, nii et sa ei leia seda blogist 🙁 Aga kiirelt ülevaade, mille suunas Pispiiga kinkide osas vaatan (või sünna puhul vaatasin) – korralik nukuvanker, Playmobile komplektid. Need Magna Tiles klotsid olid talle sünnipäevaks ja meeldivad tõesti mõlemale. Metallist ksülofon. Mõni väiksem Brio lisakomplekt. Tasakaalulaud. Liiklusmärgid. Nimekiri on pikk ja kõike ei tule. Ma pole lihtsalt veel lõplikult otsustanud. Talle on üldse raske valida, sest enamus eakohaseid asju on juba Tirtsu jaoks varem varutud ja mängivad ju mõlemad nendega.

    • Kristiina says:

     Nüüd ma sattusin üht sinu poolt leitud lauamängu otsima hakates sellisele lehele, kust ma leidsin ka puldiauto, millega saab ka õues sõita, mis oleks meie lahendus 🙂 Ja sul on õigus, see õnnis nägu ja tõeline rõõm leida pakist oma kaua ihaldatud (ja no see auto on olnud H unistus tõesti kaua) kink, on seda väärt 🙂
     Kolmese osas on meil sama lugu, et enamus asju on olemas, kas H -st jäänud või siis sünnipäevas kingitud. Puust nukuvankri ostsin ühest Tartu lähedalt firmast, us nad neid ise valmistavad, kui soovid, otsin sulle info välja 🙂
     Ja muusikakarbi osas on täpselt sama lugu – minu silmis on see ka selline hele ja armas, baleriiniga karbike, mitte kirev roosa, mida olen suutnud leida…Aga praegu mõtlen juba nukumaja mööblile, mida teeb nt Lohu lelu ja meile neid juba kingitud. Näed, siin kaasa mõeldes saangi pakid kokku 😀

     • mutukamoos says:

      Meil vanker juba valitud. Laupäeval tuleb sünna järelpidu ja kamp sugulasi-sõpru kingivad 🙂 Ma kunagi leidsin kasutatuna ühe nunnu punutud korvi ja puidust ratastega vankri, kuid selle rattad tulid pidevalt ära meie kruusasel teel kärutades. Seekord panime siis ratastele ja konstruktsioonile kõrged nõudmised 🙂
      Nukumaja..uhh.. meil karkass valmis aga ootab viimistlemist. Loodetavasti saan peale pühi värvi peale ja nokitsema hakata. Lohu lelu mööbel tundub jah selline olevat, mis mängimisele ka vastu peab.

 2. Marje says:

  Tänud heade ideede eest.
  Üks tähelepanek seoses “Heliseva muusika” DVD-ga. Ostsin selle oma pojale juba ammu ja ei märganud poes vaadata, et audio on inglisekeelne, subtiitrid küll eesti keeles olemas, aga lapsele see nii huvitav pole. Oleme käinud seda etendust vaatamas, laulud on küll tuttavad, aga seal siiski küllalt palju teksti.

  Rahulikku jõuluaega Sulle ja Sinu perele, kallis pinginaaber!

  • mutukamoos says:

   Rõõm Sinust kuulda, Marje! 🙂 Ja aitäh tähelepanu juhtimast, ma alati unustan selle audio poole ära plaatide puhul. Ega seda vist eestikeelsena ei olegi, sest laulud nagunii originaalis? Ei teagi nüüd, mis teha. Mõtlesin, et see oleks just selline tore ja veidi teistmoodi film, mida vaadata. Ega sa mõnda teist muusikali oska soovitada, mis oleks plaadil ja selles vanuses arusaadav? Me oleme vaadanud ka paari Chaplini tummfilmi, just filmiajaloo silmaringi mõttes ja neist nad õnneks said ilusti aru 🙂 Kuigi seal vahepeal seletavad tekstid ikka inkas, aga need ma olen tõlkinud.
   Ilusat jõuluootust ja tervitused perele, kulla pinginaaber!

 3. R says:

  Minu 5 aastane saab endast suurema karu. Ka need siin on head soovid aga ta viimase aasta on rääkinud, et ta tunneb vanast karust puudust. Meil oli suur kuid läks hallitama ja astmaatiku puhul pidin ära viskama. Mida vanaemalt ja tädilt saab ei tea. Las see olla ka mulle saladus….

 4. Kerli says:

  Tere!

  Kõigepealt suured tänud nimekirja eest. Esimest korda seda lugedes ostsin jõulupakki Frozeni labürindi mängu. Kaalusin pikalt, kas osta suurte versioon või laste oma. Määravaks sai mehe mõte, et alguses võiks lihtsama selgeks saada ja raskema versiooni saab alati lisaks osta.

  Täna lugesin uuesti nimekirja mõttega läbi, sest lisaks mu enda 5-aastasele on meil suguvõsas veel üks 6-ne, kellele sobiks ka siit nii mõndagi. Jällegi sinu mõjutustel sean sammud täna Taibulasse kristallide kasvatamise komplekti ostma. Netist vaadates tundus see nii põnev, et arvatavasti ostan 2 väikest komplekti, üks sugulasele ja teine oma lapsele.

  Lisan siia veel oma lapse suure soovi – kaardimäng UNO. Neil on see lasteaias olemas ja õpetajad on selle selgeks õpetanud. Plaan on see pista lasteaia jõulupakki, et siis päkapikk on lasteaias näinud, kuidas ta mängib ja nüüd tõi jõuluvana täitsa tema oma mängu.

  Soovin sulle ja su perele rahulikku pühadeootust!

  • mutukamoos says:

   Tere, Kerli!
   Aitäh! Meie põnnidele ka väga meeldivad kaardimängud. Tirtsu rühmas mängitakse lauamänge palju ja on samuti seal mitmedki mängud selgeks saanud, mida minagi ei oska.
   Mõnusat pühadeootust!

 5. Silja says:

  Mulle nii meeldivad igasugused mõistlikud kingisoovituste postitused 🙂

  Kuidas teil need Klean Kanteen pudelid nüüdseks vastu on pidanud? Ei leki? Jook püsib ka nt palavas autos jahe? Millise korgiga lastel kasutuses on?

 6. mutukamoos says:

  Aitäh, Silja!
  Mulle tundub, et selle korgi nimi on spordikork. Igatahes selline nagu siin pildil: https://veepudel.ee/index.php/toode/laste-joogipudel/

  Joogi jahedust ma ei oska kommenteerida, sest endal mul seda pudelit veel ei ole. Lapsed pole kurtnud. Lekkimise osas – on olnud üksikuid juhuseid küll. Ma kahtlustan, et ta lekib siis kui nt kotis mingi asi ventiili vastu läheb. Viimasel reisil said mul asjad seetõttu kotis veidi kannatada. Aga tavaliselt on nad meil autos kaasas või laste seljakottide välitaskutes, siis seal pole lekkimisega probleeme olnud. Üks pudel on vist vähe suurema kolaka saanud ja ühes kohast värv maas, teisel pudelil on põhjal üks värvivaba ring tekkinud. Kuid meid need värvidefektid ei häiri, pigem lisavad asjale iseloomu 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga