Kuidas arendada lastes ruumilist mõtlemist?

kuidas arendada ruumilist mõtlemist v

Hea ruumilise mõtlemise võime aitab lapsi matemaatika õpingutes, probleemide lahendamisel ja ümbritseva maailma tajumisel. Uuringute järgi on ruumiline taju drillitav. Kuidas seda siis teha?

Kasuta ruumilisi termineid igapäevases kõnepruugis

Üleval ja all, pikk ja lühike, kõrge ja madal, sirge ja kaares. Kolmnurk, nelinurk, kuup ja sfäär. Kumb on suurem? Kas need asjad mahuvad siia kotti? Kui pikk maa on lasteaiani? Kui lastel on terminid selged, kasutavad nad neid oma kõnes suurema tõenäosusega. Kui lasta neil kontseptsioone ja oma avastusi lahti seletada, siis see aitab teadmisi kinnistada ja leida nähtamatuid seoseid. See on üks põhjusi, miks peetakse heaks liitrühmi, sest seal annavad  vanemad lapsed oma teadmisi edasi noorematele ja õpivad ise seeläbi palju. Loe lisaks (inglise keeles) – miks on lastele kasulik kui me palume neil asju oma sõnadega selgitada?

Soovitatakse mängida ka peitusemänge, kus ese on ruumis ära peidetud ja lapsevanem juhendab last suuliselt, kuhu minna – viis sammu vasakule, nüüd keera paremale kapi poole jne.

puidust_klotsid_046_v

Anna lapsele materjale, millest ehitada

Struktuuride ehitamine aitab lapsel esemete ruumilist seotust katsetada neid visuaalselt oma mõtetes pöörates. Et soodustada klotsidega mängimist, näita lastele eeskuju. Kaasa klotse rollimängudesse ja lugude jutustamisse. Näiteks mängige peale jutu lugemist sama lugu klotside ja minifiguuridega läbi, nii saavad lapsed ideid, mida ise ehitada võiks. Lisaks loomingulisele ehitamisele võid pakkuda lastele ka konkreetseid ehitamise ülesandeid – nt pildi järgi Giza püramiidi ehitamine. Loe lisaks (inglise keeles) – kuidas klotsimängust viimast võtta?

Lase lapsel ehitada etteantud kavandi järgi

Uuringud näitavad, et lastel, kel on palutud jooniste järgi ehitada, paraneb esemete visuaalse pööramise võime. Selliseid ülesandeid saab teha kõikide klotsitüüpide kohta, samuti on olemas ehituskomplekte, mis tulevad koos ülesannete kaartidega. Ülesannete kaarte võib ka internetist printida. Etteantud kavandite järgi ehitamine on struktureeritud mäng, mida on nimetatud ka laste loovust pärssivaks, sest laps teostab kellegi teise mõtteid, kuid omad kasud on ka sellises mänguviisis. Laps peab analüüsima nähtut, aru saama, millistest osadest koosneb tervik ja peab olema võimeline detaile oma vaimusilmas pöörama. Loe lisaks (inglise keeles) – miks struktureeritud klotsimäng hea on?

Julgusta lapsi maakaarte joonistama

Alustage lihtsate kaartidega oma toast või majast, kuhu märgite näiteks peidetud mänguasja asukoha. Reisile minnes planeerige koos reisi teekonda. Võimaldage lastel ligipääs gloobusele ja maakaartidele. Gloobuse 3D vorm aitab paremini tajuda maakera ruumilisust. Konkreetsetele geograafilistele punktidele viidates otsige need ka kaardil üles.

tangram_045_v

Paku lapsele võimalust mängida tangram-puslega

Laps saab kas ise disaini välja mõelda või panna kokku etteantud kujund. Raskusastmed on erinevad – kas näha on ainult siluett või on tõmmatud ka detailidevahelised piirid. Loe lisaks (inglise keeles) – miks tangramid on kasulikud?

Lase lapsel eksperimenteerida fotokaameraga

Erinevate pildistamisnurkade valik aitab näha esemeid erinevast perspektiivist. Võite katsetada erinevaid loovaid ülesandeid – fotojutustus, tunnetekaardid (laps imiteerib erinevaid tundeid), dokumenteerida oma päeva või matkal nähtut, koguda loomajälgi, mõõta muutusi aja jooksul (sama lill erinevatel päeva hetkedel). Loe lisaks (inglise keeles) – ideid laste fotograafia vallast.

Lugege ruumilist mõtlemist stimuleerivaid raamatuid

Sellistes raamatutes on pildid erinevate nurkade all, seal on kaarte ja palju detaile, mida uurida. Ka sõnadeta pildiraamatud kutsuvad üles lähemale uurimisele.

Joonistage 3D objekte

Ehitage midagi koos ja pärast joonistage sedasama ehitist.

paberlennuk_047_v

Voltige

2D objekti muutmine 3D objekitiks aitab kaasa ruumilise taju tekkimisele.

Kasutage mõõtevahendeid ümbritseva maailma mõõtmiseks

Mõõdulindid, joonlauad jne.

Kasutatud materjal (inglise keeles):

10 nõuannet, kuidas arendada lapse ruumilist mõtlemist

Kuidas aidata koolieelikutel ruumilist mõtlemist arendada

Kas ruumilise mõtlemise arendamine aitab sugudevahelist lõhet leevendada?

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

2 thoughts on “Kuidas arendada lastes ruumilist mõtlemist?

 1. Geete says:

  Ma pole reklaamiagent, aga ei saa mainimata jätta et need esimesel pildil olevad Goki klotsid töötavad üllatuslikult hästi nii peagi 3 aastaseks saava lapse kui ka 6k lapse puhul. Meil on kodus ka teisi puidust klotse, aga just need tõmbavad silmnähtavalt vanema lapse fantaasia tööle ja ta tõesti mängib ja katsetab nendega. Ka 6k puhul on see üks hittidest, annan klotsid alusega ette ja võtan üks-kaks tükki välja, et ta paremini ligi pääseks ning ta andunult loksutab ja urgitseb neid välja ning edasi sahistab mööda põrandat.
  Tänud põhjaliku postituse eest, kõik need välja pakutud tegevused on oma olemuselt nii lihtsad, et ainult kätte võtmise asi. Loodan, et juurduvad meie peres ning ei jää “Pinteresti” järgmiseks vahvaks asjaks, mida ühel heal päeval teha. Sisuliselt tuleks olemasolevatele tegevustele natuke läbimõeldumalt läheneda.

  • mutukamoos says:

   Jah, need Goki klotsid on head ja mitmekülgsed.
   Pinteresti häda on jah see, et pigem kipuvadki need tegevused sinna tahvlitele jääma, sest ega õigel hetkel ei leia neid enamasti üles. Ma olen võtnud sihiks enam huvipakkuvad õpetused läbi lugeda, siis on suurem lootus, et õigel hetkel see meenub ja oskan neid kasutada. Sest väga tihti on ka seal väga lihtne tegevus taga ja ei vajagi tegelikult õpetust, vaid pigem läbimõeldud lähenemist juba tuntud mängule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga