Imeline seenetrükk

seenetrükk_03v

Avastasin ühe “kunstiliigi”, mida tahaksin veel ja veel katsetada – seenetrüki! Tulemus saabub vähese vaevaga ja on lihtsalt maagiline.

seenetrükk08

Alustuseks on vaja värskelt korjatud seeni. Lõika seentelt jalg maha ja aseta kübar paberile eoslehed allapoole.  Kata seened purgi või klaasiga, et veidi niiskust koguneks ja oota mõned tunnid kuni ööpäev, et eosed saaksid eralduda. Eks seda peab katsetama, kaua parem on. Meie hoidsime umbes 24h, eemaldasime katted ja voilà – pilt on valmis! Raami ära või kasuta kaartideks.

Muudatus (2020): purki polegi hädasti vaja, töötab ka ilma. Õhema paberi puhul on isegi purgita parem, sest muidu koguneb liiga palju niiskust ja paber hakkab lokkima. Ja juba tunni ajaga saab mingisuguse jälje (küll õrnema).

seenetrükk07

Seenetrükki kasutavad mükoloogid seeneliikide määramiseks, sest eoste värv on liigi üheks tunnuseks. Lastele on selline kunstitöö ühtlasi ka loodusõppe tunniks, sest siin saab rääkida, kuidas seened paljunevad ja tutvustada seene osi.

Meie kasutasime valget paberit, kuid tasub katsetada ka mustaga, sest mõnel seenel on eosed valged või kreemjad. Või lased eostel pudeneda läbipaistvale alusele ja uurimiseks asetad aluse tumedale või heledale pinnale nagu hetkel vaja.

seenetrükk00

Esimene katse läks meil nässu. Ma ei ole päris kindel, milles asi – kas seened olid liiga vanad või mängis rolli see, et nad olid korjatud eelmisel päeval. Igal juhul eoseid ei pudenenud (või takkajärgi tark olles võisid nad ka valged olla ja valgel paberil mitte välja paista) ja mõni seen hoopis muutus sültjaks olluseks, mille sees ukerdamas sadakond ussikest. Paberile veekindla aluse allapanemine oli igal juhul hea lüke. Päris aia taha see õppetund ei läinud, sest sundis meid uurima, mis saab seeneussikestest ja saime taas targemaks, et tegu teatud liiki sääskede või kärbeste vastsetega.  Seenesööjatest saad lugeda sellest Tartu loodusmaja infolehest (pdf fail). Ja no Tirtsule olid need ussikesed mõneks ajaks lausa lemmikloomaks,  nii väga meeldis neid uurida, kuigi hais oli neil ikka vägev 😉

Head katsetamist!
Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

4 thoughts on “Imeline seenetrükk

  1. kaarin says:

    oh. äge! sellest olen kunagi lapsena mingist raamatust lugenud. oli meelest läinud – ja ei teadnudki, et keegi päriselt seda teeb. nüüd tahan ka 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga