Raamatuprojekt: ise tehtud Pintselvaania

Pintselsabad Edgar Valter

“Pintselsabade” raamat sattus meie riiulisse väga juhuslikult. See on ammu-ammu trükitud ja seni ma ei teadnud sellest mitte midagi – kuni jäi raamatupoe allahindlusel näppu.  Kuidagi kohe kipub nii olema, et kui ma seisan poes riiuli ees ja näen ainult raamatuselgi, siis mul tuleb  paanika peale ja ma ei suuda otsustada, kust pihta hakata, et meile meelepärast teost leida. Seepärast on igasugused väljapanekud, allahindlused, soovitused ja arvustused vägagi teretulnud. Püüan end siis kokku võtta ja omalt poolt ka panuse anda. Enda distsiplineerimiseks kuulutan oktoobri raamatukuuks ja  luban nii endale kui teile, et panen kirja kõik need peas keerelnud raamatusoovitused, mis mul seni toppama on jäänud ja millel paljudel isegi pildid juba tehtud. Mõnusa preemiana toredatele lugejatele on mul paar raamatut ka välja loosida, aga neist juba teine kord. 

pintselsabad2

Niisiis, “Pintselsabad“*. Edgar Valteri kullatükk. Tirts on tõsiselt võlutud ja ega meidki Pisipiigaga see külmaks ei jätnud. Pintselsabad on väljamõeldud tegelased, kes elavad metsas ja on hästi loomingulised. Nad armastavad oma ümbrust värvidega kaunistada ja inimese äravisatud asjadest tarvilikke esemeid leiutada.

pintselsabad1

“Mulle meeldib see linn, sest nad kasutavad inimeste asju hoopis teistmoodi! “ütles Tirts ühel õhtul seda raamatut lugedes. Tõepoolest, Pintselvaanias võid näha meie tavapärastele asjadele hoopis uusi rakendusi – beebid magavad kulbist ja tuhvlist hällis, kummikindast on lennumasin tehtud, kontsaking lamamistooliks, vihmavari karusselliks.

pintselsabad11

Nii meil tekkiski idee proovida ise üks Pintselvaania valmis meisterdada. Lapsed hakkasid õhinal tegutsema. Alguses oli vaja plaani pidada. Nuputada, kuidas ühte või teist ideed teostada. Ja kui ei õnnestunud, tuli ehtne probleemilahendus käsile võtta. Selles fantaasiaküllases nokitsemises oli nii palju õpikohti, et ma ei jõudnud kohe ära tänada, et Pintselsabad meie koju sattusid.  Tegevus köitis lapsi mitu päeva, lausa lust oli vaadata nende sisemist huvi.

Projekti puhul hoidsin end tagasi ja lasin lastel asjade kulgu juhtida – ideid pakkuda ning lahendusi leida.  Mõningad materjalid küll söötsin ise neile ette, sest nad pole ju teadlikudki kõikidest mu meisterdamise varudest 🙂

pintselsabad12

Ainuüksi värvimine ise oli tegevus, mis pakkus lastele palju naudingut – polnud me ju tükk aega õues värvimist ette võtnud.  Allolev lilla majake on kunagi varem spreivärviga värvitud telliskivi ja nüüd joonistas Tirts sinna kriidiga avatäited. Kuna mu abikaasa paigaldas samal ajal majale voodrit, siis leidsime hõlpsalt enamvähem sobivas mõõdus lauajupid, milest sai  pintselsabade majakesele katus. Ma küll üritasin viilida, et äkki sobib lamekatus ka, aga see katse ei läinud läbi ja tuli ikka viilkatus teha 😀

pintselsabad10

Tirts käis värvidega ikka väga heldekäeliselt ringi ja kividki said omad kaunistused peale. Me kasutasime tavalisi guaššvärve, mida ma soetan suurtes pudelites.

pintselsabad13

Esimese asjana meisterdasime kiige, mille otsa sättisid lapsed linnupesa. Vana murdunud sangaga koorekann on mõne pintselsaba eluruumiks.

pintselsabad14

Alloleval pildil on liumägi väikestele pintselsabadele.

pintselsabad15

Kollane liumägi viib All-Pintselvaaniasse, kuhu pintselsabad talveks varju poevad. Hallist voolikust tuleb neile sinna värsket õhu. Kuumaõhupalli tegemisel olin neile abiks ja kuna meie õhupall iseenesest kõrgele ei pürginud, siis kasutasin mulje loomiseks šenilltraati.

pintselsabad17

Selline siis see väike maailm oli, mis pani meistrid uhkusest pakatama. Nüüdseks on vihm oma töö teinud ja nagu päris Pintselvaaniaski, värvid maha uhtunud.

*Pintselsabad on Apollos praegu soodushinnaga.

Kirjutamisteni!
Eveli

P.S. varasemad raamatututvustused leiad “Raamatud” kategooria alt.

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

 

2 thoughts on “Raamatuprojekt: ise tehtud Pintselvaania

  1. Alice says:

    Aitäh et andsid mulle tõuke ennast kokku võtta ja ammu plaanitud raamatuid tutvustav postitus ära kirjutada. Mul on sama lugu et paljudest toredatest raamatutes, mida me Eestis käies ostnud või lugenud oleme, on isegi fotod juba ammu tehtud, aga aasta hiljem pole ma ikka veel jõudnud nii kaugele, et postitus valmis kirjutada. Nüüd siis lõpuks võtsin enda kokku ja kirjutasin ühe postituse valmis mis ilmub homme 🙂
    Jään ka sinu järgnevaid tutvustusi ootama, kuigi arvata võib, et need teie raamatud on meie jaoks juba liiga väikelaste omad. Sellegi pooles ma võin vist lõpmatuseni igasugu raamatuid tutvustavaid postitusi lugeda 🙂

    • mutukamoos says:

      Kas Pintselvaania raamat on ka Greta vanustele titekas? Ma üldse ei kujuta vanemate laste raamatueelistusi ette 😀 Igal juhul mulle väga meeldivad su raamatupostitused, eriti kuna Greta on meie tüdrukutest vanem ja saan neile tuleviku jaoks häid raamatuid välja valida. Ma olen nii mõnegi raamatu sinu soovitusel ostnud! 😀 Nii et jaksu arvustuste koostamisel! 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga