Remondiblogi: miks ma ei salli euroalustest mööblit ja sekka kodutehnika arvustusi ka

köögimööbel

Nelja aasta eest ostsime siinse vana talumaja ja sisse kolisime veidi üle kolme aasta tagasi.  Ja täpselt kolm aastat olen ma kasutanud kööki, mille mööbel on tehtud euroalustest. Meil oli kolimisega kiire, seepärast otsustasime ajutise köögimööbli kasuks, et saaks keskenduda ülejäänud eluruumide remondile ja päris köögimööbli ehitamise plaanisime jätta kõige viimaseks. Kuna me valisime integreeritava köögitehnika, siis oli nende kasutamiseks vaja mingi ajutine konstruktsioon luua ja eks see on teada tõde, et euroalused on igasuguste kiirete, odavate ja ajutiste lahenduste jaoks parimad. Ja odavus ja teostamise kiirus on nende ainus pluss! Euroalused on koristaja õudusunenägu!!!

Euroalused on tehtud kõige odavamast jääkpuidust, mis mujale ei sobi. Lauad on minimaalse töötlusega, st karedad. On küll rustikaalne ja maalähedane ja tõmbab mõnusalt tolmu külge ka. Ja püüa seda karvast puitu siis tolmulapiga puhastada, kuhu jääb kinni nii lapp kui tolm. Kõigele lisaks on euroalustest konstruktsioonil tolmu koguvaid pindu rohkem kui näiteks korpusmööblil, millel on siledad ühes tükis küljed. Variant oleks kõik lauad korralikult ära lihvida, kuid siis kaob euroaluse kasutamise mõte minu silmis üldse ära, isegi kui see on tasuta saadud, sest seda töökulu arvestades on minu silmis siis juba mõttekam osta poest korralik hööveldatud laud.

Millegipärat propageeritakse euroalustest mööblit palju ja olukordades, kus ta minu silmis end ära ei õigusta. Näiteks jäi mõni kuu tagasi ühes ajakirjas silma euroalustest voodi. Kuidas sealt tolmu võtta saab? Varem ma muidugi vaatasin neid voodeid, et oh kui ägedad 🙂 Kuni ise selle portsu otsa sattusin. Ilmselt kui peaksime sama otsuse uuesti tegema, siis valiksime tõenäoliselt ikka euroalustest köögimööbli, sest tõesti, see on ajutine, aga püsivat mööblit ma sellest ei teeks.

Allpool on pilt meie köögist enne sissekolimist. Praegu on elektripliidi ja ahju all ka riiulid, kus saan mõningaid suuremaid köögitarvikuid hoida. Samuti on kraanikausi kohal riiul tasside ja maitseainete jaoks.

maja_034_tn

Köögitehnikat valides olime parasjagu kimbatuses, kuna me ei ole abikaasaga kumbki eriline köögiekspert ja raske oli valida kõikide erinevate masinate vahel. Pidasin nõu oma hobikokast sõbrannaga ja paljuski rakendasin tema antud nõuandeid.

Induktsioonpliit – Electrolux

Induktsioonpliit on meie kõige lemmikum uuendus uues köögis! Esialgu kulus mul omajagu veenmist, et abikaasa oleks nõus kallima pliidi soetamisega, kuid peale mõnenädalast kasutamisest oli ka tema vaimustuses. Induktsiooniga valmivad toidud palju-palju kiiremini, sest vee keematõusmine toimub praktiliselt hetkega (ok, kirjanduslik liialdus).  Teine asi, mis mulle väga meeldib, on see, et pliit lülitab end ise välja kui toit üle keeb. Ma olen päriselt ka unustanud munad potti keema ja läinud õue mehele appi käru tühjaks tõstma ja siis tuppa tulles avastanud, et ups, mul oli ju midagi tulel… Lisaks sellele, et pliit end välja lülitab, jahtub ta ka koheselt. See on hea omadus, sest siis ei kõrbe ülekeenud kraam pliidi külge kinni.

Induktsiooni puhul loetakse miinuseks seda, et vajalikud on spetsiaalsed potid-pannid. Meil see probleemiks ei olnud, sest mul oli varasemast vähe tarvikuid ja enamus neist emalt saadud vanad potid, mille põhjad olid juba ümmarguseks läinud. Seega uued potid oli vaja nagunii osta.

induktsioonpliit

Praeahi – AEG

Ahi oli meil teine suur vaidlusobjekt. Abikaasa soovis retrostiilis ahju, mina olin võlutud sõbranna soovitatud pürolüüsi ehk automaatse puhastuse funktsioonist. Ahjude võrdlusel selgus, et retrostiilis mudelitel on ahjufunktsioonide valik väiksem kui teistel ahjudel. Näiteks ei tundunud tol hetkel valikus olevatel ka kiirkuumutust olevat, mis minusuguse tagasihoidliku koka jaoks on üheks toredaks funktsiooniks osutunud. Igatahes lõpliku valiku langetasime pürolüüsi ja kiirkuumutuse funktsiooni omava ahju kasuks.

Nõudepesumasin – Whirlpool

Nõudepesumasinaid on erinevas laiuses ja meie jaoks oli oluline võtta suurem, et kogu pere nõud saaks pestud. See vast oligi ainus kriteerium ja siis valisime hinda, energiakulu ja muid tegureid arvesse võttes ühe 6. meelt omava isendi. Seda 6. meele programmi oleme reaalsuses vast 1-2 korda kasutanud ja üldse kokku vist kasutanud kahte programmi kogu valikust. Suurusega olen rahul – kordagi ei ole tekkinud tunnet, et liiga suur masin oleks.

Külmkapp – Whirlpool

Ka külmkapi puhul oli kriteeriumiks energiaklass ja suurus. Valisime ainsa valikus oleva suuremat sorti külmkapi (intergreeritavate suurustevalik on väiksem kui tavalistel), kuid ikka tõdesime õige ruttu, et eraldi sügavkülma on juurde vaja.

köök enne

Puuküttepliit

Algselt oli siin köögis mega suur pliit koos leivaahjuga (üldse mitte sellise rehemaja-romantilise-leivaahjuga). Kuna see võttis köögist suure osa enda alla, kolle oli kahjustunud ja me ei näinud tulevikus suuremaid leivaküpsetuspäevi, siis lasime pliidi lammutada ja uue väiksema asemele ehitada. Puuküttega pliidist loobumine meil jutuks ei tulnud, sest maal elades tahaks ikka mingit autonoomsust omada ja saada kuidagi sooja ning süüa teha kui elekter peaks ära olema. Kütteplaadiks valisime keraamilise (vt esimene pilt postituse alguses), mis paistab läbi kui tuli all on ja loob eriti hubase meeleolu. Hygge missugune 🙂 Keraamiline plaat hakkab kiiremini kuumust õhkama ja üldse on pliidi juures kuumem kui traditsioonilise plaadi puhul. Kuumus on nii plussiks kui miinuseks – jah, sooja annab kiiremini, samas pannkooke sellises kuumuses ei küpseta. Meie jaoks see ei ole probleem, sest eelistame nagunii elektripliidil süüa teha, aga kui on soovi puupliidil kokata ka, siis keraamilist plaati ma ei soovita.

köök enne 2

LISATUD: Lugeja Kadi palvel tegin pilti puuküttepliidist, kütmise ajal, et jäädvustada läbikumamist. Pilt on telefoniga tehtud, nii et kahjuks päris olukorda edasi ei anna, aga aimu vast saab 🙂 Pilt on tehtud ülevalt alla ja pildil on pliidiplaat.

keraamiline pliit

Piimavahustaja – Jura

Kui juba kodumasinatest räägime, siis piimavahustaja on mu lemmik! Induktsioonpliit on ka lemmik, aga nii “hea tööriist” lemmik. Piimavahustaja aga on “kodukohvikutunne” lemmik. Ma ei soovinud pisemaid kodumasinaid seni osta kuni meil korralikku köögimööblit ei ole, kuhu neid paigutada, seega me isegi ei arutanud näiteks kohvimasina ostmist. Aga kuna ma väga armastan kohvi joomist ja eriti vahustatud piimaga kohvi joomist, siis see pisike masin teeb mu nädalavahetuse hommikud rõõmsaks 🙂

Üks kodumasin sai sisse kolides veel ostetud – pesumasin koos kuivatiga – aga kuna mul on temaga hetkel üks kana kitkuda, siis ühtegi head sõna mul tema kohta kosta ei ole 🙁 Seni oskan ainult tõdeda, et üldlevinud soovitus mitte osta 2in1 masinat peab paika. FB gruppides olen meie masina kohta ka kiidusõnu kuulnud, seega tekib tunne, et äkki ma ise olen rumal ja ei oska kasutada 😀

Praeguse seisuga tundub mulle, et meie “ajutiselt-2-aastat” köögimööblist saab sujuvalt “10-aastat-püsivat-nähtust” 🙂 Kolm aastat oleme selle mööbliga olnud ja hetkel oleme pool majast renoveerinud, teine pool ootab allest lammutamist. Seega – 3+3? 🙂 Ma ei suuda ära oodata, millal saan kõik köögitarbed ilusti sahtlitesse ja kapikestesse ära paigutada!

Köögi teist nurka saad piilida “Remondiblogi: köögi sein” postitusest.

Kõik remondipostitused leiad kategooria Remont ja sisustus alt.

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

 

16 thoughts on “Remondiblogi: miks ma ei salli euroalustest mööblit ja sekka kodutehnika arvustusi ka

 1. Kristiina says:

  Tänan väga, et valisidki drafts´ist selle teema 🙂 Jap, just see on minu meelest ka üks suur miinus euroaluste puhul, et ei saa puhastada. Ja kuna nad on nii robustsed ja hööveldamata, siis võib kergesti ka pinnu saada. Voodi puhul eriti ohtlik..
  Puupliit köögis on äge. Minul käib hetkel mehe töötlemine, et teeks ka, kui selgub, et ikkagi saab seda ehitada sama korstnajala külge, kus juba on pelleti katla lõõr. Mees aga ajab vastu, sest ta on kindel, et me sellega süüa tegema ei hakka. Ja kui elekter on ära, siis kütab puuahi ja süüa saab gaasipliidil teha. Aga…kuidagi on see vist sisse juurdunud, kui oled lapsena maal vanaema juures hommikul puupliidi suu juures istunud ja end soojendanud…priceless ju 😀

  Piimavahutaja on ka minu üks lemmikuid pisimasinaid köögis 🙂 Kuigi meil on ka Stollari küljes vahustaja, jäi see nii nõrgaks, valisin eraldiseiva, isegi Jura oli valikus, aga tegin soodsama kasuks seekord otsuse…

  See tunne, kui saad köögi valmis, on imeline tõesti. Me algul mõtlesime tegelikult, et laseme mõnel puusepal teha või teeme üldse ise, aga mu mees on selline hobikokkaja ja endine restorani omanik, tema jaoks pidi kõik olema mugav ja funktsionaalne, praktiline ja kvaliteetne. Väljaminek oli suur, kuid nagu ta ütleb, on see aastateks ja ei tahaks sellist kööki, mida pead paari-kolme aasta pärast hakkama üle värvima, õlitama, midagi vahetama. Eks see on nii ja naa, ise teha lasta saab jälle omanäolisema köögi. Samas pole klassikas ka midagi halba 🙂
  Minu mõtted siis 😀 Aga palju edu teile ja ootan väga teie köögi pilte, kui saate euroalustest lahti 🙂

  • mutukamoos says:

   Ohh, hea teada, siis peame teie juurde konsultatsiooni tulema kui köögi tegemiseks läheb 😀 Me oleme ka aegajalt kaalnud, et äkki ikka telliks köögi aga siis on muud asjad prioriteetsemad tundunud, kuhu raha kulutada. Eks see köögike peab seni ootama kuni muud suured tööd on tehtud 🙂

 2. Kristhel says:

  Meil oli kuni eelmise aastani euroalusest (selline suurem ja pikem ja ilma kahepoolsete laudadeta) voodiraam madratsil all, et noh, kangas vastu maad ei oleks (jahedad põrandad + niiskus) ning et kõrgem oleks. Aga need ämblikukoopad ja see tolmumeri, mis sinna tekkisid, ajasid iiveldama küll 😀

  • mutukamoos says:

   Siis sa tead, millest ma räägin! Just, need ämblikupesad! Need tulevad nagu võluväel, kus iganes mingi nurk või asi on ja mõtle kui palju neid nurki euroalustest mööblil on….

 3. kaarin says:

  ooo, euroalused! 😀 ma ka kunagi kaugelt vaatasin, et wow – tasuta ja lihtne ja no miks ei. nüüd… ütleme, et piisas ainult kogemusest terrassimööbliga – ka sellelt oleks ea aeg-ajalt möni plekk vm pühkida ja kuigi terrassi puhtusenöuded ja tingimused ei ole lähedased toa-omadele, siis….piisavalt tülikas on see juba öueski! 😀 niiet edaspidi on need alused minu jaok suur ei.
  suur ei oli milleipärast ka nöudepesumasin 😀 kiiks noh. aga imikut pidades olen selle masina kasulikkusest selge soti saanud, enam ei vaidle – hea, et on ja suurus loeb 😀
  uuest praeahjust unistan vääää-gaaaa….. sinu kirjeldus tegi seda igatsust hullemaks!
  ja puupliit…me ei tee seal süüa ega ka mitte leiba, aga vahel külmadel hommikutel teeb härra siiski tule alla, et köök ja söögituba mönusaks saada – see on köige hubasem asi….
  ah, ja mis puudutab leiba… no minu kogemus on, et isegi, kui neid päevi ette näha pole, vöib inimene end ootamatult avastada olukorras, kus midagi tundub korrast ära, kui juba seitsmes päev ei ole leiba ahjust tulnud 😀

  • mutukamoos says:

   Kusjuures ma just mõtlesin, et äkki terrassimööbel oleks see koht, kus euroalused oleks ok… Aga endamisi ikka mõtlesin ka, et klassikaline mööbel oleks siingi parem.
   Ma olin nõudepesumasina osas ka alguses kahevahel aga õnneks oli meie peres mees see, kes nõudis, et masin peab olema. Ma ei hakanud vastu ka vaidlema 😀
   Mul käis ka see mõte peast läbi, et ei ole ju välistatud, et kunagi leiba küpsetama hakkan 😀 Aga sellise ehku variandi pärast ei hakanud suurt pliiti köögis hoidma, see oli ikka megalahmakas. Leiva saab ju ka muudmoodi küpsetatud 🙂 Isegi praegu tundub, et köögis on vähe ruumi, kuigi ma annan endale aru, et meie köök on kordi suurem kui tavaline korteriköök.

   • kaarin says:

    jap jap, meil ka meespool kategooriliselt nöudis näudekat – targad mehed ja uskumatud naised 😀
    leiba ma teengi praegahjus tegelikult… ilmselt on see iseenesest mugavam variant – temperatuurid teada jne. ma tean, muide, isegi kedagi, kes ahju ehitamise käigus leivaahju lasi sisse teha – ja nad kasutavad seda minu teada asjade kuivatamiseks, mitte millegi küpstamiseks….

 4. Kadi says:

  Ma tahaks täiega näha, kuidas see keraamiline pliidi”raud” läbi kumab, tundub üks maagiline asi. Äkki viitsid pilti teha järgmine kord, kui kütate?

  • mutukamoos says:

   Hihi, mulle tundub, et inspiratsioon pärineb tõesti siit 🙂 Kodustiili toimetaja on mu blogi lugeja ja on varem minuga kooskõlastusel siinseid artikleid isegi seal refereerinud. Siis küll minu piltidega jne. Mul on hea meel, et see teema leidis laiemat kõlapinda, sest minu arvates inimesed tihtilugu ei tea, mis kaasneb euroalustest mööbliga. Lugesin kommentaare ja hilisemat vastulauset-artiklit ka. Seal väideti, et saab küll ilusat mööbli teha. Muidugi saab 🙂 Mere äärest leitud ajupuust või vanast kuuriuksest ka saab 🙂 Aga siis on tegu lihvitud-töödeldud pinnaga ja see ei ole see, millest ma kirjutasin.

 5. Margit says:

  Superlahe blogi olen avastanud!! 🙂
  Tekkis küsimus hoopis induktsioonpliidi kohta. Meil on nimelt ruumipuuduse tõttu hetkel kasutuses ühe nn rauaga üsna soodne induktsioon ja tuttavatel kellelgi suurt pliiti pole sellist. See pisike aga teeb üsna hirmuäratavat häält, kui kuumutab, nagu suriseb ikka päris kuuldavalt. Kas teie oma teeb ka? Ja kas õige temperatuuri saavutab samuti plõksimisega, sisse-välja? Kuna meie oma suriseb kuuldavalt, siis ka plõksimist nii hästi kuulda.

  • mutukamoos says:

   Margit, tänud, nii armas! 🙂
   Meil ka kiirkuumutust tehes ikka undab veidi. Mitte hirmutavalt, aga vaikselt ka mitte. Mõnikord undab hiljem ka kui jahtub. Plõksimist ma ei ole täheldanud…

 6. Margit says:

  Superlaheda blogi olen avastanud!! 🙂
  Tekkis küsimus hoopis induktsioonpliidi kohta. Meil on nimelt ruumipuuduse tõttu hetkel kasutuses ühe nn rauaga üsna soodne induktsioon ja tuttavatel kellelgi suurt pliiti pole sellist. See pisike aga teeb üsna hirmuäratavat häält, kui kuumutab, nagu suriseb ikka päris kuuldavalt. Kas teie oma teeb ka? Ja kas õige temperatuuri saavutab samuti plõksimisega, sisse-välja? Kuna meie oma suriseb kuuldavalt, siis ka plõksimist nii hästi kuulda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga