Geograafiaõpe: mina ja maailm

mina ja maailm 4

Märkasin, et lastel on raske panna paika oma suhet maailmaruumis. Kõige rohkem segadust oli terminitega Saaremaa ja Eesti. “Kas Eestis on ka … nii?” küsiti, nagu Eesti oleks teine riik. Sõidame Saaremaalt Eestisse – oli nende loogika.

mina ja maailm 1

Ma olin pikka aega piilunud erinevaid Montessorist inspireeritud tegevusi lapsele maailmaruumi suhete selgitamiseks ja otsustasin, et see on üks tegevusi, mis on tõesti vaja läbi teha. Inglise keelsed terminid selleks on cosmic nesting boxes, map towers ja me on the map activities. Hästi kena ülevaate erinevatest isetehtud variantidest leiad Living Montessori Now blogist.

Ma leidsin, et kõige efektiivsem Saaremaa vs Eesti mõiste selgitamiseks oleks karpide süsteem, kus laps saab Saaremaa sõna otseses mõttes Eesti sisse panna, et tal tekiks arusaam, et Saaremaa on üks osa Eestist. Läks mõnda aega, et koguda kokku karbid, mis sobiksid suuruselt  üksteise sisse. Esialgu lootsin netist midagi sobivat leida, aga loobusin, sest ideaalset varianti ei olnud. Niisiis kombineerisin kokku ehtekarbid, kinkekarbid, legokarbi ja kõige suuremaks jäi üks Ikea hoiustamiskarp.

mina ja maailm 2

Paar suuremat karpi katsin remondist üle jäänud tapeediga, sest plaanin nad hiljem hoiukarpidena kasutusele võtta. Lego karp oleks muidu liiga kirju ka jäänud. Pisemaid karpe ei hakanud üle kleepima, sest teadsin, et seda õppevahendit me igapäevaselt ja pikka aega ei kasutaks. Ühesõnaga, liiga palju vaeva nende valmistamiseks ei tasu näha, sest kasutusaeg  on lühike, samas aitab ühe baaskontseptsioonidest lapsele selgeks teha.

Karpide kaantele kleepisin pildid koos siltidega: maa, Euroopa, Eesti, Saaremaa, küla nimi, talu nimi ja perekonna nimi. Suurema komplekti tegemisel oleksid esimeseks olnud Universum, Linnutee, Päikesesüsteem. Linnas elajatel oleks peale maakonda linn, tänav, maja. Pildikaartidele lisasin kaardid, küla puhul google kaartidest võetud küla kaardi, talu puhul meie maja pildi ja perekonna karbile perepildi. Viimase pisema karbi sisse peitsin pisikese Playmobil lapsenuku. Pildil on poissnukk, aga see korrektuur tehti õige ruttu ära ja asendati tüdrukuga 🙂

mina ja maailm 3

Lasin lastel karpe küll üksteise peale torni laduda, küll üksteise sisse peita. Kui mõni etapp jäi lapsel vahele, siis sellel õppevahendil on veakontroll sisse kirjutatud – üks karp jääb siis üle ja laps saab ise oma veast aru ja parandab selle. Lapsevanema sekkumine pole vajalik ega soovitatav 🙂 Iga karpi käes hoides lugesime koos, mis seal kirjas. Tirts loeb juba ise, aga Pisipiiga vajas abi.

mina ja maailm 5

Hetkel on mul raske hinnata kui palju nendest karpidest mõistete selgitamisel kasu oli, kuid viimastel kuudel ma enam “sõidame Eestisse” nalju ei ole kuulnud 🙂 Ehk ikka oli abiks.

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

 

2 thoughts on “Geograafiaõpe: mina ja maailm

  1. Alice says:

    Kas te 2D versiooniga ka teinud olete? Mu lapse koolis on nad mitmel korral teinud., et lapsed mõtleks ja aru saaks kus nad elavad (maailma ja universumi pildis). Ma enda mäletamist mööda olen neid pilte ka blogisse pannud, aga kui ma nüüd otsima hakkasin, siis ei leidnud 🙁 Võimalik et jätsin välja kuna seal oli peensusteni kirjas kus me elame ja noh kui see info ära kustutada, siis ei oleks pildil ju enam mingit mõtet olnud 🙂

    Koolis nad tegid saranselt sellele mis on näha seal sinu poolt lingitud blogis (ringid üksteise peale kleebitult). Ühel teisel korral tegid ka nii, et kõigepealt joonistasid ühe väikese ringi kuhu kirjutasid sisse kodu aadressi, siis selle ümber järgmise ringi kuhu kirjutasid küla või linna nime, siis rajooni/maakonna, siis riigi nime, siis Euroopa, siis maa, siis universum ja lõpuks kosmose. Mulle meeldis see variant oma lihtsuse poolest, andis selge ülevaate.

    • mutukamoos says:

      Ma 2D-versiooni ei ole veel teinud kuigi see tundus lihtsam ja vahepeal isegi kaalusin. Aga siis kartsin, et äkki Saaremaa vs Eesti konsteptsioon ei jõua kohale ja võtsin end ikka kokku 🙂 Aga ma usun, et mingi hetk teeme 2D ka ära, et asja kinnistada. Siis oleks hea lihtne ka päikesesüsteemi jne kaasata. Ja sisi laseks neil endal joonistada-kirjutada-kleepida. Praegu mul lihtsalt ei olnud enam nii suuri karpe 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga