Munadepüha eel – teaduskatsed munadega

steam väljakutse2

Munadepüha eel on heaks katseteemaks MUNAD! Nendega saab mitmeid erinevaid katseid teha, mis on endalegi põnevad. Me tegime nendega juba veidi algust – kasvatasime munakoore geoode (õpetus on allpool  lingitud). Ma ei jäänud tulemusega päris rahule ja plaanin lähiajal uut katset. Igal juhul lastel oli põnev igal hommikul katse edenemist vaatlemas käia. Möödunud aastal katsetasime ka munakoore äädikas lahustamist, mis on minu silmis igal aastal kordamist väärt katse.

munakoore geoodid_cr

Nii, aga siin on valik katseid munadega:

  1. Vetruv kooreta muna – kuidas äädika abil munakoor lahustada, katse jätkub pehme muna kahandamiseksperimendiga. Kahandamiseksperimendi tausta seletus on siin päris hea.
  2. Munakoore geood – kuidas kasvatada munakoores kristalle
  3. Muna kukutamise eksperiment – me pidime kunagi ülikoolis sarnast katset tegema, aga küpsisepakiga – kuidas kaitsta toodet nii, et ta alla kukkudes ei puruneks. Või sarnane katse teise nurga alt.
  4. Äädikaga munade peale joonistamine
  5. Ämblikuvõrgu munad – see juhtub tegelikult vast iga munadevärvimise jooksul, kuid päris põnev oleks seda ka taotluslikult ja suuremas ulatuses teha.
  6. Kuidas teha hõbedast muna
  7. Kuldne muna – kuidas kloppida muna koore sees või kui seda veel rohkem kloppida, mis siis juhtub
  8. Kui tugev on munakoor – sissejuhatus sillaehitusse
  9. Munade veeretamise füüsika
  10. Muna rakett

Sellest nimekirjas oli hõbedane muna mu jaoks uus avastus ja seda tahaksin kindlasti proovida 🙂 Ja muna kloppimine kõlab ka põnevalt!

Kuidas teil eelmise väljakutsega aknalaua aianduse rindel läks? Me panime muru kasvama ja varsti saame soenguid pügada 🙂

Järgmise väljakutse teema on lihtsad masinad.

Head katsetamist!
Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini.

5 thoughts on “Munadepüha eel – teaduskatsed munadega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga