Kuidas korraldada üks kodune mõrvamüsteerium

mõrvamüsteerium_1b

Ma olen suur krimkade fänn! Eriti meeldivad mulle raamatud ja filmid, mille tegevus toimub 19. sajandi alguses, 1920ndad on mu lemmikperiood nii moe kui kunsti osas. Seega kui mu õde rääkis kunagi üle 10a tagasi Iirimaal töötades, et tema boss teeb oma sõpradega igal aastal mõrvamüsteeriumi jõuluõhtusöögi, siis ei jäänud tal muud üle kui koju tulles mulle ka üks mäng tuua. Tegemist on nö karbitootega, kus on rollikaardid ja voldikud iga osaleja tekstiga. Kuna minu versioon on üle 10a vana, siis oli seal lisaks ka kassett detektiivist õhtujuhi tekstiga. Tänapäevastel versioonidel on muidugi mõni tänapäevasem andmekandja.

mõrvamüsteerium_4jpg

Mäng jäi mul üle 10a kappi seisma. Esialgu oli põhjuseks inglise keel – raske oli kokku panna seltskonda, kes kõik oskaksid piisaval tasemel inglise keelt, sest voldikutes olev tekst on salajane ja mängija peab ise sellest aru saama. Nüüd küll on väga lihtsalt võimalik tõlkeäppe kasutada, kuid siiski võtab see ära spontaansuse. No ja siis tulid beebid ja nii see mäng mõneks ajaks unustusse vajus. Sel sügisel aga tuli see sõpradega jutuks ja nii otsustasime mängu ära proovida.

mõrvamüsteerium_6

Mängu tegevus toimub aastal 1925. Seltskond on rongiga teel hobuste võiduajamistele kui nad jäävad lumetormi. Üks seltskonnast leitakse mõrvatuna ja mõrvar peab olema keegi nende hulgast! Nagu ikka 🙂 Nüüd on vaja välja selgitada, kes just. Kõigil on omad saladused, mis kiht haaval paljastuvad. Abiks on ka detektiiv, kes räägib kassetilindilt. Vihjed ümbrikus ja tekstikatked voldikus. Põnev!

mõrvamüsteerium_3

Mängu ettevalmistused algasid umbes nädal varem – jagasime rollid ja hakkasime meeleolu loomiseks ettevalmistusi tegema. Igal rollil oli oma kostüümisoovitus. Mina näiteks mängisin Ameerika ajakirjanikku, kelle riietus pidi olema väga sametine, voogav ja sügavates toonides. Kostüümilaenutus ei olnud just väga helde selliste soovide täitmise osas, kuid midagi ma sealt ikka leidsin. Nüüd muidugi tekkis tahtmine endale üks korralik 20ndate kleit osta – sest ega see mul ju viimaseks mõrvamüsteeriumiks jää! Voldikus olid ka soovitused muusika ja menüü osas – koos retseptidega. Jagasime kamba peale ära, kes mis roa valmis vaaritab – minu ülesandeks jäi magustoit. Kuna tahtsin toidu eelmisel õhtul valmis teha, siis menüüs pakutu ei sobinud ja valisin ise sidrunipudingu. Ma ei ole kunagi varem inglise pudingut maitsenud, seetõttu ma ei tea, kas minu oma ka õige välja kukkus, kuid õnneks oli täitsa söödav.

mõrvamüsteerium_5

See mulle selle mängu juures väga meeldiski, et eesmärk oli kogu olustik luua riigile ja ajastule kohane. Nagu väike ajareis. Sõbrad, kelle juures õhtusöök toimus, olid ka väga palju vaeva näinud dekoratsioonide ja lauakatmisega. Emade nõudekapid said korralikult rüüstatud. Sisustus, toit ,muusika, kostüümid, rollid – nagu olekski sattunud aastasse 1925!

mõrvamüsteerium_4

Õhtu kulges nii, et vaheldusid dialoogid (voldikus ette antud), küsitlusringid ja lindilt tulevad detektiivi sõnavõtud. Vahelduseks mõni salajane vihje ümbrikus. Lõpuks tuli arvata ära, kes siis ikkagi on mõrvar – tema ise ka ei teadnud seda oluliselt kauem. Ehk 5 min varem sai voldikust teada, et tema ongi mõrvar. Põnev.

mõrvamüsteerium_2

Nüüd mul on hammas verel ja hakkasin netti kammima, kust uus mäng hankida. Vana mäng läheb loomulikult külakorda käima. Jagan teiega ka oma otsingute tulemusi:

*tegemist on Amazon affiliate linkidega

 • Samalt tootjalt The Diamonds Dagger and One Classy Dame Game * – selle eeliseks on suurem osalejate arv (10-12 vs meie mängu 6-8). Aasta on 1942 ja mõrvatakse Casablanca linnapea
 • Ja eelmise mängu esimene ja väidetavalt ülipop versioon Murder a la Carte The Brie, the Bullet & the Black Cat * – jälle 10-12 mängijale, tegevus taas aastal 1942.
 • Teiselt tootjalt The Shotgun Affair * – 6 mängijale ja tegevus toimub 1930ndatel
 • Siis on uuema põlvkonna mängud, nö flexi mängud, kus osalejate vahemik on suurem, nt 6-14 ja pole hullu kui keegi jääb saabumata. Meie mängus oleks jama olnud kui mõni osaleja ei oleks kohale tulnud, aga siin kirjade järgi ei ole vahet, sest mõrvari loos tõmmatakse mänguõhtu ja stsenaarium on nii tehtud, et kesiganes võib olla mõrvar. Siin on väidetavalt ajastu ka paindlik, sobivad nii 20ndad kui ka muud aastad. Murder at the Manor * Ja see on Amazonis no1 bestseller mõrvamüsteeriumite kategoorias!
 • selle mängu ma valisin kaanepildi järgi 🙂 Murder at Curst Mansion * – tegevus on 1920ndatel ja arvustused on ka päris head

Kas sa oled ka mõrvamüsteeriumis osalenud? Mis on su soovitused, et see hästi õnnestuks?

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini. Kui sa soovid teada asjadest, millest ma blogisse kirjutada ei jõua – jälgi mind instagramis

One thought on “Kuidas korraldada üks kodune mõrvamüsteerium

 1. Anette says:

  Tere!

  Ohh.. te proovisite ikka tõesti väga old-school mõrvamüsteerriumi mängu, tõsine retk ajalukku.  Dekoratsioonid ja ajastu loomine on nii hästi õnnestunud! 😀

  Oleme osalenud päris mitmel mõrvamüsteeriumi mängul ja ka ise mänge kodus korraldanud. Alguses panime dekoratsioonidele väga palju rõhku, ent mida pidu edasi, seda rohkem oleme pühendunud “sisule”, sest lihtsalt kõigeks aega ja energiat ei jagu.

  See, kas mäng õnnestub sõltub väga palju osalejatest ja eelkõige mängust ise. Mänge on erineva interaktiivsusega. Soovitan väga proovida vabamaid mõrvamüsteeriumi mänge, sest mida rohkem vabadust ja võimalusi, seda põnevam on! Seda, milline mäng valida ja millised on meie mängukogemused saab lugeda siit: https://minuperspektiiv.com/2019/11/20/milline-morvamusteeriumi-mang-on-meie-arvates-parim-meie-kogemused-ja-soovitused/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga