Unistuste mängumaja

mängumaja30

Mängumaja vajadust tundsime siin tuulisel maal päris varakult – hea oleks lastel kuhugi tuulevarju minna kui ikka väga kõle ilm on. Ja samas siiski õues olla. Õige maja valik oli raske. Alguses kaalusime varianti mõnda olemasolevat kõrvalhoonet kohendada laste mängumajaks, kuid see oleks liiga keeruline ja aeganõudev olnud, seega otsustasime uue majakese rajada. Esialgu lappasin läbi kõik tehasemajade pakkumised ja enamvähem juba otsustasin ühe disaini kasuks. Igaks juhuks markeerisin selle mõõdud õues maha ja tõdesin, et see maja jääb meie eesmärkide jaoks liiga väikseks.

mängumaja24
Mis siis olid meie eesmärgid?
  1. Loomulikult mänguruum – majake peab olema piisavalt paindlik, et areneda vastavalt laste huvide muutustele
  2. Õuemänguasjade hoiustamine – et oleks koht, kuhu vihma kartvad esemed ööseks varju panna. Tavalise tehasemaja puhul olekski kohe probleem tekkinud näiteks nukukärudega – paned ühe sisse ja mänguruum on kadunud. Ja meil on kaks last, seega kaks käru.
  3. Tööriistade hoiustamine – aiatöökindad, puutöövahendid, meisterdustarbed jne.
  4. Loometööde ala – meisterdamiseks ja joonistamiseks.
  5. Looduse aarete hoiustamise ala. Lapsed leiavad õuest igasugu põnevaid asju, mida on hea õppe-eesmärkidel alles hoida. Näiteks vanad linnupesad, teokarbid, kivikesed jne.
  6. Mõnus pelgupaik omaette olemiseks

mängumaja4

Nii valmiski otsus maja ise ehitada. Esialgu tundus, et mis see väike maja siis ära ei ole, kuid lõpuks kulus selle ehitamisele pea terve suvi. Eks muid töid tuli ka vahele, kuid nt majaremont seisis selle tõttu. Samas ma ei kahetse – see maja annab laste õuemängudele nii-nii palju juurde!

mängumaja19

Mängumaja ehitades pidasime silmas, et see kestaks ja leiaks kasutust aastaid – ka siis kui lapsed on teismelised. Seepärast sai tema kõrgus tehtud täiskasvanutele sobilik. Majakesel on ka teine korrus lavatsi näol ja soovi korral saab seal kunagi ka ööd veeta. Olen  mõelnud, et kui nukumängud vähemaks jäävad, siis saab lavatsi alla näiteks võrkkiige või ripptooli panna, et mõnusalt raamatuid lugeda. Mehe soov oli lavatsi otsa aken teha, et kui öö seal veeta, siis saaks varahommikul otse voodist kitsi vaadelda 🙂 Lavatsil on praegu veel piire puudu. Kui sa pilti hoolega vaatad, siis näed nööri, mille väikesed tegelased on asjade vinnamiseks sinna sidunud. See on üks kohustuslikke mänge nii narivoodis kui siin mängumajas, et seotakse nöör korvi otsa ja siis sõidutatakse kaisukaid või mingeid tarvilikke asju üles või alla.

IMG_20200425_131716673_HDR_v

Uksed ja aknad tegi mu mees ise. Enamustel avatäidetel on karastatud klaas, mis purunedes ei ole teravate äärtega. Kitsevaatlusaken on pleksiklaasiga. Kõik aknad on avatavad, et palaval päeval saaks majakest õhutada. Ka majavärv on isetehtud – katsetasime siin keeduvärvi tegemist, et kui elumaja hakkame värvima, siis teame, kuidas läheb. Uks ja piirdeliistud on värvitud linaõli värviga, mille toonid on taaskord värvimuldadega ise segatud. Need mullad olid meil varasemast projektist juba olemas. See toonide segamine on lihtsalt nii põnev 🙂

mängumaja26

Sisustuse osa ma alles otsin parimat lahendust. Meil on siin praegu laud ja kaks tooli. Need on aktiivselt kasutuses – siin lahendavad lapsed ristsõnu, joonistavad või koostavad oma salaplaane. Selleks puhuks on lausahtlis paberid ja kirjutusvahendid.

IMG_20200427_194112468_HDR_v

Seinale riputasime tööriistad ja aiatöökindad. Muide neid rohelisi kindaid ma kiidan – leidsime Espakist ja on seni parimad laste töökindad, mis meil olnud. Neid päris pisikestele kahjuks ei ole ja nemad peavad leppima presendist kinnastega, mis seal pildil all näha. Praeguseks on see seinaosa tööriistade jaoks kitsaks jäänud, sest sel aastal lisandusid saag ja veel mõned vidinad. Nende hoiustamise lahenduse leidmisega ma alles tegelen. Kui ma esialgu mõtlesin, et puutööd võiks mängumajas teha, siis õnneks seda tehakse siiski õues – ja nii on parem ka, ei pea saepuru koristama. Naelad on praegu veel põrandal topsis – neile tuleb ka hea koht leida. Samas kui arvestada, et puutööd teevad nad õues, siis peab tops olema kergesti kaasavõetav.

LISATUD: Üks blogilugeja jagas lahkelt linki, kust tema on ostnud oma lastele häid töökindaid. Panen siia ka – nitriilkindad roosad ja sinised, õhemad kindad suvisteks töödeks ja veel mõned (tundusid samad kui esimene link aga pilt teine).

mängumaja28

Teises nurgas on nukumängu ala. Väikesed vaibad on mängumajja sobilikud, sest neid nad saavad oma äranägemise järgi ringi paigutada ja jaksavad ka ise kloppida. Samuti meeldivad neile väikesed linikud ja linad, mida siis lauale, aknalaudadele ja kapikestele sätivad.

IMG_20200427_194217830_v

Siin nurgakeses on mänguköögi vahendid ja veel veidi pudipadi. Valguspallid töötavad päikesepatareidel ja on maja ainuke valgustus. Lego Duplod kolisid ka siia kui lapsed pisemaid Legosid kasutama hakkasid. Siin jälle on Duplod väga populaarsed ja sobivad mängumajja hästi, sest ei kao nii kergelt ära.

IMG_20200427_193953683_HDR_v

Ülemisel pildil on näha ka trumm. Suvel oli laste üks meelistegevusi mängumajas bändi tegemine. Teisi muusikariistasid me niiskuse tõttu mängumajas ei hoia, kuid nad tohivad neid vajadusel toast õue tuua.

mängumaja27

Siin hoiame ka oma loodusõppe materjale ja niisama igasugu aardeid.

loodusõpe_027_v

Kuigi ma tahaksin siin stabiilselt ka raamatuid hoida, siis niiskus on siin siiski päris suur ja pikalt neid hoida ei saa (lehed hakkavad lainetama).

loodusõpe_032_v

Olen proovinud poetada siia ka esemeid, mis lastes uudishimu tekitaksid. Ma küll ei tea kui palju nad neid kaale kasutavad, sest see on siiski nende salapaik ja ma lasen neil siin pigem omaette toimetada, kuid aegajalt olen leidnud kaalukausile pandud esemeid küll.

loodusõpe_033_v

Mängumaja on ka hea koht laste kunstitööde eksponeerimiseks.

loodusõpe_036_v

Loe kindlasti ka soovitusi ülejäänud õueala kujundamiseks – “Ettevalmistatud keskkond õues”.

Ja kui otsid ideid, kuidas maakodus laste õuesolemit vahvamaks teha, piilu ka heinamaa labürindi postitust.

Mõnusat õuesolemist!

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini. Kui sa soovid teada asjadest, millest ma ei blogi – jälgi mind instagramis

 

2 thoughts on “Unistuste mängumaja

  1. MarianneL says:

    Väga vinge mängumaja! Tundub õhkavat sellist maakodu hubasust. Mind huvitavad need päikesepatareiga valguspallid: kas selliseid saab kuskilt poest osta-tellida?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga