Harry Potteri seeria / Aardejaht

harry potteri teemaline aardejaht

Aardejaht on meie sünnipäevade kohustuslik osa. Alguses olid see lihtsamat sorti piltkirjaga, nüüd juba võib neile suuremaid pähkleid ka ette sööta. Seekord lähtusin Harry Potteri teemast ja püüdsin HP küsimused siduda meie maastikuobjektidega. See on koostamisel alati üks peavalu!

aardejaht_2

Aardejaht algab enamasti selgitava kirjaga. Siin said lapsed vihje:

“Kui vana oli Harry Potter kui tuli kiri, et ta on vastu võetud võlukunsti kooli? Liida vanusele 4 ja otsi labürindist see arv draakonimune.”

Harry Potteri pidu_22

Vastuseks oli laste arv – olin täpselt nii palju üllatusmuna kestasid meie heinamaa labürinti laiali puistanud. Leppisime lastega kokku, et igaüks otsib ainult ühe muna, et kõik saaksid muna leida. Siiski oli lõpuks viimaste munade leidmisel kõikide abi vaja, sest tuleb välja, et labürint on meil päris suur ja raske oli aru saada, kus juba on käidud ja kus mitte. Munade sisse peitsin järgmise vihje tähed. Siin jälgisin, et sõna ei oleks liiga pikk, sest see oli vaja üksikutest tähtedest kokku panna.

aardejaht_1

Sõna oli 6-täheline, ülejäänud munadesse peitsin klaaskivikesed (leiad nt Home4You poest akvaariumikaunistuse nime alt, meil on need ammu ja paljudes mängudes kasutusel). Kivikese saanud külalised võisid selle meenena peolt kaasa võtta.

Harry Potteri pidu_10

Sõna kokkupanemine oli neile paras pähkel ja eks ma veidi suunasin ka neid. Õnneks lõpuks saadi vastus kätte 🙂

Harry Potteri pidu_11

Tegu oli siis matkahaagisega, mis ajutiselt meie hoovil parkis. Tähtede tegemiseks kasutasin tähetempleid (ammune leid Tigerist). Järgmise vihje leidmiseks läks vaja kogu kamba abi, sest vaja oli iga urge läbi uurida.

Harry Potteri pidu_12

Kui ma olen seni teinud aardejahid nii, et kõik liiguvad ühes grupis ja koos lahendavad ülesandeid, siis nüüd jõudsime hetkeni, kus vanematel lastel hakkas igav, sest kõik ei mahtunud korraga salakirja lahendama. Pisematel oli sellest ükskõik – peaasi, et kuhugi sai joosta (vahet pole, kas suund õige) ja midagi otsida. 9-aastaste puhul aga mõistsin, et järgmise aardejahi pean tegema väiksematele meeskondadele, et kõik saaksid salakirja puhul kaasa mõelda.

Harry Potteri pidu_13

Siin ma kasutasin salakirja, kus üle ühe tähe on pandud üleliigne täht. Olen seda mõnel korral veel kasutanud. Päris esimesel korral pidin päris palju suunama, kuid nüüd juba oskavad nad veidi juba levinumaid nippe kasutada (kuigi veidi on ikka vaja suunata).

aardejaht_2

Vihjed olid meil sellised (järjekord praegu suvaline aga nummerdan selleks, et panen vastused veidi allapoole, et soovi korral saad ise ka mõistatada):

 1. Mis oli esimene loits, mida Harry koolis õppis? Mõtle, mis sellega seostub ja järgmise vihje leiad sealt.
 2. MAEATASAAAOANAN
 3. Kes oli Harry Patronus?
 4. FLOG CSID
 5. Mis kujuga on Harry arm? See annab vihje, kus asub järgmine vihje
 6. Kus Harry magas kui ta elas veel Dursleyde juures?

(vastused on pärast pilti)

Aare on peidus viimase vihje juures ja lapsed juba teavad, et tuleb alati sama metallkarpi otsida 😀 Ja loomulikult peavad seal olema šokolaadimedalid. Muudmoodi pole võimalik. Igale lapsele üks.

Harry Potteri pidu_20

Vastused:

 1. Mis oli esimene loits, mida Harry koolis õppis? Mõtle, mis sellega seostub ja järgmise vihje leiad sealt. => Vingardium Leviosa ehk hõljumisloits => batuut (see oli muidugi päris raskesti tabatav seos)
 2. MAEATASAAAOANAN => salakiri, kus üle ühe tähe on üks üleliigne täht => metsaonn
 3. Kes oli Harry Patronus? => hirv => meil on üks hirvekuju aias
 4. FLOG CSID => loe tagurpidi => disc golfi korv
 5. Mis kujuga on Harry arm? See annab vihje, kus asub järgmine vihje => mõni aasta tagasi lõi välk meil ühe puu sisse ja seal on arm
 6. Kus Harry magas kui ta elas veel Dursleyde juures? => trepi all => mängumaja trepp
 7. Fotol on näha ka üks piltülesanne, kus vastuseks kadakaring – see on meie heinamaal üks koht, kus kadakad ringis kasvavad ja kus on palju metsmaasikaid

Kuidas teile selline aardejaht tundub? Tahaks ka osaleda, eks? 😀 Ma nüüd murran pead, kuidas edaspidi seda nii korraldada, et lapsed oleksid mitmes grupis… Kui sul on kogemusi, kuidas seda teha, palun nõu!

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini. Kui sa soovid teada asjadest, millest ma ei blogi – jälgi mind instagramis

 

2 thoughts on “Harry Potteri seeria / Aardejaht

 1. Kristi says:

  Õpetajana töötades oli meil 5.-9. klassi laste võõrkeelepäeval väike vihik, kuhu tuli templeid korjata. Templi saamiseks oli vaja lahendada ülesandeid – igal õpetajal/vabatahtlikust gümnasistil oma ala, kus sai siis vastavalt vanusele või võimetele valida ülesande keerukuse. Kui kõik templid päeva lõpuks kogutud, siis toimus iga loos võidab loosimine. Selline lahendus võks vast sobida Ka väiksematele gruppidele, kuid eeldab vast rohkem juhendajaid kui vaid sina; samas saad lisada osavusmänge.
  Kui olin aastaid tagasi ingliskeele õppematerjale pakkuva raamatupoe müügijuht, siis mõnel korral käisid klassid külas, kellele siis rääkisin võõrkeelsete juturaamatute lugemise kasulikkusest ning tegin aardejahi (ise valisid, kas töötasid üksi, paaris või grupina). Olin eelnevalt peitnud kauplusesse piktogrammi osad ning esimese ülesandena tuli need vihjete abil leida – näiteks. Olen seal, kust saad teada uute sõnade tähenduse ehk siis sõnaraamatute juures. Kõik leitud osad oli vaja tuua “mänguseinale”, siis sai leidja(d) kleepsu(d) ning kõigil teada, millised vihjed lahendatud. Kui piktogramm suurelt seinal olemas, siis sai igaüks seda oma paberil lahendada ja kiireim võitis peaauhinna.
  Kui sünnipäeval kolmeaastased, siis neile lihtne aardejaht – üllatusmuna topsides peidus pildivihje, just järgmist vihjega mina otsida. Samal sünnipäeval olnud viie-kuueaastaste vihjed fototopsides ning seal siis lihtsamad mõistatused. Oluline on, et peidukohad ei ühtiks, väiksemad vajavad rohkem suunamist, kuid suuremad tulid ise toime; samuti oleks hea kui aed oleks suurem 🙂
  Potteri teema puhul saab mängijad majadesse sõõlata (igaühele siis majavärvides sall kaela või majamärk rinda) – võistkonnad olemas ja lihtne viis kuidas erineva võistkonna vihjeid märgistada (igal majal oma värvid). Osad küsimused mängus (välgutabamusega puu) eeldavad teie ümbruse head tundmist – kas see kõikidel osalistel võimalik? Ülesande tüübid (tähdedest sõna kokku) võivad korduda, kuid asukohad vast mitte – haagisesse saab küll mitu vihjet peita aga need, kes esimesena sõna kokku saavad näitavad teistele kuhu minna.
  Vast on sul mu mõtetest järgmisel aardejahil kasu, kuna selline sünnipäeva traditsioon vajab kindlasti jätkamist.

  • mutukamoos says:

   Kristi, aitäh nii põhjaliku kommentaari eest! Vabandan, et kohe vastata ei jõudnud, see nõudis korralikku süvenemist 😀 Piktogramm on hea mõte! Ja üldse nii mitmekülgsed aardejahid sul olnud.

   Praegu olengi jätnud gruppidesse jagamise seepärast ära, et see eeldab väga erinevate vihjekohtade olemasolu, sest muidu esimesed näitavad vihje asukoha ära.

   Igal juhul sain ma siit ideid ja mõtteainet ja õnneks jääb siia jälg ka maha, et saan suvel uuesti ette võtta kui uut aardejahti korraldama hakkan!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga