Raamatud 1-aastasele. Meie pere lemmikud. Vol 2.

Eelmises postituses tutvustasin raamatute valikupõhimõtteid, täna teen ülevaate konkreetsetest raamatutest. Siin nad siis on – meie pere lemmikud! Ma neile raamatutele ei pannud poe linke juurde, kus on olulisemad mingid omadused, mitte konkreetne raamat. Või kui raamatu tiraaž on läbi müüdud.

See kõige esimene

Väikelaste raamatud

See taluraamat oli esimene, mille vastu Tirts huvi hakkas tundma. Ilmselt oli asi väljalõigatud piltides, mis tekitas ruumilise efekti. Seda oli hea katsuda ja kätt läbi augu panna.

Kaks favoriiti

Väikelaste raamatud

“Jänese elu” ja “Kui mets uinub”, pehmete lehtedega, kuid võtsime kasutusele umbes siis kui Tirts oli aastane (seetõttu olen pidanud paari lehte kinni teipima). Need olid pikka aega väga suured lemmikud. Meil on valik raamatuid voodi kõrval riiulis ja Tirts valis alati just embkumma. Mingi hetk pidin ma need ära peitma, sest olin ise juba tüdinenud. Mis teda võlub seal? Arvatavasti see, et mõlemas raamatus on esindatud paljud erinevad loomad, keda nimetada ja on tegevusi, mida kirjeldada. Juba kaant vaadates jätkus juttu pikaks ajaks.

Igapäevaelu kirjeldavad raamatud

Mutukamoos3-1

Mutukamoos5-1

Ülemisel pildil on raamatud, millesarnaseid on poes palju erinevaid. Ma valisin sellise pildivaliku, mille valdkonnad olid meil veel katmata. Väike parempoolsem raamat sobib hästi esimeseks raamatuks, sest on käepärase suurusega ja laps saab ise lapata. Piltidel on sellised sõnad, mida ta tõenäoliselt ka esimeste seas ütlema hakkab (pall, lill). Vasakpoolne raamat on klappidega, sobib u alates 1,5-aastast, sest detaile on rohkem ja klapid on keerukamad käsitleda kui lihtsalt lehe keeramine.

Alumisel pildil vasakul on kaks Ilon Wiklandi joonistustega luuleraamatut, autor Leelo Tungal. Need leidsin siis kui otsisin raamatut, kus laps käiks potil – et oleks hea eeskuju ette näidata Tirtsu potitreeningu ajaks. Jälle raamatud, mida Tirts huviga lappab, sest tegevused on talle tuttavad (kajastavad väikelapse argipäeva). Parempoolne raamat on sarjast “Laura lood” ja seda me hakkasime vaatama suhteliselt hiljuti ja ilmselt on selle raamatu peamised vaatamise ajad veel ees. Seal on kajastatud sellised vajalikud teemad nagu arstilkäik, samuti näiteks erinevad nahavärvid jne.

Raamatud ilmast ja aastaaegadest

Mutukamoos2-1

Ülemine raamat “Muki ja Pontu. Vihm või päike” kajastab erinevaid aastaaegasid ja neid vaadates saab arutleda vihma ja lume üle. “Üks vihmapäev” on raamat, mille pildid mulle eriti meeldivad. Kuidagi mõnusad ja armsad. Siin saab rääkida vihmariietusest ja lompidest, samuti sõprusest ja teiste aitamisest. Mõlemad on ka Tirtsu lemmikud.

Tõetruud raamatud, aimeraamatud

Mutukamoos4-1

Vasakpoolset raamatut “Taluloomade hääled” kiidan ma väga! Loomahääled on tõelised, raamat on lapsel kerge käsitleda ja joonistuste asemel on fotod. Väga hea pikkadel autosõitudel. Kahjuks tundub, et selle tiraaž on läbi müüdud (vähemalt Apollos ja Rahva Raamatus). Meil on samast sarjast ka metsloomade hääled, kuid seda Tirts kardab. Ega rebase hääl kõige malbem ei ole küll.

Keskel on raamat Miriami sarjast. Lisaks on meil ka kalade ja puude raamat. Ma loodan, et see raamat leiab kasutust ka vanemas eas (kuigi on papist), sest seal on igal leheküljel foto ja siis vastava putuka-puu-kala kirjeldus trükitähtedes. Endalgi hea lugeda, sest ega kõiki putukaid ju ei tea.

Parempoolne raamat on meile ka palju kõneainet pakkunud – “Suur pildiraamat. Linnud”. Formaat on mõnusalt suur (umbes A3) ja linnud väga erinevad ja tõetruud, samuti on juurde pandud lühike kirjeldus. Seal on ka lehekülg sellest, kuidas tibu munast koorub ja nüüd käib Tirts ringi puumuna käes ja seletab, kuidas sealt peaks tibu välja tulema. Meil on samast sarjast ka köögiviljade raamat, kuid see ei ole nii suurt huvi pakkunud. Lisaks on poes saadaval ka loomade ja puuviljade oma, mida ma ei pidanud vajalikuks osta, sest loomadest on raamatuid juba küll ja puuviljad ilmselt oleks sama vähehuvitavad kui köögiviljad. Ehk tulevikus.

Interaktiivsed raamatud

lasteraamatud

Vasakul üleval on koeraraamat, millest ülevalpool juba jutt oli -igal lehel on mõni tekstuurne koht. All vasakul on hea voldikraamat pikemateks autosõitudeks, neid on meil mitu erinevat vastavalt teemadele, mis katmist vajavad (lennumasinad ja ametid). Muumitrolli raamat on ka üks Tirtsu lemmikuid magamaminemise raamatuid. Selle ülestõstetavad klapid küll vajavad õrnemat kohtlemist ja mitu on küljest ära tulnud, sest Tirts ei oska arvestada, et diagonaalis kleebitud klapp võib rebeneda. Linnakära raamat on häältega ja sai soetatud puhtalt selleks, et autosõitudel oleks vaadata midagi “värsket”. Ma ei ole piltidest erilises vaimustuses, kuid see oli üks väheseid raamatuid, mis ei olnud loomahäältega. Igal lehel on üks klapp, mille ülestõstmisega tuleb hääl. Toimib valguse mõjul, seetõttu ei saa hämaras enam kasutada (erinevalt metsloomade raamatust, mille hääled tulevad lehe keeramise peale).

Silmailu

Mutukamoos8-1

Need on minu lemmikud – pildid on lihtsalt niiiiiii ilusad. Tirtsule meeldivad ka ja plussiks on muidugi see, et loomad on tõetruud ja ei ole riidesse pandud. Mõlemal on ka armas lugu jutustada. “Head und, mu kullake!” ja “Lippa koju, jänkupoju!”. Viimasel on liikuvad pildid ja oleneb jälle lapsest, kui vara ta sellise õrna raamatu vaatamiseks valmis on.

Nostalgialaks

Mutukamoos9-1

Tunnistan ausalt üles, et need raamatud ma ostsin nostalgiast. Rongisõidu raamat on Tirtsule päris huvitav, sest seal on igal lehel palju jutustamist – mis loomad, mis nad teevad, mis neil seljas ja mis kaasas. “Heinaritsikas Sipsi” pildid on lihtsalt nii lahedalt retrod! Ilmselt on see raamat Tirtsule siiski veidi vara, kuid ta siiski vaatab ka seda hoolikalt.

Ja viimased…

Mutukamoos7-1

Ei osanud neile ühist nimetajat leida, kuid need kaks on viimasel poolaastal ka Tirtsu lemmikud (mõlemad on pappraamatud ja trükitähtedega). Vasakpoolne raamat “Mis kell on, Killu?” räägib jänese päevast ja on selles mõttes hea, et lapsele palju tuttavaid situatsioone. Parempoolne raamat on sarjast Karupoeg Oskari jutud “Söögiaeg” ja räägib lihtsa loo sellest, kuidas karupoeg metsa marjule läks ja tema ema hiljem neist kooki teeb. Täielik hitt. Tirts pöördub selle juurde ikka tagasi ja tagasi.

Soovitage, millised on teie pere lemmikud raamatud? Meid huvitaks eelkõige vanusele 2+, kuid usun, et teised lugejad on igast vanusegrupist huvitatud.

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti. 

2 thoughts on “Raamatud 1-aastasele. Meie pere lemmikud. Vol 2.

  1. Sylle Nahku-Tikk says:

    Tere! Väga tore blogi, edu jaksu! 🙂
    Lisan ka meie esikolmiku hetkel sellistest raamatuteks mida ikka ja korduvalt raamaturiiulist välja võetakse ja lapatakse. Poiss hetkel 1a7k.
    Kaspari lood http://www.apollo.ee/kaspari-lood.html , ühest poisist ja tema igapäevastest tegemistest. Boonuseks ilusad pildid ja vähe teksti, mida laps jaksab ära kuulata.
    Häältega raamatud, kus väga mõnusad luuletused, mis kirjeldavad ja iseloomustavad pildil olevat looma. Ümber luuletuse on väiksed pildid, mille järgi saab ise veel juurde jutustada, kuidas/millega loom toimetab. Meil sellest sarjast mõlemad raamatud olemas aga poiss eelistab rohkem talu raamatut, tõenäoliselt kuna loomad tuttavamad 🙂 Ostsin siis kui laps oli ca 1.a ja raamatud on väga hästi vastu pidanud sellele ohtrale lappamisele. http://www.apollo.ee/talu-8-haalitsusega-helisev-raamat.html ja http://www.apollo.ee/mets.html

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga