Raamatuarvustus: Tigu ja vaal / KINGILOOS!

kingiloos tigu ja vaal

Me saime kirjastuselt Draakon ja kuu kingituseks kaks oma valitud raamatut. Kuna mul on sel poolaastal plaanis Tirtsuga veidi süvendatumalt geograafiat ja einevaid maid käsitleda, siis valisin raamatu “Tigu ja vaal”. Etteruttavalt mainin, et teise raamatu loosin ma blogilugejate vahel välja, tingimustest kirjutan aga allpool.

Tigu ja vaal
Autor: Julia Donaldson
Kirjastus: Draakon ja kuu, 2015

tigujavaal041

See on hästi armas luulevormis lugu sellest, kuidas tigu rändab vaala saba küljes ümber maailma. Reisil juhtub neil ka väike õnnetus, sest inimeste tehtud kära hirmutab vaala rannikule liiga lähedale ja ta jääb mõõna tulles kuivale. Järgneb lugu sellest, kuidas leidlik tigu kutsub appi koolilapsed ja inimeste kaasabil saab vaal jälle merre tagasi.

tigujavaal042

Teksti ja piltide tasakaal on paras neljasega koos lugemiseks, tekst on tänu luulevormile mõnusalt rütmikas ja mugav lugeda. See on selline raamat, mille saab ühe õhtuga lõpuni lugeda.

Raamatut lugedes saab lapsega arutada järgmisi teemasid:

 • kuidas inimtegevus mõjutab ülejäänud loodust (lärmakad kraatrid peletasid vaala rannikule liiga lähedale ja see oleks peaaegu põhjustanud tema hukkumise)
 • kes on küürselg-vaal
 • kuidas päästa vaala, mis on vaalale eluks vajalik
 • tigu jätab endast limase jälje 🙂 See oli Tirtsule uudis. See oli minu jaoks üllatav, sest suvel ta ainult tigudega mängiski, aga ju siis ei pannud seda osa tähele. Küll aga meenus mulle sellega seoses jõuludeaegne vestlus hommikusöögilauas:
  Tirts sööb ära piparkoogiteo koja ja lehvitab siis sellega: “Emme, mis see kojata tigu oli?”
  Emme: “Nälkjas”.
  Tirts: “Mul on nälkjas”
  Siis hammustab järgmise ampsu ja küsib: “Aga mis mul nüüd on?”
  Emme: “Hmm, poolik tigu?”
  Tirts: “Eii, poolik nälkjas!”

  Veidi aja pärast: “Ma pean need piparkoogid ruttu ära sööma, enne kui nad hallitama lähevad!”

 • kuidas leidlikkusega leiab väljapääsu ka rasketest olukordadest (tigu ei osanud rääkida, aga oli vaja inimesed appi kutsuda – nii ta kirjutas oma limaga tahvlile appikutse – see, et tigu kirjutada oskab ja muud aspektid seal juures, on muidugi ilmselge kirjanduslik liialdus 😀 )
 • kus maailmas on jäämäed, kus tuld purskavad mäed (ja mis need üldse on) jne

tigujavaal044

Kui teil on see raamat juba olemas, siis kuidas meeldis ja mis teemad teil seda lugedes tõstatusid?

Tigu ja vaal Rahva Raamatus

ja Apollos.

KINGILOOS

Ühe raamatu loosime ka blogilugejate vahel välja, seekord aga Mutukamoosi Facebooki lehel. Selleks tuleb raamatu pildi alla jätta kommentaar, miks te Mutukamoosi blogi lugemas käite (kas loete regulaarselt kõike või käite kindlaid teemasid lugemas, mis teemade kohta infot otsite jne).  Kui ma tean, mis blogilugejaid rohkem huvitab, siis saan postitusi kirjutades seda ka silmas pidada, muidu äkki libisen mõnest huvitavast teemast liiga pealiskaudselt üle 🙂

Raamatu loosin välja juba teisipäeva õhtul!

Teised RAAMATUARVUSTUSED.
Mutukamoosi Kuldvara.

Eveli

Kui sa soovid aegsasti teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või kliki paremal ääreribal “Jälgi” ja saad teated oma postkasti.

5 thoughts on “Raamatuarvustus: Tigu ja vaal / KINGILOOS!

 1. Alice says:

  Julia Donaldson on Inglismaa väga, väga tuntud ja tunnustatud kirjanik. Tema sulest on ilmunud väga palju raamatuid nii päris tillukestele kui ka anematele lastele. Paljud mu lapse koolis kasutatavad raamatud on tema kirjutatud. Samuti on Axel Scheffler siin kuulus, kes paljudele Donadlsoni raamatud on illustratsioonid joonistanud. Nende koostööl on ilmunud väga palju ägedaid raamatuid.
  Mul on hea meel, et lõpuks on hakatud inglise keelseid häid lasteraamatuid ka eesti keelde tõlkima. Loodetavasti tõlgivad nad ka varsti sama paari koostööl ilmunud raamatud ‘Stick Man’ ja
  ‘Smartest Giant in Town’, või tegelikult kõik nende sulest tulnud raamatud 🙂

  Meil on sellest ‘Tigu ja Vaala’ raamatust ka lasteetendus tehtud 🙂

  Mõnusat lugemist!

  • mutukamoos says:

   Mulle tundub, ka et nüüd on nö uksed valla läinud ja neid ägedaid raamatuid tuleb riburadapidi 😀 Jään igatahes järgmisi ootama.
   Nii see raamat kui sama autori Grühvel leidsid tee meie väikeste sugulaste jõuluvanakotti.

 2. Kristiina says:

  Ka meil on nüüd see raamat olemas. On tõesti mõnus lugeda ja nii neljane, kui kahene kuulavad raamatu lõpuni. Vahepeal ikka arutame ka, neljane küsib palju sõnade tähenduse üle, nt mis on kai, või “hoomas” jms. Mind natuke häiris algul see, et iga rida algab suure algustähega, mõtlen, et ka lastel, kes juba ise loevad, võib ehk tekkida küsimus, et miks. Endal oli lihtsalt harjumatu, ei oskagi seletada aga minu jaoks segab natuke rütmi…:-D
  Ootan ka põnevusega teisi sama autori raamatuid 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga