Meie lemmikud lauamängud vanuses 3-4 aastat

laste lauamängud

Ma näen rõõmuga, kuidas Tirts (peagi 5a) on jõudnud parajasse lauamänguikka. Eks meil praaegu veel lauamängude mängimine veidi raskendatud, sest Pisipiiga (2,5a) ei kipu reeglitest lugu pidama ja nupud on ju toredad niisama mängimiseks ka. Aga mõnikord meil see mäng siiski õnnestub, enamasti küll siis kui on keegi, kes pisemaga samal ajal tegeleb. Siiski on ka mänge, mida saab, küll kohandatud reeglitega (või ilma reegliteta) mängida ka 2aastasega.

OrcharD Toys Lillemäng (Flowerpot game)

Õpimomendid: värvide tundmine, loendamine, oma korra ootamine

See oli meie esimene lauamäng, mille ostsin sõbranna soovitusel. Tal on minu omadest veidi vanemad lapsed ja kiitis, et juba aasta-kahene laps ladus lillesid kokku. Kaardid on paksust papist ja peavad karmidele väikestele kätele hästi vastu. Meie esimesed mängud olidki lihtsalt niisama lillede “kasvatamine”.

märts_021_v

Mäng keskendub värvide tundmisele ja loendamisele. Alguses on mängukaardid tagurpidi, nagu on pildil vasakul pool. Mängijad veeretavad kordamööda täringut ja võtavad seda värvi kaardi, mis värv täringul tuleb. Reeglite järgi lõpeb mäng siis kui mängija saab lilleõie ja kui kõikidel on lill valmis, siis loetakse kokku kui palju lehti varrel on ja võidab see, kellel kõige rohkem. Me oleme siiski nii teinud, et kui lill valmis, saab mängija uue poti ja jätkab. Ja pärast küll loeme lehed kokku, kuid ei hõiska, et näed, sina võitsid. Selles vanuses ei ole see veel nii tähtis ja ma ei ole võitu rõhutada ka tahtnud.

Mulle tundub, et konkreetne mäng on tootmisest maha võetud, kuid leidsin Amazonist peaaegu analoogse kosmoseteemalise mängu
(Affiliate link).

Ahvimäng ( Tumblin’ Monkeys)

Õpimomendid: värvide tundmine, loendamine, oma korra ootamine, vanematel lastel ka strateegia

Täielik hitt nii oma kui külalaste seas! Ühel sõbral oli ja nägin kui väga see Tirtsu köitis. Nii palusimegi möödunud aastal sünnipäevaks kinkida. Nüüd nõuavad teised lapsed meile külla tulles ahvimängu. See on selline tore mäng, mille mängimisega saavad 4aastased omaette ideaalselt hakkama.

märts_022_v

Mängu loogika: iga mängija veeretab täringut ja tõmbab puu küljest vastavat värvi kõrre. Kui mõni ahv kukub maha, siis saab ta selle endale. Eesmärk on, et võimalikult vähe ahve maha kukuks. Nuh, meie omad keerasid eesmärgi vastupidiseks, sest rohkem ahve on ju toredam 🙂 Mängu lõpus saab harjutada loendamist ahvide kokkulugemisega.

märts_023_v

Erinevalt lillemängust, kus mängu võit sõltus õnnest, saab siin ka strateegiat aretada, valides kõrre, mille tõmbamisega vähem ahve alla kukub.

Olen ahvimängu pea igal pool müügil näinud, k.a. Prisma-laadsed suuremad poed.

 

Djeco Mistigri ehk Musta notsu analoog

Õpimomendid: tähelepanelikkus, paaride leidmine.

Mistigri kaardimängu leidsime me Itaalia reisilt ja ma ei ole kindel, kas Eestist seda saaks, kuigi Djeco asju meil siin ikka siinseal müüakse. Ostsin selle mängu peamiselt ilusate piltide pärast 🙂 Antud mäng erineb tavalisest Musta notsu mängust selle poolest, et paarid ei ole mitte identsed kaardid vaid moodustavad koos pildi. Natuke nagu pusle moodi. Nüüd Brüsselis käies nägin mänguasjapoes päris suurt valikut sama loogikaga mängudest, nii et peaks igale maitsele oma leidma.

märts_025_v

Selle mängu me võtsime kasutusele sel talvel kui Tirts oli u 4,5aastane. Pisipiigaga me seda veel ei mängi. Ka Mistigri mänguga saavad 4aastased iseseisvalt ilusti hakkama.

märts_024_v

Goula puuviljatorn (Fruit Tower)

Õpimomendid: üks-ühele seose loomine (täringu pilt=mängulaual olev pilt), puuviljade nimed, tasakaalu loomine, oma mängukorra ootamine.

Oma suurte nuppude tõttu on see mäng meil juba ammu kasutusel. Mõnikord mängivad lapsed nende juppidega niisama oma väljamõeldud mänge, teevad süüa jne. Ausalt öeldes ma enam ei teagi täpseid reegleid, sest oleme seda mängu oma suva järgi mänginud. Pildil all paremal nurgas on näha täring. Iga mängija saab ühe mängualuse ja veeretab täringut. Kui tema mängulaual on sama pilt, mis täringul, saab ta sinna vastava nupu. Kui ei ole, jääb vahele. Ma olen näinud, kuidas lapsed mängivad seda ka nii, et mängulaudu on korraga rohkem kasutuses. Just hiljuti olid meil külas 8-ja 10-aastased tüdrukud, kes ka väga heal meelel seda mängisid.

märts_026_v

Puuvilljamängu leidsin realiseerimiskeskusest ja kahjuks ei oska öelda, kust seda veel võiks saada.

Hei, see on minu kala!  (Hey! That’s my Fish! Deluxe edition)

Õpimomendid: loendamine, eesmärgi poole liikumine, suurematel lastel ka strateegia loomine

Pingviinimäng kingiti tegelikult mu mehele ja on eelkõige täiskasvanutele mõeldud, kuid me kohandasime selle ka lastele sobilikuks. Pingviinid püüavad ühelt jääpangalt teisele hüpates kalu ja mängu lõpus tuleb kokku lugeda, kes sai rohkem. Väga hea loendamise harjutus vanuses 3-4.a.

märts_027_v

Pisipiigale meeldib niisama nende mängufiguuridega mängida. Olen sellest ka varem kirjutanud ja ka suures lauamängupostituses sai see meeste poolt ära mainitud.

Mängu pikem kirjeldus on ka Lauamangud.ee lehel.

märts_028_v

Praegu mängudele viitavaid linke otsides avastasin, et minu soovitusnimekirja sattusid raskelt leitavad mängud 🙁 Loodan, et saite siit siiski inspiratsiooni, mis tüüpi mänge võiks vaadata. Igal juhul julgen soovitada Orchad Toys lastemänge. Mõndade mängudega ma olen tõdenud, et mänguloogika ei ole kõige parem ega köitev, siis selle firma puhul ma seda ei ole täheldanud.

Ma tegin pildid selle postituse jaoks juba aprillikuus, kuidagi ei jõudnud kirjutamiseni. Vahepeal aga olen märganud, et tegelikult on meil veel häid mänge, mida soovitada ja on ka uusi mänge lisandunud. Neist siis teinekord. Seni kuulan teie soovitusi heade äraproovitud mängude kohta!

Omajagu blogilugejatepoolseid lauamängude soovitusi leiate ka Mutukamoosi FB lehe vastavast arutelust.

Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis hakka Mutukamoosi Facebooki lehe fänniks või registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini

4 thoughts on “Meie lemmikud lauamängud vanuses 3-4 aastat

    • mutukamoos says:

      Jah, just sama! Nüüd parandasin lingi ära ka. See erinevus tundub kahel mängul olevat, et raketi mängus ei ole värvide järgi kaartide võtmist. Et kui on soov värve õpetada, siis siin seda aspekti ei ole. Samas oma loogika poolest on lõbus mäng ikka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga