Grimms vikerkaar – kas mänguasi emale, isale või lastele?

grimms vikerkaar arvustus

Hiljuti ühes FB kommentaariumis, mille postituses küsiti kingisoovitusi lastele, mainisin ma, et minu soovinimekirjas on Grimmsi vikerkaar. Olen seda mitu aastat erinevates blogides piilunud ja ikka nii-ja naapidi vaaginud, kas see ikka on seda investeeringut väärt. Ja mida aasta edasi, seda enam ka kahelnud, et äkki on juba meie lapsed liiga suured. Õnneks haaras Grimmsi Eesti esinduspoe memme.ee haldjas Daniela mind sõnasabast ja saatis meile ühe vikerkaare testimiseks. Ma ei tea, kaua ma muidu veel otsustusvõimetu oleksin olnud 🙂

grimms vikerkaar kuulirada

Aga sellest lausejupist hargnes ka naljake instagramis vikerkaarst tehtud kuuliraja video all – ema enda unistuste mänguasi. On see siis mänguasi lastele või unistus emadele? Tõsi, ta on stiilne sisustuselement kui temaga prajasti ei mängita. Iga endast lugupidav lapsevanemast sisustusteemaline instagrammer poetab selle ikka lastetoa piltidele. Võibolla läheb ka meie vikerkaar kunagi  riiulit kaunistama aga praegu on ta liiga äge, et tolmu koguma panna. Selle kuuliraja, mille lingi ma üleval ära tõin, ehitamine oli mulle mõnus pähkel. Ei ole nii, et lihtsalt paned kaared ritta ja kuulid veerema. Seal oli päris palju mässamist, katsetamist, ringiehitamist, et kuulid päriselt ka veereks. Kuulirajad on ägedad, oleme neid erinevatest materjalidest ehitanud – muide eriti kihvt on kui kuulid maanduvad ksülofonile 😉

grimms vikerkaar puidust klotsid

Lisan allpool pilte, mis ma olen erinevatel hetkedel telefoniga klõpsinud (seega mõne kvaliteet pole kiita), kuidas lapsed vikerkaart kasutanud on – küll hobustele aiapiirdeks või  rongitee tunneliks, küll niisama midagi abstraktset ehitades. Mõnikord lappame nendega instas ringi ja otsime vastava hashtagi alt, mida teised on teinud. Ja nii sattusime selle jalgratta peale, mida Tirts kohe järgi proovida soovis (vt esimene pilt). Polnud see nii lihtne midagi – kõige suurem väljakutse vikerkaartega ehitamisel ongi tasakaalu saavutamine.

grimms vikerkaar ehitusklotsid

Siit muidugi tekib küsimus, et miks on Grimms vikerkaar parem kui mõni mitu korda odavam tasakaalumänguasi. Meil neid ka paar tükki riiulis seismas…. Miskipärast lapsi tõmbavad suured asjad ja vikerkaar on suur. Üleüldse on suurtest klotsidest toredam ehitada. Meil on päris korralik kastitäis puidust klotse ja enamasti leiavad kasutust just suuremad tükid, nii et hiljuti ma sorteerisingi kastist kõik pisikesed välja (ja kirusin, et miks ma seda siis ei teadnud kui klotse ostsin).

grimms vikerkaare klotsid

Üks hoiatus ka – olen siit-sealt kuulnud, et mõnel lapsel on õnnestunud suurem kaar ära lõhkuda, sest ta on sellega kiikuma hakanud. Nii et igaks juhuks tasub lastele sõnad peale lugeda, et see ei ole siiski kiikumiseks mõeldud. Muidu on need tükid ilusti täispuidust ja tugevad, lihtsalt lapse raskust nad tõesti ei kannata.

grimms vikerkaar lahtised detailid mäng reggio

Kui vanadele lastele on vikerkaar sobilik?

Minu kartus, et äkki on meie lapsed liiga vanad, osutus tarbetuks. Pigem olen jõudnud järeldusele, et nad on just õiges vanuses (4a ja 7a), sest vikerkaare ehitised on keerukamad kui kandiliste klotside omad. Olen kuulnud, et pisemad lapsed neid ehitamiseks ei kasutagi, pigem vabas mängus. Ja kuna mulle endale on ka põnev kaartega ehitada, siis ütleks, et ülemist piiri ei ole.

grimms vikerkaar suur

Grimmsi firmamärgiks on vikerkaarevärvides puidust mänguasjad, mis on toonitud mittetoksiliste peitsidega. Kui sa üleüldse hakkad lastele puidust klotse ostma, siis eelista peitsitud klotse värvitutele, sest viimase pind on libedam ja seetõttu ei ole ehitised nii stabiilsed. See, et puidu struktuur tuleb peitsi alt paremini välja, on lihtsalt plussiks.

grimms vikerkaar suur 2

Minu Grimms lemmikud (lisaks vikerkaarele)

Aga need toonid – uhh. Minu meelest teevad pastelsed vikerkaarevärvid kõik asjad nunnuks. Lihtsalt istud ja imetled. Seepärast sobiksid näiteks need lapikud “kivikesed” ka sellise pere kodusse riiulit kaunistama, kellel ei ole lapsi (neid kive on teisi värve ka).  Minu isiklikud lemmikud on haldjamajakesed – jälle saadaval erinevad kujud ja toonid, kogu valiku leiad ehituskomplektide alt.

Memme.ee lehte lapates avastasin, et Grimms müüb ka mängusiide (playsilks), mis on tehtud naturaalsest siidist. Mängusiidid on palju kasutatavad Waldorf pedagoogikas, neist saab teha kostüüme, ehitada onne, kasutada nukumängus mere või karjamaa imiteerimiseks jne. Mul on pikalt olnud plaanis meie piigadele need ise teha, kuid seni on läinud nagu paljude plaanidega – idee poolest lihtne aga reaalselt pole lihtsalt aega. Hind on krõbe aga kiirelt googeldades jõudsin järeldusele, et ise tehes ei tule odavam – kui kasutada naturaalset siidi. Minu jaoks on hästi oluline ka sensoorne kogemus – tunda naha vastas erinevaid looduslikke materjale. Oleme lastega põgusalt siidiussidest ja nende kookonitest rääkinud. Minu suur unistus on kuskilt saada päris siidiussi (tühi) kookon meie loodusnurka ehtima 🙂

Grimms saksa lehte lapates sattusin veel ühele lahedale tootele – kaasaskantav nukumaja. Üligeniaalne!  Minu kummardus disainerile.

Ettetellimine

Memme.ee kaudu saab kõiki Grimms tooteid ette tellida. Valiku tegemiseks külasta Grimms saksakeelset lehte, kus on valik kordi suurem kui memme.ee lehel ja sisesta oma soovid google docs ettetellimisvormi (sealt leiad ka täpsema juhendi).  Ettetellimust saab esitada kuni  esmaspäeva, 17. septembri ,õhtuni, tarneaeg on detsembri alguses. Ettemaksuarvet ei saadeta teile kohe, see võib tulla isegi kuu hiljem.

P.S. Grimmsi vikerkaart toodetakse limiteeritud koguses, seega tuleb peale passida, millal teda laos on ja siis kindlasti võimalust kasutada.

Sooduskood Mutukamoosi lugejatele

Kõikidele Mutukamoosi lugejatele aga kehtib memme.ee poes mänguasjadele ja mängusiididele -10% sooduskood “mutukamoos”. Ja tore on see, et kood kehtib kuni 2018.a lõpuni, seega saate sealt ka jõulukingid valida.

Head mängulusti!
Eveli

Kui sa soovid teada saada järgmistest postitustest, siis registreeru uudiskirja saajaks. Uudiskirja saadan välja kord nädalas või harvemini. Kui sa soovid teada asjadest, millest ma ei blogi – jälgi mind instagramis

 

2 thoughts on “Grimms vikerkaar – kas mänguasi emale, isale või lastele?

 1. Alice says:

  Just saatsin Jõuluvanale sõnumi ja palusin tal MULLE jõuludeks selle suure vikerkaare kinkida 🙂 Iga aasta mõtlen et peaks ostma, aga kunagi ei jõua nii kaugele.
  Nüüd jään jõule ootama 😉

  Need värvilised ‘pebbles’ meeldivad mulle ka hullult palju, eriti kollastes toonides… ja rohelised…ja kui kollased ja rohelised on juba olemas, siis meeldivad sinised ka 🙂 Need ma ostan endale ise võib olla sünnipäevaks 😀

  Ma ei mäleta enam kas teil Kapla klotsid on? Need on ka me ühed suured lemmikud. Pealtnäha nii lihtsad ja tavalised, aga samas nii võluvad ja loomingulised.

  • mutukamoos says:

   Hahaha, ma sain nüüd südametäie naerda 🙂 Igal juhul on sul hea jõuluvana 😉
   Jah, need “pebbles” on kuidagi …no ma ei teagi – maagilised? hüpnotiseerivad? 😀 Väga zen.
   Meil neid originaal Kapla klotse ei ole aga leidsin kunagi realiseerimiskeskusest analoogid. Ja VÄGA imestasin kui loomingulised need on. Need Kapla-analoogid tõid meie klotsimängu uue hingamise, enne seda kippusid klotsid ikka tahaplaanile jääma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga